fbpx
utorok, 26. januára 2021
Robert Saleh NFL tréner
SITA/AP Photo/Tony Avelar
NFL

Hľadá sa milionár. Trénerské výmeny v NFL pripomínajú hru so stoličkami

Len máloktorá súťaž má takú dlhú prestávku medzi jednotlivými sezónami ako NFL. Pre Európana sa sedemmesačná pauza môže zdať šialená, no prepracovaný systém a biznis okolo najsledovanejšej ligy v Amerike znamená, že offseason je braná ako plnohodnotná časť roka.

Začína sa hneď po poslednom zápase 17. hracieho víkendu. Takzvaným Čiernym pondelkom.

Black Friday Monday

S ukončením sezóny v tímoch končia tréneri takpovediac bezodkladne. Majitelia klubov nechcú strácať čas a hneď druhý deň po zápase lietajú výpovede, bez ohľadu na miliónové kontrakty. Ani po základnej časti sezóny 2020 to nebolo inak.

Chargers v Los Angeles pochopili, čo našli v mladučkom quaterbackovi Justinovi Herbertovi. Očakávania žiaľ nenaplnil tréner Anthonym Lynn. Teraz bude mať viac času grilovať, ako ukázal v Hard knocks na HBO. Teda, keď ste pozerali.

Očakávaný čierny pondelok má za sebou aj Doug Marrone, dnes už bývalý tréner Jacksonville Jaguars. Pri srdci ho môže hriať aspoň pocit, že vyhral boj o prvý pick na drafte. Okrem neho len prvý zápas v sezóne, ostatné všetky prehral. Padáku od majiteľa Shadida Khana sa ani veľmi nečudoval.

Už v nedeľu večer štrngali poháriky u Telovýchovného vedúceho. Z NY Jets sa konečne porúčal Adam Gase. Po dvoch rokoch, ktoré radšej nemali byť.

Najprekvapujúcejšou obeťou trénerských katov sa stal Doug Pederson. Len pred troma rokmi získal s Philadelphiou Eagles Superbowl. Teraz ale skončili Eagles v najslabšej divízii poslední.

Atlanta, Houston a Detroit Lions a to zabalili ešte počas sezóny. Nového trénera tak potrebuje sedem z 32 klubov NFL.

Pravidlá zoznamky, písané

Chcete job? Musíte prejst pohovorom. Príjemný závan normálnosti v miliardovom biznise. Kandidátov na interview si kluby vytypujú ešte skôr, ako pustia svojho trénera k vode. Zvyčajne sa to všetko začína asi mesiac pred koncom súťaže.

Kvôli Covidu sa za pohovormi tento rok toľko necestuje. Prvé kolo pohovorov vybaví Zoom. Spovedanie kandidáta môže trvať maximálne dve hodiny. Musia však byť dodržané aj ďalšie pravidlá.

KANDIDÁTI Z TÍMOV MIMO PLAY OFF (Obyčajne koordinátori útokov, či obrán a ďalší asistenti).

  • K osloveniu a debate s kandidátom na rovnakú pozíciu potrebujete súhlas jeho aktuálneho klubu
  • Ak ide o pohovor na vyššiu pozíciu, akú doteraz zastával, povolenie kandidátovho aktuálneho klubu nepotrebujete

KANDIDÁTI Z TÍMOV VÍŤAZOV KONFERENCIÍ (Green Bay Packers, Kansas City Chiefs)

  • Pohovor sa môže uskutočniť prvý týždeň po konci základnej časti, aby sa v tom nasledujúcom mohli pripravovať na divízne kolo.

KANDIDÁTI Z TÍMOV V SUPER BOWLE

  • Pohovory so súhlasom aktuálneho klubu môžu prebehnúť týždeň po konferenčnom finále. Týždeň pred Superbowlom sa už musia sústrediť na zápas.

ROONEYHO PRAVIDLO

  • Pravidlo pomenované po Danovi Rooneym, bývalom majiteľovi Pittsburghu Steelers, hovorí o tom, že na pohovory do realizačných tímov musia byť pozývaní aj predstavitelia menšin a po novom aj ženy. Realita je menej ružová. Taký Anthony Lynn sa už sťažoval, že pre toto pravidlo absolvoval niekoľko nezmyselných pohovorov, pri ktorých bolo jasné, že si ním kluby iba plnia povinnosť. Skutočný záujem o jeho služby nemali.

Pravidlá zoznamky, nepísané

“Prednosť majú defenzívni koordinátori”

Úspešnejší hlavní tréneri sú obyčajne takí, ktorí sa profesijne zameriavali na defenzívu. Za posledných trinásť rokov získali Superbowl len traja páni, ktorí boli v minulosti ofenzívnymi koordinátormi:

Sean Payton v roku 2009 (QB Drew Brees, Saints), Mike McCarthy v 2010 (QB Aaron Rodgers, Packers) a Andy Reid pred rokom (QB Patrick Mahomes, Chiefs). Reid bol ofenzívny koordinátor na univerzite. Pravda je, že s takými quaterbackmi bola cesta za trofejou o čosi jednoduchšia.

“Skvelý hráč nerovná sa skvelý tréner.”

Otázka: Kto iný by mal priniesť úspech ak nie hráč, ktorý ligu pozná?Odpoveď: Za posledných 25 rokov vyhral Superbowl bývalý hráč len trikrát.

Boli to Sean Payton v 2009, Tony Dungy v 2006 s Indianapolisom (QB Peyton Manning) a Bil Cowher v 2005 s Pittsburghom (QB Ben Roethlisberger). A ešte niečo pre Merčiakovcov: z trinástich trénerov, ktorí vyhrali Superbowl viac než dvakrát, hrali v NFL iba traja (Chuck Noll, Tom Landry a Tom Flores). Posledný získal Lombardiho trofej ešte v roku 1983.

Čo z toho vyplýva? Že dobrí tréneri nebehajú po ihrisku, ale v temnej miestnosti dookola sledujú záznamy zápasov.

Pohovory

Aký je teda správny postup pri hľadaní trénera? Čo treba sledovať? Ktoré štatistiky si treba všímať? Čo sa pýtať na pohovoroch? Zaujímavé názory ponúkol Joe Banner. Prezident Philadelphie Eagles, ktorý v 1999 vytiahol z Green Bay Andyho Reida.

Zobrali sme si náš zoznam kandidátov a zistili sme si o nich všetko čo sa dalo. Či sú zameraní na obranu, alebo útok. Či majú tendenciu hrať agresívne, alebo naopak pasívne. Koľko majú rokov. Pod akým trénerom vyrástli… Pri kom sa učili… Jednoducho všetko, čo by sme mohli potrebovať,” povedal.

V Eagles však dospeli do bodu, kde aj napriek detailnej príprave nedokázali vybrať jedného. Každý kandidát mal niečo, čím bol zaujímavý. A tak upustili od čísel a viac dali na dojmy z pohovorov a vízie kandidátov.

,,Najali Andyho Reida, ktorý nikdy predtým nepracoval v NFL ako koordinátor. A to len preto, lebo sme hľadali správny charakter. Namiesto toho, aby sme sledovali koho útok viedol ligu v počte bodov. Vždy hovorím… že pri hľadaní trénera treba zabudnúť na futbal. Samozrejme musí spĺňať nejaký štandard. Ale keď pred vami sedí kandidát, ktorý už má skúsenosti z NFL, tak môžeme predpokladať, že základné kritéria spĺňa. Preto treba pozerať na to ostatné,” spomínal Banner.

Podpisy

Angažovaním hlavného trénera dáva hlavu na klát aj generálny manažér. Mesiace príprav sa pretavia do často šesť, až osem hodinového výsluchu. Druhé kolo nasleduje s obmedzeným počtom kandidátov, zvyčajne slúži na potvrdenie dojmov z prvého stretnutia. Keď sa dostaví majiteľ, pozorovatelia spozornejú.

Tretie kolo sa už nemusí konať, železo treba ukuť, kým je horúce. Dobrých budúcich trénerov veľa nie je, presvedčení musia tlačiť na podpis čím skôr. Nikto nechce, aby keď si všetci dobrí sadnú na svoje stoličky, im zostalo len pero v ruke.

Ak by som mal popísať celý proces jedným slovom, tak potom bol hrozivý. Nikto nie je tak arogantný, aby si myslel, že po toľkých hodinách nemá žiadne pochybnosti. Môžete vo svoj výber veriť, no iba dúfate, že ste vybrali správne. Nikdy si nemôžete byť istý, že máte chlapíka, ktorý vám prinesie úspech. S Andym sme mali šťastie. Prežili sme krásnych štrnásť rokov. No na začiatku si iba želáte, aby ste vyhrali veľa zápasov, zažili veľa zábavy a vytvorili priateľstvo, ktoré vydrží do konca života,” dodal bývalý prezident Eagles.

Pripadá mi to krásne ľudské. Že v tom ohromnom kolose, ktorým NFL je, kde existuje miliarda pravidiel, dve miliardy štatistík a ešte viac peňazí, sa naskytnú situácie, pri ktorých hovoríme, že mal niekto šťastnu ruku.

Čo by za takú dali v Spartaku Trnava…

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra, a.s.. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.