Pondelok, 15. apríl 2024
NFL

Ich výberom sa začína draft NFL, hoci ťahajú až ako tretí. San Francisco drží kľúče od miešačky

Matúš Miklas Matúš Miklas 29.04.2021
SITA - AP Photo

V noci sa odohrá NFL Draft 2021. Keďže prvé dva výbery sú na 99% jasné, zábava začne na poradovom čísle tri. Po quarterbackoch, ktorých si vyberú Jacksonville Jaguars a New York Jets, budú na ťahu San Francisco 49ers.

Tí urobili pred pár týždami výmenu s Miami Dolphins, v ktorej do 49ers putoval v poradí 3. výber 1. kola. Do Miami toho poslali viac: 12. výber v 1. kole 2021, 1. kolo 2022 a 2023 a napokon 3. kolo 2022. Pre niekoho to môže byť príliš veľa, podľa mňa je cena za to, akého hráča môžu Niners získať, primeraná.

49ers týmto krokom ukončili dlhotrvajúce špekulácie ohľadom QB Jimmyho Garoppola, ktorého dni sú viac-menej zrátané. Poďme ale pekne poporiadku.

Budovanie ofenzívy

V prvom rade sa 49ers podarilo podpísať vo hneď niekoľko kľúčových voľných hráčov, aby si zachovali potenciál na zisk Lombardiho trofeje. Dlhotrvajúci kontrakt s Trentom Williamsom (6 rokov, 138 miliónov dolárov) a s Alexom Mackom (5,5 milióna dolárov, jeden rok) naznačili, že chcú čo najlepšiu ofenzívnu lajnu pre svojho rozohrávača.

GM John Lynch a HC Kyle Shanahan sa ukázali ako skvelí stratégovia, ktorí vždy vedia zamiešať kartami. Po jednej z najväčších draftových výmen posledných rokov má klub v rukách výber, ktorým môže ovplyvniť budúcnosť tímu na možno aj viac, ako jednu dekádu. Tak ktorý z trojice Fields, Lance a Jones to napokon bude?

Justin Fields

Justin je mladý, 22-ročný rozohrávač, o ktorého talente sa vie už od roku 2018. Bol hráčom univerzity Ohio State, za ktorú odohral dve sezóny. Na strednej škole bol hviezdou a jeho pseudonym bol “Mr. Football in Georgia”. Po skvelej sezóne sa rozhodol, že jeho kroky povedú na univerzitu v Ohiu, pretože v nasledujúcej sezóne mal byť jednotkou tímu Georgia opäť Jake Formm.

Hneď v prvej sezóne v drese Ohio State sa ukázal ako budúca hviezda NFL. Dostal sa do nominácie na zisk Heismanovej trofeje pre najlepšieho hráča, v ročníku 2019 dosiahol 41 touchdownov – tretie najlepšie číslo v celej Amerike – k tomu všetkému hodil iba tri interceptions. Ďalším z ocenení bolo MVP konferenčného finále po tom, čo nahádzal 299 yardov, 3 touchdowny a pripísal si víťazstvo v zápase s Wisconsinom.

V roku 2020 Justin Field obhájil ocenenie Big Ten Offensive Player of the Year. Obsadil celkové 6. miesto v skompletizovaných prihrávkach
70,2% (158 z 225, 2100 yardov, 22 TD a 6 Int) a v hre po zemi si pripísal ďalších osem touchdownov.

Fields je prototypom hráča, ktorého ruka je silná a presná. Dokáže sa veľmi dobre pohybovať a v prípade nebezpečenstva veľmi rýchlo reaguje a využíva svoje atletické schopnosti. Svoju rýchlosť preukázal aj na Pro-day, keď zabehol 40 yardov za 4,44 sekundy. Silné a slabé stránky vidím takto:

SILNÉ STRÁNKY

        * veľmi silné a rýchle nohy, ktoré mu pomáhajú eliminovať sack alebo tackle
        * skvelá práca nôh v postrannom pohybe (tzv. pohyb do strán), ktorý znižuje riziko blitzovania od súperov
        * silné a presné prihrávky
        * dobré načasovanie a presnosť hodov do medzi priestoru v obranných líniách
        * veľmi dobrá presnosť prihrávok v pohybe a hlavne ak roluje doľava, čo je pre pravákov ťažšie
        * nemá problém inkasovať úder, len aby skompletizoval prihrávku
        * hra po zemi mu nerobí problém, čo môže byť jednou z hlavných herných vlastností tímu, ktorý ho draftuje

SLABÉ STRÁNKY

        * aj napriek silnej ruke dokáže podhodiť svoj cieľ a tým donúti spomaliť zachytávajúceho hráča
        * pohyb v boxe je dobrý, ale stále potrebuje pracovať na zlepšení, ak má byť franchise QB
        * potrebuje zapracovať na rýchlejšej rozohrávke, niekedy dlho čaká s rozohrávkou a pramenia z toho zbytočné chyby
        * pri prelomení jeho O-lajny sa stáva, že nevyužíva svoju pohyblivosť – absencia hry po zemi a improvizácie
        * práca očí vyžaduje zlepšenie, dodáva protihráčom čas a aj čitateľnosť jeho zámeru

Je jasné, že sa každý snaží nájsť čo najviac chýb a opísať ich. Justin Fields bol v posledných dvoch ročníkoch na univerzitnej úrovni jeden z top rozohrávačov v celej NCAA. Patrí medzi hráčov, ktorí by mali byť draftovaní z prvých piatich miest na drafte (Lawrence, Wilson, Field, Sewell a Lance).

Trey Lance

​Spomedzi všetkých piatich rozohrávačov hodných prvého kola v tohtoročnom drafte je najväčším otáznikom práve Trey Lance.

Stále iba 20-ročný mladík, ktorý v ročníku 2019 (19 rokov) dokázal nazbierať 22 touchdownov bez interceptions, vzbudzuje obdiv a nie jeden odborník v ňom vidí veľkú hviezdu NFL. V tom istom ročníku pridal 1100  yardov a 14 touchdownov v hre po zemi. Napriek mladému veku sa rozhodol skúsiť šťastie v drafte 2021 aj po tom, čo v ročníku 2020 odohral iba jeden zápas v dôsledku pandémie covid-19, pre ktorú nemohol preukázať svoj talent a schopnosti.

Trey Lance začínal s futbalom na strednej škole ako running back a safety. Väčšinu jeho doterajšej kariéry ho trénoval jeho vlastný otec, ktorý trénoval ako dobrovoľník na Marshall High School. Treyov otec bol veľkou hviezdou a nádejou na poste cornerbacka. Hrával za Southwest Minnesota State a keďže ovládal obranné postavenie a defenzívnu hru, snažil sa synovi pomáhať práve v tom, ako predvídať a čítať súperovu obranu.

Keď bol Trey Lance juniorom na Marshall High, tréner Terry Bahlmann povedal svojej manželke, že v ňom vidí veľkú hviezdu. V tom čase Trey Lance ešte stále nehral na poste rozohrávača, no na začiatku ročníku oznámil práve Bahlmannovi, že chce ako nováčik skúsiť pozíciu rozohrávača.

Otec videl, že Trey je nádejný rozohrávač, ale presnosť prihrávok si vyžadovala zlepšenie. Preto poprosil známeho trénera Jeffa Trickeya o to, aby mladého trénoval a zlepšil jeho presnosť prihrávok. Jeff Trickey bol trénerom takých hviezd ako Tony Romo, Jared Goff alebo Tyrod Taylor.

Trey Lance je jednoznačné veľký talent a vzhľadom na jeho vek môžeme povedať, že má minimálne rok, alebo aj dva náskoku pred svojimi konkurentmi. Jeho atletické schopnosti sú na úrovni running-backov a wide-receiverov. Ako rozohrávač bude patriť v NFL k najrýchlejším v hre po zemi, ako sú Lamar Jackson alebo Kyle Murray. Na druhej strane je Trey Lance len o dva centimetre nižší ako John Allen, takže tu máme kombináciu Jacksona čo do rýchlosti a Allena čo do výšky, sily a hlavne silnej ruky.

SILNÉ STRÁNKY

        * slušná a pohotová rozohrávka
        * skvelý prehľad o hráčoch a rýchle rozhodovanie sa medzi readmi (pozn. read – cieľ rozohrávačovej prihrávky)
        * pohyb v boxe
        * skvelá a rýchla práca nôh
        * hra po zemi na úrovni top running-backov
        * silná ruka
        * dobrý prehľad o hre aj v prípade, že nenájde svoj cieľ na prvý pokus – zmena pozície a pokusom číslo dva už nájde svoj cieľ
        * pri rolovaní doľava v pohybe dokáže nájsť svoj cieľ

SLABÉ STRÁNKY

        * presnosť prihrávok potrebuje značné zlepšenie
        * vek, stále iba 20 rokov
        * málo skúseností a zápasovej praxe
        * nikdy nehral proti top hráčom v NCAA lige
        * odohral iba jeden kompletný ročník (2019)

Trey Lance je nádejný prospekt v tohtoročnom drafte a je len na organizáciách, či dokážu z talentu vytiahnuť to najlepšie. Lance dokázal vo veku 19 rokov získať čísla, ktoré sú dnes porovnávané so staršími. Ak by sa San Francisco 49ers rozhodlo vziať práve jeho je jasné, že minimálne v sezóne 2021 bude v režime učenia sa a zapracovania do NFL futbalu.

Mac Jones

Mac Jones prežil neuveriteľný ročník 2020, keď svoj tím Alabama dotiahol až do finále NCAA, v ktorom bol spolu so spoluhráčmi úspešný. Po rokoch 2018 a 2019, keď boli lídrami na poste rozohrávača Jalen Hurts (2018) a Tua Tagovailoa (2019) sa Jones konečne dočkal a mohol preukázať svoje schopnosti a talent v ročníku 2020. Jones dosahoval počas celej sezóny neuveriteľné čísla (406/311 prihrávok, 76,6% skompletizovaných prihrávok, 4494 pasových yardov, 41 touchdownov a 1 interception).

Napriek nim a zisku titulu v CFP (College football playoff) sa mu nedostáva toľko pozornosti, ako v predošlom ročníku, keď lídrom ligy bol Joe Burrow. Porovnávať týchto dvoch hráčov nie je najšťastnejšie, ale aj napriek tomu Jones je v rebríčku medzi TOP 5 rozohrávačmi na drafte radený na piate miesto. Podľa všetkého preto, že je ako jediný z piatich štandardným prototypom rozohrávača. Najviac to vystihujú jeho silné a slabé stránky.

SILNÉ STRÁNKY

        * slušná presnosť a sila v ruke
        * prehľad o hre
        * dobré čítanie obrany a hry samotnej
        * dobrá a rýchla rozohrávka

SLABÉ STRÁNKY

        * absencia alebo nižšia úroveň mobility
        * v boxe je statický
        * napriek silnej a presnej ruke je jeho ruka najslabšia
        * rolovanie do strán a následná rozohrávka sú len občasné
        * iba jedná sezóna ako hlavný rozohrávač

Podľa posledných správ z Ameriky by napriek všetkému mal patriť medzi favoritov trénera Shanahana a GM Lyncha.

Kľúče od miešačky

San Francisco drží na drafte pomyselné kľúče od miešačky. Podľa toho koho meno pošlú Rodgerovi Goodellovi v obálke, z ktorej vyhlási tretiu selekciu, rozbehne sa kolotoč telefonátov na poslednú chvíľu. Tímy môžu ponúkať štvrtej Atlante, siedmemu Detroitu, ale aj iným klubom vysoko v poradí ponuky na výmenu pozícií. Všetko záleží od toho, na ktorého z troch mladíkov si Kyle Shanahan ukáže prstom.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera