Štvrtok, 25. júl 2024
NFL

NFL Draft 2020: Konečne tri normálne dni pre fanúšikov amerického futbalu

SITA/NFL via AP

Sedem týždňov dozadu sa ešte vo veľkom hrala NHL aj NBA a svet fanúšikov bol stále normálny. Neprešlo ani päťdesiat dní športového pôstu a dni bez zápasov sa zúfalo vlečú. Každému musí nútená pauza, ktorú stlačil vírus na našom zaužívanom biorytme, pripadať ako večnosť.

Fanúšikovia NFL zažili minulý týždeň ako prví tri dni, ktoré boli takmer normálne. Prebehol draft mladíkov pre sezónu, ktorá sa verme v septembri začne.

NFL Draft 2020

SuperBowlom vyvrcholil minulý ročník amerického futbalu tesne pred nástupom globálnej pandémie. Obdobie medzi sezónou poznačila tiež, hoci v oveľa menšej miere ako športy, ktoré sa mali na jar začínať, prebiehať, alebo finišovať.

Vedenie NFL sa napriek zlej situácii v Amerike rozhodlo, že korone neuhne a draft prebehene. Síce nie podľa pôvodného plánu, ale prebehne.

Tohtoročný draft sa mal konať v Las Vegas. Mesto bude mať od septembra vlastný tím, do mesta hriechu sa sťahujú Raiders z Oaklandu. Mala to byť, ako sa na Vegas patrí, grandiózna, okázalá “podívaná”. Hráčov mali na pódium privážať na lodiach a podobne. Televízna šou pred jedným z kasín mala byť neskutočná, primeraná najbohatšiemu športu v USA.

Namiesto toho prebehol draft takpovediac virtuálne. Komisár Roger Goodell sedel vo svojej pivnici. Má tam miestnosť s troma obrazovkami, do ktorej sa cez víkend skrýva aby mohol pozerať svoj šport. Viď obrázok. Tréneri aj hráči sedeli tiež doma a réžia prepájala toľko streamov, že si to ani neviem predstaviť.

Víťazi a porazení

Tri dni (štvrtok a piatok večer a sobotňajšie popoludnie), sedem kôl a vyše dvesto výberov zvládlo tridsaťdva tímov a komisár v televízii ESPN s prehľadom. Je teda načim rozdeliť víťazov a porazených draftu 2020 NFL.

Víťaz: Fanúšikovia

Keď je seriál Last Dance ovlažením smädného fanúšika, Draft NFL bol živou vodou, ktorou boli pokropené duše priaznivcov amerického futbalu. Sledovanosť štvrtkového prvého kola bola vyše 15 miliónov divákov, draft ako celok prevýšil doterajší rekord o tretinu. Nevídané, neslýchané. Diváci zatvorení v karanténe boli vďační za dôležitý športový event, vysielaný naživo.

Víťaz: Zoom

Platforma na video konferencie je jedným z najväčších víťazov celej korona krízy. Na začiatku roka len málokto používal Zoom namiesto Skype, či iného softvéru na internetové video hovory. Dnes už každý. Cena za akciu stúpla do neba napriek bezpečnostným rizikám a PR po úspešne zvládnutom drafte NFL jej len pomôže.

Víťaz: Jerry Jones (Dallas Cowboys)

Majiteľ tímu Dallas Cowboys sa ukázal ako typický Jerry Jones. Excentrik, ktorý nechal postaviť dovtedy (a doteraz) najneuveriteľnejší štadión pre americký futbal, sa nezaprel. Draft absolvoval na svojej jachte. Sedel na bielom koženom mega gauči a len sa popod fúzy usmieval, keď mu na 17. miesto padol CeeDee Lamb, podľa mnohých najlepší WR (krídelník), ktorý mohol byť k dispozícii.

Porazený: Las Vegas

Mala to byť paráda, aperitív pred príchodom Raiders do mesta kasín a zhýralého životného štýlu. Las Vegas malo za víkend zarobiť stovky miliónov dolárov. Nashville v Tennessee si prišlo na vyše dvesto miliónov vlani aj bez kasín. Vegas ale dlho smútiť nebude, o dva roky by sa tam draft mal vrátiť. Ak plány neskríži iný nepredvídateľný problém, ako teraz.

Porazený: Aaron Rodgers

Quarterback Green Bay Packers má 36, za sebou bohatú kariéru a pred sebou ešte pár rokov na relatívnom vrchole síl. Má rád šikovných receiverov, ktorých nemá. Rovnako solídnu OL, ktorá ubráni obrancov pred tým, aby ho zrovnali so zemou. Nemá rád, keď mu GM a tréner chodia poza chrbát. Green Bay v prvom kole potiahli quarterbacka. Bez toho, aby Rodgersovi čokoľvek naznačili. Vlastne mu vo štvrtok povedali, že si uvedomujú, že pridlho nevydrží. Namiesto výberu jedného z plejády skvelých WR, ktorí boli k dispozícii nevytiahli za tri dni ani jedného. Len máloktorá hviezda mala taký pokazený víkend, ako Aaron.

Víťaz: NFL

Liga amerického futbalu znova dokázala, prečo je v Amerike milovanou a nenahraditeľnou. Žiadny iný šport by nedokázal vyvolať takú pozornosť. Stačili tri dni hajlajtov hráčov univerzít, tváre trénerov a majiteľov a komisára a športová Amerika znova pulzovala životom.

New York Jets

A čo moji obľúbenci? SuperBowl ešte nikto na drafte nevyhral, no som spokojný. Prvý draft GM Joea Douglasa dopadol nad očakávanie dobre. Každý výber dával zmysel.

V prvom kole z 11. miesta potiahli gigantického hráča. Mekhi Becton má cez dva metre a stošesťdesiat kíl. Roztlačí zabrzdený pickup. Na univerzite často vyzeral ako obrovský muž medzi malými chlapcami. Na ľavej strane OL má chrániť QB Sama Darnolda pred hitmi, ktoré nevidí.

V druhom ťahali WR z univerzity Baylor. Denzel Mims nahradí odídeného Robbyho Andersona úplne s prehľadom. Aspoň dúfam. Safety z Californie, rovnako z druhého kola, je podľa mňa plánom B. Keby sa nedohodli s najlepším hráčom družstva, Jamalom Adamsom. A keď sa dohodnú, budú mať na pozícii silnú konkurenciu.

Náhradný QB sa zíde, keď sa pozerám na aktuálnu zostavu je posilou takmer ktokoľvek. Najlepší punter je zas dobrou voľbou v neskorých kolách, rovnako obranca Zuniga z Floridy. Keď sa presadíš oproti OL z najlepších škôl v krajine, niečo v tebe bude.

Prosím prosím, nech príde september čo najskôr. Dobrá nálada z troch dní, ktoré boli ako predtým, dlho nevydrží.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera