Nedeľa, 26. máj 2024
NFL

Redzone: Joe Montana. Ten, ktorý nikdy neprehral SuperBowl

Matúš Miklas Matúš Miklas 02.02.2020
SITA/AP Photo

Super Bowl LIV má výkop už v nedeľu v noci. Zápas v Miami na štadióne Hard Rock Stadium bude mať pre legendárneho rozohrávača špecifickú príchuť. Jeden z najslávnejších QB histórie NFL Joe „COOL” Montana bol v minulosti hráčom San Francisca 49ers a Kansas City Chiefs.

Joe Montana

V San Franciscu strávil trinásť rokov, počas ktorých získal štyri Lombardiho trofeje za víťazstvo v SuperBowle. Trikrát sa stal MVP hráčom finálového zápasu a vyhral aj ten štvrtý. Joe Montana nikdy SuperBowl neprehral.

Medzi najvýznamenjšie momenty jeho kariéry patria dve skvelé hry, ktoré sú takpovediac „ikonické”. Prvým momentom je 92-yardový útok v Super Bowle XXIII proti Cincinnati Bengals. Montana drive zavŕšil touchdownovou prihrávkou na Johna Taylora, ktorý skóroval víťazný TD 34 sekúnd pred koncom. 49ers – Bengals 20:16.

Pre San Francisco 49ers to bol zisk tretej Lombardiho trofeje. Získali ju na tom istom štadióne, na ktorom sa odohrá aj tohtoročný SuperBowl LIV.

https://www.youtube.com/watch?v=Oq9PjJ6tVTU

The Catch

Tým druhým momentom je pamätná prihrávka v poslednej možnej chvíli. Joe Montana prihral do endzóny (zóna touchdownu), ktorú najslávnejším zachytením chytil Dwight Clark. Akciu poznáme pod názvom ,,The Catch” a bola zaradená medzi 100 najikonickejších momentov histórie NFL, počas osláv stého roku amerického futbalu.

The Catch sa zapísal do dejín aj vďaka tomu, že bol víťazným touchdownom v konferenčnom finále 1981. Výhra proti Dallasu Cowboys znamenala postup do prvého Super Bowlu XIV pre 49ers, v ktorom získali svoju prvú Lombardiho trofej.

Foto: SITA/AP Photo

Joe Montana sa po zisku štyroch titulov v Super Bowle v roku 1992 rozhodol ukončiť pôsobenie vo svojom materskom tíme, kde strávil 13 rokov. Svoje posledné dva roky kariéry odohral v tíme Kansas City Chiefs.

Záver kariéry v Kansas City

S Kansasom sa do SuperBowlu nedostal ani v jednej z dvoch sezón, ale aj napriek tomu sa zapísal do histórie tímu. V roku 1993 doviedol Chiefs k víťazstvám v playoff. Najprv vo Wild Card zápase porazili Pittsburgh Steelers 27:24 po predĺžení. Bolo to vôbec prvé víťazstvo v playoff po 24 rokoch, keď v roku 1969 získali titul v SuperBowle IV. Potom Chiefs v divíznom finále porazili Houston Oilers (dnes Texans) 28:20 a postúpili do konferenčného finále. V ňom prehrali s Buffalom Bills 13:30.

Joe Montana sa zpísal do histórie v Kansas City na dlhých 22 rokov. Výhra nad Houstonom z roku 1993 bola poslednou na takú dlhú dobu.

Pred pár dňami sa na Twittri vyjadril sám Joe Montana. „Počujete to priamo odo mňa, môj tím zaručene vyhrá SUPERBOWLE LIV,” a pridal fotku s vlastnou vitrínou, v ktorej má trofeje a dresy oboch tímov. V SanFranciscu urobil legendárnym číslo 16, za Kansas City hral ako číslo 19. Má pravdu, po zápase sa bude tešiť na sto percent.

Joe Montana – vizitka

Narodil sa 11. júna 1956 v New Eagle, Pennsylvánii, USA
Začiatok kariéry: 1979
Koniec kariéry: 1994
4x víťaz Super Bowlu (XVI, XIX, XXIII, XXIV)
3x hráč (MVP) Super Bowlu (XVI, XIX, XXIV)
8x vybraný do Pro Bowlu (1981, 1983 – 1985, 1987, 1989, 1990, 1993)
2x hráč (MVP) sezóny (1989 a 1990)
NFL útočník sezóny (NFL offensive player) – (1989)
2x víťaz v počte prihrávok v jednej sezóne
NFL 1980 All – decade team
Zaradený do All-Time Team k 75 výročiu vniku amerického futbalu
Zaradený do All-Time Team k 100 výročiu vzniku amerického futbalu
San Francisco 49ers vyradili jeho číslo 16.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera