Nedeľa, 30. jún 2024
NFL

Redzone: Josh Jacobs, nečakaná superhviezda Oakland Raiders

Matúš Miklas Matúš Miklas 24.11.2019
SITA/AP Photo/Tim Ireland

Po príchode na univerzitu v Alabame strávil Josh Jacobs prvých pár mesiacov spaním na podlahe vo svojej internátnej izbe. Nie preto, že nemal posteľ. Ale preto, že po rokoch spánku na gaučoch v moteloch a na zadnom sedadle jeho otcovho auta, to bolo pohodlnejšie.

Dnes je jednou z hlavných hviezd Oakland Raiders, klubu na vzostupe.

Raiders na vzostupe

Oakland Raiders sú na bilancii 6-4 a po dnešnom zápase s New York Jets, sa môžu vyrovnať lídrovi divízie AFC West, Kansas City Chiefs (7-4). Raiders môžu ešte milo prekvapiť v tejto sezóne a zabojovať o účasť v playoff.

Draft 2019 a draft 2020 môžu túto organizáciu, ktorej sa dlho nedarilo prebojovať sa do playoff, zmeniť. V tohtoročnom drafte mali v prvom kole hneď tri výbery, na jar si vyberú ďalších dvoch spomedzi najlepších univerzitných hráčov. Znamená to, že môžu posilniť niektoré posty na vysokej úrovni.

Hviezda kľúčového draftu

V drafte 2019 si vybrali ako 4. hráča v poradí DE Clelina Ferrella, ďalším v poradí bol v poradí 24. RB Josh Jacobs a o tri miesta neskôr obranca (SS) Johnathan Abram.

Ako najlepšia voľba sa javí 21-ročný running back pôvodom z Tulsy v Oklahome. Tento 178cm vysoký a 100kg vážiaci mladík si zatiaľ počína vo svojej  prvej sezóne v NFL skvele. Po jedenástich týždňoch a desiatich zápasoch je na štvrtom mieste celej ligy s počtom 923 nabehaných yardov. Nachádza sa v spoločnosti hviezdnych hráčov ako Christian McCaffrey, Dalvin Cook a Nick Chubb.

Na konte má sedem touchdownov, ale zaujimaveší je fakt, že v posledných troch zápasoch dokázal v priemere prekročiť hranicu 100 yardov na zápas.

Silný príbeh

Jeho životný príbeh je jeden z tých, ktorý vás prinúti sa zamyslieť, ako človek dokáže prekonať aj tie najťažšie momenty v živote, len aby dosiahol na svoje sny a túžby.

Josh Jacobs pochádza z rozvrátenej rodiny, kde otec chcel pre svojich päť detí urobiť všetko čo bolo v jeho silách. Po tom čo sa Joshova matka a otec rozišli, sa Josh dostal do otcovej starostlivosti. Boli časy keď spávali v aute. Josh spával na zadných sedadlách, pričom jeho otec, držiac pištoľ v ruke každú noc spal na prednom sedadle. “nemyslím si, že spával, určite bol stále v strehu” povedal Josh, keď o tom hovoril.

Keď sa Josh dostal na strednú školu, kde hrával aj jeho otec ako O-lineman, život sa mu veľmi nezmenil. Prespávali po rôznych moteloch a väčšinou nemali čo jesť. Ak otec priniesol nejaké jedlo, všetko šlo deťom.

Na škole ho využívali aj ako wildcat quarterbacka. Zaznamenal 2 704 behových yardov a 31 TD. V priemere mal 15 yardov na beh.

Z druhej divízie sa prepracoval do najvyššej, kde hral za High Scholl Wyoming. V TCU mu ponúkali post cornerbacka, ale on povedal, že chce hrať v ofenzíve. Na to mu vtedajší tréner povedal “takých, ako ty môžem mať tisíc”. “Dodnes nad tým rozhovorom premýšľam” hovorí Josh Jacobs.

Strednú školu nakoniec dokončil s bilanciou 5 372 yardov a 56TD.

Sabanov running back v Alabame

V januári 2016 si ho začal všímať tréner Alabamy Nick Saban, ktorý v ňom videl talent. Bol ten typ runningbacka, ktorého bolo ťažké zastaviť. Jeho čítanie blokov a súperovej obrany prinieslo prvé úspechy okamžite. Sezónu 2016 ukončil s 567 yardami a 4 TD, keď sa striedal na poste RB s ďalšími dvoma hráčmi.

Druhá sezóna bola skôr plodnejšia na zranenia. Hneď na začiatku roka 2017 si poranil stehenný sval a už sa to s ním ťahalo celú sezónu. So zlomeným členkom odohral značnú časť sezóny. Začal uvažovať aj nad odchodom z univerzity. Otec ho však každý deň vypočul a neustále mu hovoril aby vydržal. “Bude lepšie, len to musíš vydržať “.

Po sezóne plnej zranení mala prísť sezóna, ktorá ho buď posunie ďalej alebo sa stane ďalším talentom, ktorý nedokázal naplniť to, čo mu bolo predpovedané.

V sezóne 2018 zaznamenal 640 behových yardov, s priemerom 5,3 yardov na beh a 11 TD. V pasovej hre dosiahol na 247 yardov a 3 TD. Spolu to bolo 887 yardov a 14TD.

Skúsil šťastie

Nakoniec sa rozhodol, že skúsi šťastie v drafte a vyplatilo sa mu to. Raiders po ňom siahli a dnes môžu hovoriť, že trafili do čierneho.

Čas ukáže, aký veľký talent Josh Jacobs je. Je to jeho prvá sezóna, ktorá väčšinou nováčikom vyjde a hneď ta nasledujúca je sklamaním.

Ak dnes nastúpi proti New York Jets, môže dosiahnuť métu tisíc nabehaných yardov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera