Nedeľa, 26. máj 2024
NFL

Redzone: Raheem Mostert a dlhá cesta za slávou

Matúš Miklas Matúš Miklas 22.01.2020
SITA/APPhoto/Tony Avelar

Ako horúci zemiak. Áno, aj takto by sme mohli nazvať aktuálnu hviezdu tímu San Francisco 49ers, running backa Raheema Mosterta.

Prečo? Dôvod je len jeden: kým prišiel hrať za 49ers, tímy v NFL si ho prehadzovali od jedného k druhému. Počas dá sa povedať krátkej kariéry vystriedal Raheem Mostert šesť tímov, aby nakoniec v roku 2016 zakotvil v v siedmom, v San Franciscu. A v nedeľu ovládol zápas o postup do SuperBowu.

Pozrime sa na jeho dlhú cestu za slávou.

Philadelphia Eagles

Raheem Mostert nebol nikdy draftovaný do NFL. V roku 2015 ale dostal ponuku od Philadephie Eagles. Počas predsezónnych zápasov ukazoval svoje schopností, keď zaznamenal 157 behových yardov, 191 zachytených yardov a viedol v NFL štatistikách.

Napriek tomu ho Eagles museli na začiatku septembra vyradiť pred prvým zápasom sezóny, aby mohli uzavrieť súpisku na požadovaný počet hráčov, magické číslo 53.

Následne bol Mostert zaradený do rezervného tímu (practice squad, širšia zostava) o dva dni neskôr.

Miami Dolphins

Miami Dolphins dlho nečakali a podpísali Mosterta z practice squadu o hneď o týždeň po tom, čo sa v Eagles do prvého mužstva nedostal. Lebo mohli.

V druhom hracom týždni sezóny 2015 si Raheem pripísal dva kick returny dlhé 57 yardov. Už o mesiac, v polovici októbra, bol ale zaradený na zoznam hráčov známy ako waiver list, ktorý uvoľní borcov pre všetky ostatné tímy. Až keď si ho nikto nevyzdvihne, Dolphins ho môžu napísať do rezervného tímu.

Nestalo sa tak. Hneď na druhý deň si ho stiahli z waiver listiny do Baltimore Ravens.

Baltimore Ravens

Po tom, čo Ravens stratili svojho running backa Lorenza Taliaferra, dostal šancu práve Mostert. V siedmích zápasoch za Baltimore dosiahol 164 kick return yardov..

To čo sa stalo keď bol v Dolphins, postihlo Raheema Mosterta opäť. Ravens ho vyradili z tímu v polovici decembra s nádejou, že si ho nikto nevezme.

Napokon bol zapísaný do 53-člennej zostav tímu Cleveland Browns. Na štvrtú spisku v prvom roku v NFL.

Cleveland Browns

S tímom z Ohia podpísal jednoročný kontrakt v marci roku 2016. Stal sa hlavným kick returnerom tímu Browns. Počas doby strávenej v Clevelande, zaznamenal 12 kick returnov a 309 yardov.

Browns však nedokázali Mostertovi dať šancu prejaviť svoje schopnosti naplno a v septembri toho istého roku ho vyradili aj oni.

New York Jets

V Jets si ani nestihol vybaliť osobné veci. Zdržal sa len šesť dní na začiatku septembra 2016.

Chicago Bears

Vo veternom meste mal Raheem Mostert konečne urobiť dieru do sveta. Lenže po dvoch mesiacoch v tíme, kde bol najprv v širšom tíme a potom aj súčasťou prvého mužstva, ho opäť poslali na ulicu.

V novembri 2016 tak čakal na ďalšiu šancu v lige, ktorá s hráčmi často nemá zľutovania.

San Francisco 49ers

Prvým dňom, kedy bol Mostert zapísaný v rezervnej zostave Niners bol ôsmy november 2016. Na Silvestra ho napísali na zápasovú súpisku, aby mohol odohrať posledný zápas roka proti tímu Seattle Seahawks. Sezónu napokon ukončil so ziskom 68 yarov z kick returnov a šiestimi behovými yardami.

Sezóna 2017 nebol príliš dobrá, bol zranený a odohral tak 11 zápasov, počas ktorých zaznamenal 30 behových yardov zo šiestich pokusov a 83 return yardov.

V sezóne 2018 sa Raheem pomaly, ale isto preorientoval z pozície kick returnera na runnig backa. Stalo sa tak v šiestom kole, v zápase proti Green Bay Packers, keď zaznamenal 12 pokusov o beh a 87 behových yardov (49ers prehrali 30:33). V deviatom týždni v zápase proti Oaklandu Raiders si pripísal prvý touchdown v kariére, aby si o niečo neskôr v tom istom zápase zlomil predlaktie a bol zaradený na listinu zranených. Sezónu tak zakončil s 261 behovými yardmi a1 touchdownom.

Prelomová sezóna

V polovici marca minulého roka podpísal Mostert trojročný kontrakt s tímom 49ers. Hneď v druhom kole sezóny, v zápase proti Cincinnati Bengals, skóroval touchdown. Nie behový, bol to touchdown po zachytení prihrávky od Jimmyho Garoppola a dobehnutí 39 yardov do vytúženého cieľa.

Skórovania po behu sa dočkal až v ôsmom týždni, v zápase proti Carlione Panthers. Raheem bol na začiatku sezóny tretí running back v poradí, za prvým Tevinom Colemanom a Mattom Breidom. Počas sezóny sa však obaja, ako Coleman, tak aj Breida zranili a ponúknutú možnosť Mostert zúžitkoval najlepšie ako sa dalo.

Od zápasu k zápasu sa jeho výkony zlepšovali, aby napokon dosiahol najlepšie čísla z tria running backov (137 behov, 772 yardov, 8 touchdownov, 5,6 yardu na beh, 180 zachytených yardov a 2 touchdowny).

San Francisco skončilo skvelú sezónu so skóre (13-3) a postupne sa cez Minnesotu Vikings (kde úradoval running back Tevin Coleman) a Green Bay Packers dostali do SuperBowlu LIV o dva týždne v Miami.

Životný zápas

V nedeľu v zápase proti Gren Bay Packers, previedol Mostert životný výkon. Štyrmi zabehnutými touchdownami sa historických tabuľkách dostal na druhé miesto v počte TD v konferenčnom playoff zápase. Rovnako druhé miesto si vybehal v počte zabehnutých yardov (220). Zároveň prekonal klubový rekord v počte nabehaných yardov v playoff, ktorý doposiaľ držal quarterback Colin Kaepernick (181).

Najmä vďaka heroickému výkonu running backa so zaujímavou minulosťou v NFL vyhrali Niners svoju konferenciu NFC a nastúpia v Miami proti Kansas City Chiefs v poslednom zápase o SuperBowl.

Odhliadnúc od výkonu Raheema Mosterta si dovolím tvrdiť, že 49ers budú novým držiteľom Lombardiho trofeje. Čakajú na ňu už dlhých 25 rokov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera