Štvrtok, 23. máj 2024

Stĺpček Telovýchovného vedúceho: Gypsy King a Bronzový Bomber dokázali, že box môže byť aj krásny šport

FOTO: SITA/AP Photo/Chase Stevens

Keď mám cez víkend ťažké sny, alebo ma zobudí iná biologická potreba skoro ráno, nedbám opustiť spálňu a zapnúť televízor. Najmä keď zistím, že o pár minút sa začne tradične vyhajpovaný box. Tretie pokračovanie trilógie Tyson Fury – Deontae Wilder bolo prekrásnym športovým začiatkom nedele.

Gypsy King vs Bronzový Bomber

Neorientujem sa v spleti boxerských váh a organizácií. Evidujem iba veľké mená a noci, počas ktorých sa na chvíľu postavia proti sebe. Angličan Tyson Fury ešte v ringu neprehral (30-0-1 pred zápasom), obrovský Američan z Alabamy Wilder porazil skoro všetkých súperov predčasne (42-1-1, z toho 41 K.O.). Okrem Furyho, s ním raz remizoval a pri odvete prehral. Tretí súboj mal definitívne rozhodnúť, ktorý z dvoch tridsiatnikov je v najťažšej váhe najlepším. Alebo niečo také.

Nemal som pred zápasom favorita, bolo mi to celkom jedno. Priznám sa, dosť ma odpudzujú nezmyselné hlúpe reči oboch táborov, ktoré asi v rámci predzápasového naháňania záujmu po sebe hádžu. Zaujíma ma až keď si prvýkrát zrazia rukavice a rozhodca zahlási GO. Ako dnes krátko pred šiestou ráno.

Na prvý pohľad ma zaujali rozdielne postavy oboch borcov. “Gypsy King”, teda Fury, vyzerá ako hora neforemného mäsa. “Bronze Bomber” Wilder je zas neskutočná hora tvrdých svalov. Prvé kolo začal aktívne Američan, búšil systematicky do spodných partií súpera. Ten sa postupne dostával do hry a tuším v treťom kole poslal Wildera prvýkrát k zemi. Len preventívne, nie ničivým direktom, takže po rozhodcovom odpočítaní bitka smelo pokračovala.

V ďalšom kole sa úlohy obrátili. Dvakrát putoval na podlahu Fury. Najmä pri prvom odpočítavaní vyzeral otrasený, druhé bolo skôr pošmyknutím, aspoň podľa laika spred obrazovky. Ale počítalo sa. Netrpezlivo som čakal, či Tyson potvrdí svoje predzápasové silné reči a zloží súpera pred limitom ešte v prvej polovici zápasu vypísaného na tradičných dvanásť trojminútoviek. Nezložil.

Bitka takmer do konca

Aj vlažnému fanúšikovi bolo ale jasné, že čím dlhšie sa budú tí dvaja biť, tým jednoznačnejším sa zápas stáva v prospech Furyho. Napriek nepríliš atletickej postave vyzeral v lepšej kondícii. Reč tela a najmä výraz v tvári hovoril dosť jasne. Wilder má ale takú pravačku, že aj televízni komentátori upozorňovali, že mu stačí dobre trafiť raz a bude koniec.

Odbočka: Nečudujem sa, môj jediný dotyk s boxom bol keď mi raz Tomi Kid dal zo žartu jab do ramena. Šúchal som si ho celý večer. Keby som stál proti Wilderovi, do kolien by som šiel radšej už pri náprahu.

Fury aj Wilder sú ale zvyknutí nielen rozdávať, ale aj prijímať. Zvládali jeden úder na bradu za druhým. Počítadlá ukazovali približne dva trafené pokusy Furyho na jeden Američana. Dvojmetrový Wilder postupom času čoraz ťažšie stál na nohách, viackrát ho vyslobodil len gong ukončujúci kolo. Bez neho by po pár sekundách ležal na zemi. Bojoval ale statočne.

Držal sa do desiateho kola, v ňom znova putoval na dlážku. Môj twitter v tom čase už lapal po dychu zo súboja, ktorý označovali za legendárny ešte keď prebiehal. Najmä kvôli výdrži Wildera a neskutočnému tlaku Furyho, ktorý odhodlane smeroval k ďalšiemu víťazstvu. Jedenáste bolo potom kolom posledným. Sedemdesiat sekúnd pred jeho koncom si našla drtivá pravačka Furyho Američanovu hlavu pri povrazoch a bol koniec.

Uspaný WIlder padol ako podťatý, rozhodca okamžite rozhodením rúk oznámil koniec zápasu. Vzhľadom k priebehu bolo zázrakom, koľko ten 35-ročný chlap z Alabamy vydržal. Zniesol ohromný náklad pästí dnes možno najlepšieho boxera najťažšej váhy. Mohol odísť s hlavou hore. Nespal dlho, len pár sekúnd, prebrali ho. Šampiónom je ale iba jeden – Tyson Fury.

Ramblingy

 • Aj nabudúce si podobný zápas rád pozriem, len sa musí začať znova okolo šiestej ráno
 • Box je na rozdiel od MMA, UFC, či Oktagonu podľa mňa šport
 • A umenie, ako sme videli dnes
 • Posledný zápas tretieho kola Slovnaft Cupu priniesol do Kováčovej veľký Slovan Bratislava
Foto: Martin Cejo Bosák
 • Domáci stíhali brániť, ale nestíhali útočiť
 • Majster postúpil s prehľadom po víťazstve 2:0
 • A prišiel o jedného z fanúšikov
 • Žartujem, len si užíval dymové oslavy postupu do kola číslo 4
 • Aspoň dúfam
 • Žltý sneh Košice je stále bez bodu
 • Moji obľúbení florbalisti môžu dnes zrušiť v tabuľke nulu v predposlednom zápase víkendového kola proti Žiline
 • Posledný zápas v pondelok, Mikuláš Prešov – Nižná, bude priam historický
 • Florbal bude mať premiéru na novom športovom kanáli JOJ Šport
 • Už len keby mi ho Orange zaradil do ponuky na satelite
 • Nemám tam stále ani Premier Sport 2 a to je priam škandál
 • Dnes od 15:30 totiž hrajú New York Jets v Londýne
 • Na štadióne Tottenhamu
 • A ja tam na rozdiel od zápasu pred piatimi rokmi nebudem
 • Som smutný, ale nedalo sa inak
 • Euríčko na NFL dnes len takto:
Week 5DenisVladoMartin
ATL – NYJNYJATLNYJ
MIN – DETMINMINMIN
WAS – NOWASNONO
HOU – NENENENE
TB – MIATBMIATB
CIN – GBGBGBGB
PIT – DENPITDENDEN
CAR – PHICARCARCAR
JAX – TENTENTENTEN
LAC – CLELACLACCLE
LVR – CHILVRLVRLVR
ARI – SFSFARIARI
DAL – NYGDALDALDAL
KC – BUFKCKCBUF
Sezóna30:2635:2127:29
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera