Nedeľa, 30. jún 2024
NFL

Tri a von: Any given Sunday

Vlado Kurek Vlado Kurek 13.11.2019
SITA/AP Photo/Jerry Holt

Každý hrací týždeň v americkom futbale sa deje množstvo vecí. Pre tých, čo nestíhajú vidieť všetko, je táto rýchla rekapitulácia. 3+1 postrehov z aktuálneho hracieho kola NFL vám prináša podcast Americký futbal s Vladom Kurekom.

Desiate herné kolo bolo presne ako z filmu od Olivera Stonea. V nedeľu môže vyhrať akékoľvek mužstvo a aj sa tak stalo. Minimálne päť obrovských prekvapení potrhalo tikety stávkarov. Štyri z nich si prejdeme bližšie. 

First Down: Falcons vzlietli

Atlantu Falcons som tipoval na postup do playoff a dokonca aj na to, že porazia Saints a vyhrajú divíziu NFC South. To ale bolo pred tým ako prehrali šesť zápasov z ôsmych. Ich výhra 26:9 bola podľa kurzových stávok v Las Vegas najväčším prekvapením roka a nedá sa nesúhlasiť. Navyše k výhre Sokolov prispela vrchovatou mierou ich doterajšia slabina: obrana. Tá jednoducho nepustila nohu z pedálu a dusila súpera od prvej minúty do poslednej.

Obidve mužstvá išli do tohto zápasu zo svojho bye-weeku a lepšie sa zjavne pripravili v Atlante. Pravda, nerobil by som veľké závery voči Saints. Predsa len ide o divízny duel, ten je otvorený vždy a Falcons mali Saints čo vracať.

Zaujímavosťou je, že hlavný tréner Atlanty cez týždeň poprehadzoval povinnosti trénerov a trochu to asi zabralo. V neprospech Saints rozhodne zahralo zranenie cornera Marshona Lattimora. Do jeho zranenia bol Julio Jones bez chytenej lopty, po ňom sa stal strojcom dôležitých bodov. Víťazi sú 2-7, porazení 7-2 a v ďalšom týždni to môže pokojne vyzerať po starom.

Second Down: Dolphins už neplávajú na dne

Miami Dolphins predviedli v prvých štyroch zápasoch najhorší štart do ligy v dejinách. Znie to čudne, ale predsa len sa zlepšujú. Manažment síce rozpustil mužstvo a zámerne chce prehrávať, tréneri a hráči ale majú vždy dôvod vyhrať.  Prekvapivo vyhrali pred týždňom nad Jets a ešte prekvapivejšie teraz nad Colts 16:12. S dvoma výhrami by draftovali ako šiesti a neviem si predstaviť, že by sa tomu vedenie tešilo. Pretože hrať otrasne a ani nebyť top 2 na drafte je to úplne najhoršie, čo sa im môže stať.

Na obranu Colts treba povedať, že hrali bez svojho svojho aktuálne najlepšieho QB Brisseta a bez troch dôležitých hráčov v útoku. Ale aj tak, táto prehra ich môže mrzieť. V tejto chvíli sú mimo playoff.  

Third Down: Mahomes sa vrátil a … prehral

Patrik Mahomes sa so svojím zraneným kolenom vrátil extrémne rýchlo, chýbal iba dve stretnutia. Chiefs bez neho raz prehrali a raz vyhrali, takže po návrate minuloročného MVP nebolo pochýb, že budú pokračovať vo vyhrávaní. Lenže, nepokračovali. V zápase s Titans prehrali 32-35.

Nemilé, pretože Raiders sú v divízii už iba jednu výhru za nimi a navyše oni sami sú výhru alebo dve za vysnívaným priamym nasadením do divízneho kola playoff. To je samo o sebe veľká vec. Za posledných tridsať rokov iba desať týmov prešlo z wildcard do Super Bowlu. Naposledy Packers v roku 2010.

Mahomes síce prehral, ale hral veľmi dobre, to isto poteší. Čo nepoteší, že obrana Chiefs, najmä jej secondary sa opäť trápila. Po tom, čo hrala výborne proti Vikings sa ozvali staré chyby. Naopak Titans opäť výborne zahrala obrana a celkovo sa ukázalo ako dobré mužstvo by to mohlo byť. Každopádne s QB Ryanom Tannehillom majú tri výhry zo štyroch zápasov a so skóre 5-5 môžu dúfať v divokú kartu.

Fourth Down: Vikingovia vyrabovali Dallas

Tohtoročná sezóna Vikings je ako rozbúrené more. Chvíľu hore, chvíľu dole. Keď sa zdalo, že sa hladina upokojila sériou troch výhier, prišla prehra v Kansase, ktorý hral bez Mahomesa. Opäť, asi tisícpiaty krát sa otvorila téma, že Cousins vie hrať iba doma a iba proti slabým mužstvám. Že vonku, proti silným to nevie. A pozrite sa. Pravda, Vikingov ťahal v prvom rade fantastický Dalvin Cook a skvelá obrana, ale aj Cousins s loptou pri kormidle urobil svoju prácu.

Dallas doma prehral a nevyužil možnosť potvrdiť výhru s Giants. Dak Prescott pritom hral dobre, Amari Cooper veľmi dobre, ale v závere zápasu došiel dych obrane Kovbojov. Potom ich silná zbraň – behy Zeeka Eliota -narazila na obranu Vikings. Mnohí spochybňujú playcalling Garetta ako zbytočne konzervatívny a pomalý v posledných dvoch minútach. Naozaj je prekvapivé, že v zápase v ktorom si Dak Prescott užíval svoj najlepší zápas od prvého kola, mu v závere nedali loptu do rúk, aby rozhodol.

Tento zápas bol nielen prekvapivý, ale môže mať významné implikácie do budúcnosti. Je ľahko možné, že Vikings a Cowboys sa ešte môžu stretnúť v boji o playoff. Pokojne sa môže stať, že obe mužstvá skončia vo svojej divízii druhé a vzájomný zápas bude pri postupe do turnaja o SuperBowl veľkou devízou Minnesoty.

V rýchlom sumári desiateho kola sa nedostalo na prekvapivé prehry Chargers a Rams, ale zase boli také prekvapivé? A prečo neprekvapuje výhra Beras, Packers a Ravens? Vypočujte si to v podcaste, ktorý mapuje všetky zápasy každého kola.

Teším sa na vás.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera