Sobota, 25. máj 2024
NFL

Tri a von: Čas moriakov

Vlado Kurek Vlado Kurek 26.11.2020
SITA/Jerry Holt/Star Tribune via AP)

Každý hrací týždeň v americkom futbale sa deje množstvo vecí. Pre tých, čo nestíhajú vidieť všetko je táto rýchla rekapitulácia. 3+1 postrehov z aktuálneho hracieho kola NFL vám prináša podcast Americký futbal s Vladom Kurekom.

Legendárny tréner Bill Parcells vravieval, že skutočná sezóna NFL sa začína až po Thanksgiving Day. Až keď sa zje moriak. Má to svoju logiku. Americký futbal sa vtedy hrá už v zlom počasí (záleží kde), obrany už vedia čo čakať od útokov a najmä sa začína naozaj rozhodovať o playoff.

My si moriaka asi vo veľkom dávať nebudeme, ale to nám nebráni v tom, aby sme si pochutnali na uplynulom jedenástom hracom kole.

First Down: Bengal down

QB Alex Smith, predpokladaný Comeback player of the Year, vyhral svoj prvý zápas od návratu na ihrisko. Jeho je veľký príbeh. Po zranení v zápase bojoval o život a vrátil sa po sedemnástich operáciách. Je stelesnením pokroku v medecíne a obrovskej sily ľudskej vôle.

Žiaľ v zápase, ktorý jeho Washington vyhral, sa škaredo zranil hviezdny mladý rozohrávač Cincinnati Bengals. Joe Burrow, jednotka posledného draftu, si v kolíznom strete s obranou ťažko poranil väzivá v kolene a jeho sezóna sa skončila. Je už tretí QB v tomto roku, ktorý takto kruto skončil. Obrovská škoda.

Burrow v desiatich predošlých zápasoch ukázal, že jeho zázračná sezóna na univerzite LSU nebola náhoda a že môže byť hviezdou profiligy. Ukázalo sa tiež, že bez kvalitnej ochrany ofenzívnej línie je rozohrávač vždy iba jednu hru vzdialený od nemocnice. 

Second Down: Seahawks nepustili perie

Seattle Seahawks začali sezónu výborne, ale posledné tri týždne prežívali krušné chvíle. Prehrali pár dôležitých zápasov a zosunuli sa v silnej divízii až na tretie miesto. V tejto situácii čelili Arizone Cardinals, ktorej QB Kyller Murray hrou pripomína mladého Russela Wilsona.

Fanúšikovia z mesta grungu si môžu vydýchnuť. Nielen, že Seahawks vyhrali, podstatné je aj to, ako vyhrali. Konečne zabrali iné zložky mužstva ako len elitný QB. Obrana zahrala vcelku slušne a posila Carlos Dunlap vykonal rozhodujúci sack. Behový útok sa vrátil a zrazu to v súčte vydalo na peknú výhru. Tento zápas stál za to. Ak si chcete vypočuť podrobnejšiu analýzu a debatu s fanúšikom Seahawks, stačí kliknúť.

Víťazstvo nad Cardinals je o to cennejšie, že červení boli naozaj v laufe. Pred týždňom vyhrali sekundu pred koncom touto neskutočnou akciou. Povedali by ste, že traja obrancovia musia stačiť. No ale, pozrite sa:

Third Down: Veľké výhry

Toto kolo má na konte niekoľko veľmi dôležitých výhier. New Orleans Saints prvykrát postavili pod centra Tysoma Hilla a tento TE/RB/QB vybojoval víťazstvo nad Falcons.

Kansas City Chiefs prehrali doteraz jediný zápas, s Raiders. V nedeľu cestovali práve do Las Vegas na odvetu. Bol to parádný zápas, ktorý za posledné dve minúty trikrát zmenil mužstvo vo vedení.

Green Bay Packers mali konečne možnosť poraziť silnú defenzívu a napriek tomu, že dvakrát pohodlne viedli, z veľkej výhry sa tešili Indianapolis Colts.

No a nedá sa nespomenúť na odvetu za šokujúci zápas ostatného playoff, ktorá sa nevydarila Ravens. Už po druhykrát za rok museli skloniť krídla pred Titans. Blížime sa k poslednej štvrtine sezóny a každé z týchto víťazstiev je veľká vec.

Ostaňme ešte pri poslednom zápase. Toto bola naozaj old school, drsná bitka, v ktorej bolo rovnako dôležité koľko máte fyzických a koľko mentálnych síl. Pozrite si čo vyrobilo v zápase číslo 11 a je vám jasné, prečo Titans vyhrali. Prihrávka bola pôvodne krátka, na tretí down, ale tam sa predsa hra nekončí.

Fourth Down: Záhada menom NFC EAST

NFC East je tento rok na smiech. Najhoršia divízia ligy, v ktorej ani jedno mužstvo nemá viac víťazstiev ako prehier. A je dosť možné, že najlepšie mužstvo tejto divízie vyhrá do konca sezóny len šesť zo šestnástich zápasov. A predsa postúpi do playoff.

Je to smiešne a fascinujúce zároveň.

Smiešne, pretože nedávno 1-7 Giants už mali mať dávno po sezóne, lenže po dvoch výhrach nad Washingtonom a Philadelphiou sú (hoc biednych 3-7) na delenom druhom mieste tabuľky so šancou na playoff. 

Záhadou je, že nik si teraz nedokáže tipnúť, kto vlastne vyhrá divíziu NFC LEast. Každú nedeľu je niekto ešte horší ako sa čakalo alebo ukáže náznak zlepšenia.

Tento rok mali jasne vládnuť Eagles a Cowboys so skúsenými rozohrávačmi, ale všetko je inak. Pokojne môžu vyhrať hráči z Washingtonu. Práve oni sa stretnú už vo štvrtok na Thanksgiving Day s Dallasom v priamom súboji o prvé miesto. Dobrú chuť.

Pred nami posledná štvrtina

Za rohom máme dvanáste kolo a poslednú štvrtinu sezóny. Ak si NFL nechávate len tak na pol oka, možno je najlepší čas skúsiť sa na ňu pozrieť poriadne. Nielen že je to fascinujúci šport, ale už ide do tuhého a vtedy nemá na svete konkurenciu. Žiadne odvety, žiadne série, jeden zápas a a buď vyhráte, alebo idete domov.

Toto je kolíska najlepších športových výkonov a keď chcete byť pri nich začnite rovno našim podcastom. Každý týždeň dávame von dve relácie. V piatkovej Predpovedi na nedeľu tipujeme výsledky zápasov a potom v stredu si dávame Desať postrehov z hracieho kola. Úprimne odporúčam. Verím, že sa budeme počuť alebo aspoň tu čítať. Čaute, čaute.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera