Nedeľa, 19. máj 2024
NFL

Tri a von: Chiefs sú náčelníci celej NFL. Zaslúžene

Vlado Kurek Vlado Kurek 09.02.2020
SITA/AP Photo/Charlie Riedel

Každý hrací týždeň v americkom futbale sa deje množstvo vecí. Pre tých, čo nestíhajú vidieť všetko je táto rýchla rekapitulácia. 3+1 postrehov z aktulneho hracieho kola NFL vám prináša podcast Americký futbal s Vladom Kurekom.

Stá sezóna NFL je v kronikách a na jej čele už navždy budú Náčelníci z Kansas City. Zaslúžene.

First Down: Ako lavína

Kansas City Chiefs už počas sezóny veľmi dôrazne naznačili, že im stačí veľmi málo času, aby dali veľmi veľa bodov. Povestným sa stal zápas s Oakland Raiders počas sezóny. Po prvej štvrtine bolo 10:0 pre Oakland. Potom prišla smršť a v druhej štvrtine dali Chiefs 28 bodov. Vo zvyšku zápasu ani jeden, už nemuseli.

Chiefs to zopakovali ešte párkrát, ich obraty v playoff budú veľmi dlho v pamäti fanúšikov Texans aj Titans. Nešlo ani tak o to, koľko bodov dali (veľa), ale že keď ich začali dávať, hrnuli sa v nezastaviteľnej lavíne.

Fakt, že to isté urobili v SuperBowle, je čerešnička na torte. Otočili zápas za posledných sedem minút, proti skvelému súperovi. 49ers sa veľmi snažili, ale čo narobíte, keď sa na vás valí lavína?

Second Down: Patrik Mahomes

Desiaty výber z draftu v roku 2017, Patrik Mahomes, je v 24 rokoch a po dvoch odohraných sezónach (prvú sedel na lavičke) MVP ligy 2018 a SuperBowl šampion 2019. Veľmi, veľmi pôsobivý vstup do sveta profesionálneho športu.

Zámerne nevravím futbalu, pretože jeho kariéra prekračuje hranice amerického futbalu. Mahomes sa radí k tváram, ktoré reprezentujú to najlepšie zo športu vôbec. Ešte nie je Michael Jordan a chvíľu ešte nebude, ale môže byť.

Popri všetkej zaslúženej sláve jedna poznámka: Aj Kurt Warner, Aaron Rodgers, či Russel Wilson vstúpili do ligy ako fenomenálne talenty, získali titul a ďalšieho sa (zatiaľ) nedočkali. NFL je taká vyrovananá liga, ako žiadna. Bude veľmi zaujímavé, čo ešte Mahomes a Chiefs dokážu.

Third Down: Súboj trénerov

Kyle Shanahan a Andy Reid. Dve možno najdôležitejšie mená poslednej hernej nedele. Shanahan je tým, koho prehra asi najťažšie zasiahla. Už druhýkrát jeho mužstvo skolabovalo v poslednej štvrtine Super Bowlu a prišlo o výhru. Ak započítame Atlantu Falcons, kde bol ofenzívnym koordinátorom pri legendárnom kolapse proti Patriots, jeho mužstvá sú 0-46 v bodoch v poslednej štvrtine posledného zápasu. Strašidelné. Napriek tomu verím, že je to skvelý tréner a že dá veci do poriadku.

Teraz je však čas tešiť sa s Andy Reidom, ktorý sa dočkal prsteňa po 21 rokoch. Ide o jedného z najvplyvnejších trénerov súčasnosti. Reidove mužstvá v podstate takmer vždy vyhrávali, ale nevedeli to dotiahnuť do konca. Bol však symbolom útočnej filozofie a modernizácie futbalu. Z môjho pohľadu je najúžasnejšia trénerova schopnosť učiť a vychovávať nových kvalitných trénerov. V tomto je absolútne bez konkurencie.

Veď si len pozrite jablká z jeho trénerského stromu:  John Harbaugh, Ron Rivera, Doug Pederson, Matt Nagy, Sean McDermott, Todd Bowles, Pat Shrumur, Steve Spagnuolo. Klobúk dole, pane.

Forth Down: Nenápadní hrdinovia  

Víťaz berie všetko, takže teraz sa vlastne rozprávame iba o Chiefs a Mahomesovi. Pripomeňme si aspoň stručne ďalšie veľké výkony: Nick Bosa stanovil nový rekord v počte QB hitov v Super Bowle (12), Solomon Thomas hral fantasticky a obaja tvoria pevné jadro obrany zo San Francisca. Damien Wiliams ukázal, že hoci všetci považovali behy Chiefs za slabinu, dokáže odviesť veľkú prácu a dvoma TD bol jedným z hlavných strojcov víťazstva.

A z obrany Chiefs ešte jedno iné meno ako Jones a Mathieu: safety Daniel Sorenesen. Sezónne štatistiky 52 tacklov, z toho 39 individuálnych zložení súpera sú slušné, no bežné čísla. Sorensen však bol pri niektorých aboslútne kľúčových hrách celého playoff. Spomeniem jednu za všetky: trickplay Texans pri štvrtom a päť. Práve Sorensen tam ťažkým zákrokom v otvorenom poli zastavil súpera.

Ak chcete počuť o SuperBowle viac, a som si istý, že chcete, nech sa páči tu je podcast. Dozviete sa v ňom aj to, ktorá hra bola z celého zápasu najdôležitejšia.

Stá sezóna je na konci, futbal však pokračuje. Čoskoro sa otvorí trh s voľnými hráčmi a potom príde draft. Chcete vedieť či a kam prestúpi Tom Brady a Philip Rivers? Dajte podcastu subscribe na itunes, na spotify alebo kdekoľvek ho počúvate a neujde vám nič podstatné.  Čaute, čaute.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera