fbpx
piatok, 26. februára 2021
Aaron Rodgers
SITA/AP Photo/Peter Joneleit
NFL

Tri a von: Do playoff NFL nastupujú Packers a Chiefs

Každý hrací týždeň sa v americkom futbale udeje množstvo vecí. V playoff je tá pravda dvojnásobná. Preto miesto tradičných Tri a von pôjdeme pekne všetky štyri downy. Zostalo osem najlepších mužstiev a nie je na čo čakať. Postrehy vám ako vždy prináša podcast Americký futbal s Vladom Kurekom.

V hre zostalo osem najlepších mužstiev sezóny, myslím že sa to dá napísať s pokojným svedomím. Krátka debata by nás mohla vrátiť k Seahawks, Steelers a Titans, ale koniec koncov Rams, Ravens aj Browns postúpili úplne zaslúžene. V prvom kole vyraďovacieho turnaja sa tri kluby dočkali historických úspechov, čo nás čaká v kole druhom, divíznom?

Štyri veľmi zaujímavé súboje, takrečeno Bowly.

First Down: Aaron Bowl. Green Bay Packers – Los Angeles Rams, sobota 22:35

Zápas Green Bay Packers a Los Angeles Rams bude súbojom Aarona Rodgersa a Aarona Donalda, dvoch z najlepších hráčov celej ligy. Svoje isto povie aj tretí Aaron, Jones.  Všetci tešia aj na ďalší súboj s visačkou Erste classe: Davante Adams vs Jaylen Ramsey.

Aaron Rodgers si s druhoročným trénerom Mattom La Fleurom náramne sadli a v základnej časti bola radosť pozerať sa. Rodgers hodil 48 TD a každý ho tipuje na MVP ligy, Adams chytil skoro polovicu z nich a ja ho tipujem na OPOY (Najlepší útočník sezóny). Skvelý útok nastúpi proti najlepšej obrane ligy, ktorá má nielend Donalda a Ramseyho, ale najmä nemá slabinu. Ako bude prebiehať súboj útoku s obranou? Čo sa stane, ak sa lopta otočí? Dokáže  tréner Rams Sean McVay zakryť limity svojho rozohrávača? Posadí dobre nadizajnovanými behmi Rodgersa na lavičku a bude ukrajovať čas a pridávať body? 

Ak patríte do mohutnej rodiny fanúšikov Packers, nevynechajte príležitosť vypočuť si najnovší podcast. O zápasoch sa rozprávam s Rolom z komunity Cheeseheadov na Slovensku a v Čechách.

Fanúšikov Packers postraším jednou štatistikou. Nie je ničím viac, ale znie výhražne: Dvojica Rodgers a Adams sedemkrát v kariére čelila cornerbackovi, ktorý v danej sezóne patril do All-pro výberu tak, ako patrí ôsmykrát Jalen Ramsey. Zo siedmych zápasov majú Packers jednu výhru. Jednu.

Čo môže byť X faktorom?

Jednoznačne behová obrana Packers. Ak sa podarí Rams diktovať tempo behmi, prípadne ísť do vedenia o 10 bodov a držať nebezpečný útok Green Bay mimo ihriska, pokojne môžu postúpiť. Ak však budú Rams prinútení ísť prihrávkami do vzduchu, game over.

Tipy na zápas

Vlado Kurek: Packers, 24: 17
Martin Ferianec: Packers, 20:13
Telovýchovný vedúci: Packers, 27:13

Second Down: Old guy Bowl. New Orleans Saints – Tampa Bay Bucs, pondelok 00:40

Minimálne jednu celú dekádu fanúšikovia NFL dúfali, že uvidia v playoff priamy duel Toma Bradyho a Drew Breesa. Tento víkend sa konečne dočkajú. Nebude to veľké finále celej NFL, keďže hrajú v rovnakej konferencii, pre legendy to ale bude ich súkromný SuperBowl. Veľmi pravdepodobne jediný priamy playoff duel v kariére.

Po prestupe Toma Bradyho sa ocitli v spoločnej divízii. New Orelans Saints dvakrát rozbili TOMpa Bay Bucs. V oboch prípadoch mal Brady veľmi zlý deň. V druhom nehodil žiadny TD, ale zato tri prihrávky súperovi. 

Lenže to bolo vtedy. To bolo v základnej časti. Teraz ide playoff a ak je nejaký QB v dejinách amerického futbalu symbolom úspechu vo vyraďovacej časti, je to manžel Gisele Bundchen. Šesť prsteňov víťaza, ktoré získal čoby Patriot, nech je sobáša svedkom.  

Obaja veteráni majú cez štyridsať a najmä na mladšom Breesovi už sú roky videť. Nie sú už v úplnej topforme, aj keď Brady ešte hádže agresívnejšie a častejšie pokúša prihrávky cez dvadsať yardov, než zvykol. Obaja ale majú k dispozícii fantastické mužstvá. Vyskladané od špičky po pätu. Toto bude súboj legendárnych QB, extrémne silných mužstiev a výborných trénerov. Créme de la créme a povinné (neskoré) kino v nedeľu.

Čo môže byť X faktorom?

Obe obrany sú dobré, ale defenzíva Saints je ešte o kúsok lepšia. Pri starších QB bude veľmi dôležité, ako ich hráči pred nimi ochránia pred nájazdami obrancov. Zápas môže ísť do posledného držania lopty a kto zloží quarterbacka ako posledný, môže vyhrať.

Tipy na zápas:

Vlado Kurek: Saints, 28: 24
Martin Ferianec: Bucs, 29:27
Telovýchovný vedúci: Saints, 38:31

Third Down: Young Boy Bowl. Buffalo Bills – Baltimore Ravens, nedeľa 2:15

Ďalší skvelý zápas obstarajú naopak dvaja najmladší rozohrávači v hre. Josh Allen a Lamar Jackson prišli spolu draftu pred troma rokmi a spolu s Bakerom Mayfieldom sa dostali do druhého kola playoff. Paráda.

Obaja boli vnímaní na drafte ako dosť surové talenty, ktorým chýba klasická hádzacia kvalita. Allen mal byť Camom Newtonom pre chudobných a Lamar druhým Michaelom Vickom (pamätníci vedia). Josh Allen urobil však za tri roky veľký progres, ktorý kulminoval v práve skončenom ročníku. Ak ho mám k niekomu prirovanať, tak k Patrickovi Mahomesovi. Ak trochu sledujete NFL viete, že väčší kompliment aktuálne neexistuje. Navyše majú Bills formu. V 17. kole dali veľmi dobrej obrane Dolphins cez 50 bodov a v provom kole playoff porazili aj dobrý a vyrovaný team Colts. Po 25 rokoch vyhrali playoff zápas a ja dávam za pravdu tým, čo vravia, že Bills teraz dokážu čokoľvek na svete. Aj prehrať v Super Bowle. 

Na druhej strane Ravens boli najlepším mužstvom sezóny vlani a vypadli hneď v prvom kole turnaja o Lombardiho trofej. Aj oni si prešli očistcom a ako to býva, sú po ňom silnejší. QB Lamar Jackson je jednorožec, špeciálny úkaz. Má svoje limity, najmä v hre vzduchom, ale je stále najmladší QB v playoff a strop jeho schopností je v nedohľadne.

Napriek výbornej obrane Ravens, ktorá v dueli s Titans dominovala, toto bude zápas útokov. Prihrávky Bills proti behom Ravens. Útočná hostina servírovaná pre nás všetkých.

Čo môže byť X faktorom?

Behová obrana Bills bude asi najslabšou formáciou na ihrisku. Ak sa aspoň trochu vysporiada s nepredvídateľnými behmi Jacksona, Dobbinsa a Gusa Edwardsa, Bills budú blízko ďalšej legendárnej výhre. Ak nie, budú musieť buď vytiahnuť ďalší fantastický deň Allena (napríklad 5 TD), alebo sa skloniť pred súperom.

Tipy na zápas:

Vlado Kurek: Bills,  38:24
Martin Ferianec: Bills, 26:20
Telovýchovný vedúci: Ravens, 27:23

Fourth Down: Surprise Bowl. Kansas City Chiefs – Cleveland Browns, nedeľa 21:05

Cleveland Browns sú najväčším prekvapením sezóny. Mužstvo odsúdené na desaťročia neúspechov si konečne pripísalo úspešný ročník a postup do playoff. V ňom udrel blesk. Vyhrali na ihrisku Steelers, čo sa im nepodarilo sedemnásť rokov. Sedemnásť. Pittsbourg robil všetko zle a Cleveland všetko dobre, hoci dlhé roky to bývalo presne naopak. Browns postúpili bez trénera a bez dvoch dôležitých hráčov, ktorí boli mimo pre covid.

Teraz dostali za odmenu výlet. Výlet na ihrisko Kansas City Chiefs, Náčelníkov celej NFL. Browns sú opäť obrovskí outsideri, ale zďaleka nie bez šance.

Ich obrana asi nezastaví najlepší útok posledných troch rokov, ale ich útok by to mohol dokázať. Baker Mayfield hrá veľmi slušne, pokojne, dobre menežuje hru. A má k dispozícii dvojzáprah running backov Chubb+Hunt, ktorý klub ťahá celú sezónu.

Na druhej strane budú pochopiteľne Chiefs, ktorí takto pred rokom vyhrali po polstoročí Super Bowl a plánujú to zopakovať znova. Nechce sa im znova tak dlho čakať. Mužstvo zostalo pokope a stále platí za najväčšieho favorita. Najväčšou zbraňou Chiefs (okrem Mahomesa, Reida, Kelceyho a spol.) je ich ofenzíva. Je postavená na pokusoch o dlhé prihrávky a body dokáže generovať kedykoľvek. A koľkokoľvek. Chiefs opakovane ukázali, že im stačí aj jedna štvrtina aby skórovali tri touchdowny a otočili zápas.

Čo môže byť X faktorom?

Andy Reid v zápasoch po týždni voľna proste výhrava. Dlhé roky, so železnou pravidelnosťou. V základnej sezóne má bilanciu 19 výhier a 3 prehry, v playoff je to 5:2. Pri mnohých mužstvách sa po týždni voľna hovorí, že prídu na ihrisko ospalí. Byť fanúšikom Browns, nespolieham sa na to.

Tipy na zápas

Vlado Kurek: Chiefs, 31:13
Martin Ferianec: Chiefs, 38:20
Telovýchovný vedúci: Chiefs, 42:10

Do konca sezóny NFL nás čaká už iba sedem zápasov, z toho štyri tento víkend. Žiadne best of seven. Nedáš, dostaneš padáka. Hrá sa aj v sobotu aj v nedeľu. A nezabudnite si naladiť na svojich mašinkách môj podcast. Celé playoff tam rozoberám so super hosťami. Najbližšie príde Ondra Horák, komentátor NFL.  Úprimne odporúčam. Čítame sa tu, počujeme sa v podcaste. Čaute, čaute.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra, a.s.. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.