Nedeľa, 26. máj 2024
NFL

Tri a von: Príbeh Daniela Jonesa

Vlado Kurek Vlado Kurek 26.09.2019
SITA/AP Photo/Mark LoMoglio

Každý hrací týždeň sa v americkom futbale udeje množstvo vecí. Pre tých, čo nestíhajú vidieť všetko, je táto rýchla rekapitulácia. 3+1 postrehov z aktuálneho hracieho kola NFL vám prináša podcast Americký futbal s Vladom Kurekom. Tento týždeň pochopiteľne aj o novom QB v New Yorku.

First Down: Danny Dimes

Nemôžem začať nikde inde. Áno je to LEN jeden zápas, ale aký. Senzačný výkon nováčika v drese New Yorku zápalil plamienkom nádeje Veľké Jablko a fanúšikov Giants na celom svete. Nový mladý QB Daniel Jones im doprial bez preháňania najlepší zápas modrých za posledných… sedem rokov? To je čo povedať.

Jones nielen vyzerá ako fyzický klon Eli Manninga, nielen, že bol jeho fanúšikom od detstva, ale vyhral zápas štýlom, akým ho vyhrával kedysi Eli a ešte pridal niečo navyše. Mám na mysli 18-bodový comeback, mám na mysli to neohrozené státie za kolabujúcou O-line a hádzanie lopty z chladnou hlavou bez ohľadu na to, že o pol sekundy bude na zemi. No a k tomu niečo, čo Eli nikdy nedokázal: predlžovanie hry a získavanie TD nohami.

Dva fakty:

  1. Dva hodené a dva zabehnuté TD vo svojom prvom zápase neodsiahol žiadny QB v Super Bowl ére.
  2. Za posledný viac ako desať rokov bolo 1674 prípadov, kedy QB mal v zápase dvanásť a viac pokusov o prihrávku vzduchom priamo pod tlakom obrany. Tu je zoznam QB, ktorý v tejto situácii ukončili zápas tzv. perfect passer ratingom: Daniel Jones…. to je všetko. On je ten zoznam.

Pretty cool. Je to iba prvý zápas, ale tešiť sa treba vtedy, keď sa dá.

Second Down: Patrik Mahomes

V druhej kapitole zostanem pri quatrebackoch, pretože to, čo predváza rozohrávač Chiefs je proste vizuálne umenie podobné tomu, čo som videl u Zidana alebo Michaela Jordana. Neuveriteľná ľahkosť s akou hrá o úroveň lepšie ako najlepší z najlepších. Hovorím najmä o fyzickom talente. Možno ešte nemá hlavu Toma Bradyho a isto nie jeho skúsenosti. Ale to, ako hádže do protipohybu tela, akoby iba zápästím a pritom na vzdialenosť na akú by sa to nemalo dať, je jednoducho úžasné. Desivé pre obrany, úžasné pre milovníkov hry.

Mahomes bol právom vlani MVP už vo svojej prvej sezóne. Každý sa pýtal, či to bola náhoda, alebo či to dokáže zopakovať, či dokonca zlepšiť. Ak áno, budeme popri neuveriteľnej nadvládze Patriots svedkami ďalšieho legendárneho momentu.

V zápase proti Baltimore Ravens to bolo krásne vidieť. Ravens sú kvalitné mužstvo, v obrane aj v útoku, ale to, ako kŕčovito sa museli zubami – nechtami držať na dostrel, hovorí za veľa. Ak si máte pozrieť jeden zostrih z tretieho kola, pozrite si tento zápas.

Third Down: Fotbalová logika?

V zápase Seahawks proti Saints mali domáci v Seattle lepšieho QB. Získali dvakrát viac yardov (515 vs 265), boli lepší v tretích downoch, mali loptu viac času v rukách, spôsobili menej penált a predsa prehrali. Ako to?

Jednou odpoveďou je Alvin Kamara. Fantastický bek, ktorý je proste priveľkým sústom pre každú obranu. Najmä ak dostane loptu v otvorenom poli, kde má priestor na kľučku. Druhou je odpoveď obrana Saints. Povolí yardy, povolí občas touchdown, ale vie útočníkom zobrať loptu a skórovať. A to je najviac, čo obrana môže urobiť.

Fourth Down: Historicky slabí Dolphins

Štvrtý down bude punt. Odkop čo najďalej. Dnes pár vetami o chlapcoch z Floridy. Ich prvé tri zápasy sa práve stali historicky najhoršími prvými zápasmi v ére NFL – čo sa týka počtu bodov, ktoré pustili. Bolo ich sto tridsaťtri. Bude to dlhá sezóna, o tom niet pochýb a mužstvo, ktoré s nimi prehrá si asi zlízne riadný výsmech. Dolphins rozpúšťajú staré mužstvo, ktoré budovali päť rokov okolo QB Tannehila a idú odznova. V budúcom drafte majú byť dvaja skvelí QB a jeden z nich by mal byť ich záchranca. Len to bude chcieť dve veci: Vybrať toho správneho a dobre draftovať ostatných hráčov. Nájsť správnych voľných agentov na výpomoc. Jedno aj druhé Dolphins posledných päť rokov veľmi nevedeli. Snáď sa teraz podarí, keď už platia takú obrovskú cenu. Nielen opakujúcimi sa sa tragickými prehrami, ale aj stratou úcty a neférovosťou voči vlastným fanúšikom.   

Toľko k tretiemu kolu NFL. V nedeľu je ďalšia kopa skvelých zápasov, vlastne jeden taký už vo štvrtok v noci. Philadelphia Eagels na Lambeau Field v Green Bay proti Packers bude veľmi zaujímavý súboj. Počujeme sa v podcaste a čítame sa o týždeň.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera