Sobota, 25. máj 2024
NFL

Tri a von: Rande naslepo

Vlado Kurek Vlado Kurek 17.09.2020
SITA/AP Photo/Brett Duke

Každý hrací týždeň sa v americkom futbale udeje množstvo vecí. Pre tých, čo nestíhajú vidieť všetko, je táto rýchla rekapitulácia. 3+1 postrehov z aktuálneho hracieho kola NFL prináša podcast Americký futbal s Vladom Kurekom.

Máme za sebou prvé kolo v novej sezóne, s obmedzenými tréningami a bez prípravných zápasov. Niet sa čo čudovať, že nik nevedel, čo čakať. Bolo to rande na slepo. Ale podarilo sa. 

First Down: Výhry s ktorými sa počítalo

New England Patriots vyhrali svoj prvý zápas s novým QB, Camom Newtonom. Ak ste boli zvedaví, ako budú vyzerať noví Pats, už to viete: ako starí Panthers. Tom Brady naopak prehral v novom drese Tampy Bay v ťažkom zápase v New Orleans, nerobil by som z toho zatiaľ žiadné závery. Kansas City Chiefs vyhrali mimoriadne presvedčivo, podobne Baltimore Ravens.

Mnohí boli zvedaví, v akej forme sa po roku vráti Big Ben. Či skúsený quarterback doplní skvelú obranu Pittsburghu Steelers o kompetentný útok a vyzerá to, že taká je pravda. Oceliari naštartovali optimistov vo vyhláseniach, že Pittsburgh môže byť jedným z troch najlepších mužstiev konferencie AFC.

Roethlisberger začal zápas trochu rozpačito, ale postupne sa rozohral k veľmi slušnému výkonu. Uvidíme, či vydrží operovaný lakeť, ale takéto lahôdky sa musia páčiť každému. Aj fanúšikom Giants.

Second Down: Prehry, s ktorými sa nepočítalo

Carson Wentz hodil dva touchodowny obľúbeným cieľom, tight-endom. Philadelphia Eagles išli do vedenia 17:0 a predsa prehrali. Prehrali s Football Teamom (aktuálna prezývka Washingtonu) a to sa naozaj nečakalo. Defenzívna línia (D-line) Washington bola ako prívalová vlna, ktorej sa nedalo ubrániť. Sackovala Wentza osemkrát a otočila zápas.

Zápas otočili aj v Jacksonville, proti Colts. QB Gardner Minshew stále bojuje o svoj osud prvého quarterbacka v profilige. Na rozdiel od Daka Prescota pred rokmi mu to ľudia ako keby nechceli stále úplne veriť. Zrejme najmä preto, že hrá za mužstvo, ktoré veľa prehráva. Jeho výkon bol však veľmi fajn, čo sa nedá povedať o veteránovi Philipovi Riversovi na druhej strane ihriska, pri premiére v drese Indianapolisu.

Tretím veľkým prekvapením bolo divízne víťazstvo Kylera Murrayho a Arizony Cardinals nad finalistom Superbowlu, San Franciscom 49ers. Cardinals sa už minulý rok začali pekne skladať, no mužstvo trénera Kyla Shanahana, ktoré siahalo vo februári na titul, je považované za ťažkú váhu.

Third Down: Russell a Aaron nepatria do starého železa

Už sa zdá, že liga patrí mladým rozohrávačom. Keď sa hovorí o najlepších, spomínajú sa Pat Mahomes, Lamar Jackson a DeShaun Watson. Dvaja elitní quarterbackovia strednej generácie sa však v prvom kole veľmi hlasno pripomenuli.

Russel Wilson a jeho Seattle Seahawks porazili Atlantu Falcons na ich ihrisku, Wilson mal 31 presných prihrávok z 35 pokusov, nahádzal 322 yardov a štyri TD. Aaron Rodgers prišiel so svojou svorkou z Green Bay do Minnesoty a spustil na Vikingov oheň a síru. Jeho štatistika je veľmi podobná: 32 presných prihrávok, 364 yardov a štyri TD. Hlavný cieľ prihrávok Davante Adams chytil rekordných 14 lôpt.

https://www.youtube.com/watch?v=jRFuuknIJvg&ab_channel=SportsRundown

Oba zápasy mali byť vyrovnané, oba skončili dominantnou výhrou a ešte k tomu vonku. Títo páni ešte nepatria do starého železa. Russel Wilson to dokazuje neustále, pred rokom bol jediným súperom Lamara Jacksona v boji o MVP ligy. Zaujímavejším prípadom je Aaron Rodgers. V posledných rokoch mal viacero zranení a aj pokles formy. Dokonca v poslednom drafte Packers draftovali v prvom kole jeho možného náhradníka. Je možné, že to zaúčinkovalo ako silná motivácia. 

Forth Down: Rande na slepo

Prvé kolo máme za sebou, všetko zvyšné pred sebou. Aj čakanie, či mužstvá dokážu udržať svoje individuálne bubliny uprostred pandémie. Štadióny boli až na dve výnimky bez divákov, niekde s kartónovými maketami. Hráči po touchdownoch nemajú komu dať v eufórii loptu. Medzi tímami sú zjavne veľké rezervy v zladení sa a natrénovaní akcií.

My, diváci, sme išli do prvého kola úplne naslepo. Nevideli sme nič z tréningov, žiadne priateľské zápasy. Až teraz zisťujme, ako hrá ktorá formácia, kto vedľa koho a podobne. Kým sa trochu rozpozeráme, budeme mať za sebou dve – tri kolá a viete ako to v americkom futbale chodí. Bude čas začať v niektorých kluboch hľadať „Panic button“.

Aby bola radosť ešte väčšia, rozhodol som sa tento rok zdvojnásobiť porciu podcastov. Každý týždeň pridávam ku klasickému stredajšiemu review aj „Predpoveď na nedeľu“ – podcast v ktorom s hosťami natipujeme výsledky nedeľných zápasov. No, ale čo vám budem hovoriť, veď si to vypočujte.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera