fbpx
piatok, 22. januára 2021
NFL Tom Brady
SITA/AP Photo/Jason Behnken
NFL

Tri a von: Stávky sa zvyšujú

Každý hrací týždeň v americkom futbale sa udeje množstvo vecí. Pre tých, čo nestíhajú vidieť všetko, je táto rýchla rekapitulácia. 3+1 postrehov z aktuálneho hracieho kola NFL vám prináša podcast Americký futbal s Vladom Kurekom.

Po neplánovanej mesačnej prestávke pokračujeme v prehľade šiesteho kola. Máme už dvoch vyhodených trénerov, tri mužstvá bez prehry a jedno bez výhry. Čo nové sme sa dozvedeli?

First Down: Dôležitý Pán Nedôležitý

Hráča, ktorého si vyberú ako úplne posledného v danom drafte, tradične otitulkujú ako Mr. Irrelevant, teda pán Nedôležitý. Jasne to naznačuje, že jeho šanca uplantiť sa v NFL je maličká. Tento rok majú takého hráča New York Giants a v poslednom zápase proti Washingtonu urobil niečo dôležité. Podarilo sa mu zobrať vyrazenú loptu a skórovať defenzívny TD tri minúty pred koncom zápasu. Ako sa nakoniec ukázalo, jeho touchdown bol víťazný a tak nečudo, že po prvej výhre Giants bol miláčikom médií.

Škoda, že hneď následne sa zranil a putoval na listinu zranených hráčov. Bolo by zaujímavé sledovať, či by sa mu podarilo výraznejšie presadiť sa do zostavy. Bol by to naozaj pekný popoluškovský príbeh.

Second Down: Brady vs Rodgers po tretie

Duelov medzi dvoma budúcimi členmi Siene slávy je primálo. Toto bol len tretí, hoci obaja sú v lige výrazne desiatky rokov. Jeden takmer dvadsať, druhý viac, ako desať.

Do zápasu išli ako favoriti Packers, keď prvé štyri zápasy zvládli brutálne dobre a aj tento začali s prehľadom. Vyhrávali rýchlo 10:0. Potom však pricválala obrana Buccaneers a na ihrisku to vyzeralo ako keď poľskí husári rozmetali Turkov pred Viedňou. Rodgers dvakrát po sebe hodil loptu súperovi a potom hral takmer bez akýchkoľvek pozitívnych yardov smerom dopredu. Úplne ho zo zápasu vytlačili.

Naopak Tom Brady sa postupne rozohral a po takmer dvoch rokoch si zopakoval TD prihrávku s Robom “Gronkom” Gronkowskim. To už bolo 21:10 a momentum bolo presunuté na stranu domácich. Všetci komentátori sa po zápase zhodli, že TB12 si v lete výborne vybral nový klub. Mladé mužstvo s množstvom talentu na oboch stranách lopty. Skvelý útok, skvelá obrana. A navyše hráči, ktorí počúvnu každé slovo a sú ochotní nasledovať príklad pána Najúspešnejšieho.

Rozhodne neodpisujem Packers po jednej prehre, ale je jasné, že Tampa bude miešať karty.

Third Down: Nad Dallasom sa zmráka

Najpopulárnejší klub Ameriky vstupoval do sezóny s obrovskými ambíciami. Dnes je však už bez zraneného Daka Prescotta vlastne iba jeden šťastný onside-kick od toho, aby bol 1-5. Aj dve výhry sú ale strašne málo a v klube sa začínajú ozývať nespokojní hráči.

To nikdy nie je dobré znamenie. O to viac, že nahlas hovoria to, čo si potichu myslí celá liga: v obrane nie sú tréneri Dallasu dostatočne pripravení, nevedia pripraviť hráčov do pozícii, kde by mohli uspieť.

Forth Down: Predpoveď na nedeľu

Po vzore Euríčka na nedeľu som rozbehol v podcaste pravidelný diel Predpoveď na nedeľu, v ktorom vždy s hosťom tipujeme nedeľné zápasy NFL.

Tipovali už aj Telovýchovný vedúci a Stano s taškou, ale aj zaujímaví hostia z českých stránok venujúcich sa NFL. Najbližšie pripravujem debatu s predstaviteľmi fanklubov Vikings, Saints a Packers, som veľmi zvedavý na ich pohľad. Ak tieto riadky čítajú aj zástupcovia iných fanúšikovských zoskupení, ozvite sa mi na fejsbuku, budem rád. Zatiaľ každá z debát bola extrémne zaujímavá.

Samozrejme v šiestom kole sa toho stalo omnoho viac. Ak chcete vedieť ako sú na tom Steelers, prečo sa trápi TY Hilton a čo stojí za neporaziteľnosťou Titans odporúčam vypočuť si podcast.

Čaute, čaute.