Sobota, 25. máj 2024
NFL

Tri a von: Tua time

Vlado Kurek Vlado Kurek 05.11.2020
SITA/AP Photo/Wilfredo Lee

Každý hrací týždeň v americkom futbale sa deje množstvo vecí. Pre tých, čo nestíhajú vidieť všetko je táto rýchla rekapitulácia. 3+1 postrehov z aktuálneho hracieho kola NFL vám prináša podcast Americký futbal s Vladom Kurekom.

NFL je neskutočne rýchla. Sedem mesiacov čakáte, kedy sa bude hrať a potom si ani nestihnete sadnúť pred telku a vaše mužstvo má sedem prehier. (Ahoj Bohumil). Dnes máme na pláne prehľad kola ôsmeho. Liga je v podstate v polovici a do hry zasiahol už aj tretí prominentný mladý QB

First Down: Ten, ktorého meno sa komolí

Tua Tagovailoa má haitské korene a priezvisko, ktoré si musíte natrénovať, alebo ignorovať. Ešte pred rokom bol považovaný za jasnú budúcu jednotku draftu a veľkú hviezdu univerzitného futbalu. Potom sa však ťažko zranil a bolo veľkou otázkou či veriť, že sa úplne uzdraví a dostane do pohody. Najmä keď Covid a karanténa sťažili kontroly, prehliadky, tréningy. Po Tuovi nakoniec z piateho miesta draftu siahli Miami Dolphins, ktorí po ňom dlho túžili. Bol to risk.

V nedeľu sa mladý QB prvykrát postavil na ihrisko od začiatku zápasu. Odohral skôr priemerný zápas, ale to je v tejto chvíli jedno. Vyhral svoj boj so zranením a začal realizovať svoj sen v najlepšej lige amerického futbalu.

Navyše jeho spoluhráči zahrali najmä v obrane šokujúco dobre a porazili favorizovaných LA Rams. Dolphins sa päť rokov trápili s nenaplneným potenciálom mladíka pred ním, Ryana Tannehilla. Teraz dúfajú, že to bude iné. Takto sa tešili fanúšikovia, keď ho klub draftoval:

Second Down: Kráľ severu

V nedeľu o siedmej nášho času sa začala epická bitka medzi Ravens a Steelers. Dôležitý divízny duel pripomínal boxerský zápas dvoch šampiónov. Tvrdá rana za tvrdou ranou. Oba útoky mali pekné okamihy, ale prím hrali tradične obrany. Neskutočne fyzické, tvrdé, rýchle. Toto bola old-school bitka ako sa patrí. Žiaľ aj s ťažkým zranením hviezdného tackla Ravens. Ronnie Stanley pár dní pred zápasom podpísal dlhodobý kontrakt na vyše sto miliónov dolárov a hneď ho na autíčku odvážali na maródku.

Prvý polčas mali na vrch hráči domáceho Baltimore, v druhom sa začala prejavovať sila Pittsburghu. Big Ben a jeho útok skórovali dva TD, najmä obrana na čele s TJ Wattom bola skutočnou Oceľovou oponou. Nedalo sa cez ňu prepašovať loptu.

Posledné kolo v ringu sa odohralo práve medzi útokom Lamaara Jacksona a obranou TJ Watta. Ravens mali 52 sekúnd a žiadny timeout, aby dali TD a vyhrali zápas. Šancu mali, ale ju nepremenili. Steelers sú tak stále ako jediné mužstvo ligy bez prehry a ide z nich rešpekt.

Už čoskoro, na Deň vďakyvzdania si dajú obe mužstvá odvetu a treba byť pri tom. Zatiaľ si aspoň dajte najlepšie okamihy zo zápasu.

Third Down: Prepisovala sa história

Ďalším dôležitým zápasom bol divízny duel Buffalo Bills a New England Patriots. Bills boli v úlohe mladšieho žiačika, ktorý bol dve desaťročia doslova šikanovaný väčším a konečne chce vyhrať. Majú talentovanejšiu zostavu, lepšiu sezónu, ale aj veľký stres zo súpera. Patriots už nemajú Bradyho ani kopu ďalších dôležitých hráčov, ale ani chuť dopredu sa vzdať.

Zápas bol celý čas úplne vyrovnaný a rozhodlo sa tiež až v poslednej minúte. Bills viedli o tri body, loptu mal súper, bol blízko cieľa a naozaj hrozilo, že zase raz Bills prehrajú. Aby bol jasný kontext, za posledných 20 rokov vyhrali zo 40 zápasov proti Billovi Bellichickovi len päť.

História, divízia a celá NFL sa pozerala, čo sa udeje. QB Patriots Cam Newton sa rozbehol s loptou, získal 9 yardov a schyľovalo sa k deja vu. No v tom obranca domácich vyrazil Newtonovi loptu a získal ju pre seba. Game. Set. Match.

Bills vyhrali a Bill (Belichick) prehral štvrtý zápas po sebe, čo sa mu nestalo osemnásť rokov. Jedna veľká dejinná epocha sa končí.

Forth Down: DK Metcalf je monštrum

V tomto ročníku sa deje celkom zjavná výmena stráži na pozícii wide receivera. Veľké mená ako AJ Green, TY Hilton sú vyslovene sklamaním a aj hviezdy typu Jarvis Landry, či  Odell Bekhem Jr. strácajú lesk, alebo sú zranené. 

Pochopiteľne, na ich miesto prichádzajú nové mladé hviezy. Chase Claypool, Justin Jefferson. Travis Fulgum no a hlavne a najmä DK Metcalf v drese Seahawks. Je v lige druhý rok, a každým zápasom sa o ňom hovorí viac a viac. Je vysoký a rýchly. Nesmierne rýchly. Pred draftom sa hovorilo, že to je všetko čo má, ale teraz je už jasné, že ani zďaleka sme nevedeli oceniť jeho skutočnú kvalitu.

Behá stále lepšie, chytá ťažké lopty, posúva mužstvo do prvého downu. A áno, je rýchly. Viem, že som to už hovoril, ale pozrite si to sami. Viete ako, obrázky sú obrázky.

To je jeho zákrok z pred týždňa keď takto ubránil touchdown. Tento týždeň sa predviedol aj vo svojej originálnej úlohe útočníka a chytil 12 prihrávok pre 161 yardov a 2 TD. Fantastické čísla.

Áno, má výborného parťáka v nedocenenom Lockettovi a áno, hádže im to jeden z dvoch najlepších QB dneška. Ten mladík je ale na ceste k hviezde prvej veľkosti.

Samozrejme v ôsmom kole sa toho stalo omnoho viac. Veľký súboj vybojovali Vikings s Packers, Giants hrali šokujúco dobre a zase prehrali a Las Vegas Raiders pokazili náladu Clevelandu Browns. O tom všetkom a ešte niečo viac si môžete vypočuť v rýchlom polhodinovom sumáre hracieho kola. Len kliknite a počúvajte môj podcast. Mimochodom, má už za sebou 101 epizód, nie zle, však?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera