Streda, 17. apríl 2024
NFL

Týždeň s NFL: Ako sa zmenila NFC?

Vlado Kurek Vlado Kurek 03.09.2019
SITA/AP Photo

Vitajte pri americkom futbale. Ešte chvíľu čítame iba o tom, čo (možno) bude, ale už čoskoro budeme rozoberať čo bolo. Nezabúdajte, nová sezóna sa začína vo štvrtok v noci.

Náš  futbalový maratón ponúka prehľad jednotlivých konferencií. Tento rok to vyzeralo, že sa celkom pekne vyrovnávajú, ale potom Indianopolisu Colts stratili Andrew Lucka. O tom a o celej AFC  viac v článku Telovýchovného vedúceho. Môj sa týka druhej konferencie, NFC.

Veľa favoritov, málo miest.

NFC je znova Natlačená Fubalová Conferencia, na šesť postupových miest je takmer dvojnásobok uchádzačov. Postup do playoff o SuperBowl obhajujú Rams, Saints, Bears, Eagles a Cowboys a v podstate so všetkými sa počíta aj teraz. Okrem nich veľmi chcú postúpiť (a majú slušnú kvalitu) aj Vikings, Packers, Falcons a Panthers. A snívajú aj ostatní. Ale ako sa vraví medzi hovorcami: To mi akosi nevychádza.

Rams, Saints a Eagles sú takmer jasní (ak také niečo vôbec v NFL existuje), o ďalšie miesta bude obrovský boj. Je fascinujúce, že z troch divízii by mohli teoreticky postúpiť aj tri mužstvá, len vo Východnej si budú dve mužstvá pospevovať len tak do počtu.

Čo sa zmenilo cez leto?

Trendom offseason bol príchod mladých trénerov (Packers, Cardinals), ale aj boostovanie ofenzívnych línii (Falcons, Vikings). Niečo mi hovorí, že to druhé môže mať väčší dopad. V konferencii máme všetkých troch QB prvéhom kola draftu, od prvého kola bude hrať iba Kyler Murray. V arizonskej púšti si od neho veľa sľubujú, pripravujú sa na úplne iný dizajn útoku ako hrajú ostatné mužstvá. Omnoho viac univerzitný, jednoduchý, rýchly.

Packres urobili veľké upratovanie, je im jasné, že Rodgersovi jednoducho pribúdajú rôčky. Za posledné dva roky mu slušne vybudovali obranu. Secondary primárne cez draft, front seven cez voľných agentov. Nie som si istý, či O-line zostane dobrá ako kedysi, ale je jasné, že Green Bay chcú urobiť veľký comeback. A keďže hrajú hneď prvý zápas sezóny, dočkajú sa už vo štvrtok. Liga totiž výnimočne nezačne zápasom obhajcu titulu (New England Patriots) ale jedným z najstarších derby zápasov ligy: Green Bay Packers vs Chicago Bears.

NFC EAST

Dallas Cowboys. Kovboji majú veľmi silné mužstvo a silné odhodlanie postúpiť do playoff. Tréner Garett má poslednú sezónu v aktuálnom kontrakte a ak chce nový, potrebuje postúpiť do playoff. To je ťažká úloha. Navyše trojica hviezd Elliott (RB), Cooper (WR), Prescott (QB) odmietla prvé návrhy na zmluvy, čaká na nové a Ezekiel Elliott rovno štrajkuje. Nie práve ideálna kombinácia.

Philadelphia Eagles. Orli majú neskutočne vyrovnané mužstvo, s fantastickou hĺbkou kádra takmer na každom poste. Ak bude Wentz zdravý a bude hrať tak ako hral, pre mňa sú (žiaľ, ako pre fanúšika konkurenta) jedným zo štyroch najlepších mužstiev celej ligy. Zelení z mesta Rockyho Balbou pred dvoma rokmi vyhrali svoj prvý Super Bowl, ale sú tak dobre poskladaní a vedení dvojicou GM+HC, že im prorokujem ešte niekoľko výrazných útokov na titul.

New York Giants. Rekonštrukcia kádra Modrých z New Yorku nadobudla naozaj obrovské rozmery. Za dva roky nový GM vymenil v podstate 90% hráčov. Poslal preč aj mega hviezdy typu OBJ (Odell Beckham Junior). Schytal za to tonu kritiky, ale zdá sa, že čo robí vcelku dáva zmysel. Najmä ak sa ukáže, že najdôležitejší krok – výber nového QB – urobil správne. O Giants napíšem viac ešte tento týždeň.

Washington Redskins. Mužstvo z hlavného mesta má tiež nového mladého QB, ale podobne ako Daniel Jones z Giants začne na lavičke. Väčšina novinárov považuje Giants a Redsins za rovnako slabé mužstvá, ja mám pocit, že Skins sú ešte vo väčších problémoch. Štrajkuje ľavý tackle, z mužstva nie je cítiť jednotnosť a v podstate nemajú žiadného kvalitného ofenzívneho hráča. Tréner je favoritom stávkových kancelárií na prvý vyhadzov. Nevyzerá to ružovo.

Tip na poradie: Eagles, Giants, Cowboys, Redskins

NFC WEST

Los Angeles Rams. Barani sa dostali až do finále a tam síce ofenzívne vybuchli, ale tým sa nenechajte zmiasť. Stále ide o supersilné mužstvo, postavené na ofenzívnej genialite HC McVaya. Veľkou otázkou je zdravotný stav hlavnej útočnej zbrane Todda Gurleyho, ale v tejto chvíli všetci očakávajú, že žlto-modrí budú naďalej valcovať. Uvidíme, či nastane ďalší progres QB Goffa, môže to byť kardinálna otázka.

Seattle Seahawks. Orliaci boli jedným z najpríjemnejších prekvapení minulej sezóny. Očakával sa veľký regres a prestavba, ale oni pekne za letu prestavali a postúpili do playoff. Tento rok by mali byť ešte silnejší, na poslednú chvíľu získali veľmi výhodne obrancu Clownyho z Texasu. Mužstvo bude behať, pretože to je jeho identita, ale aj preto, lebo nemá veľmi na koho hádzať. Zopakovať aj tento rok playoff však bude veľmi ťažké.

San Francisco 49ers. Vlani asi najväčšie sklamanie roka. Tesne pred sezónou sa im zranil McKinnon, tuším po treťom zápase Garappolo a bolo po sezóne. Tento rok dobudovali veľmi zaujímavú obranu a snáď celá liga uvidí, čo dokáže skvelý tréner Kyle Shanahan, keď ma svoje mužstvo pokope. Asi aj bude musieť, ak by ani tretí rok po sebe nič neuhral, jeho stolička sa dostane do pásma zemetrasení.

Arizona Cardinals. Chlapci z púšte idú hrať univerzitný futbal. Niektorí sa im posmievajú, že to bude chlapčenský, mäkký futbal. Uvidíme. Po roku veľký reset, preto od Cardinals nemožno čakať veľké výsledky. V lepšom prípade zábavné zápasy s veľa bodmi na oboch stranách. Za mňa favorit na top 3 pick v nasledujúcom drafte

Tip na poradie: Rams, 49ers, Seahawks, Cardinals

NFC NORTH

Chicago Bears. Medvedi si pred rokom užili skvelú sezónu, veľké víťazstvo v divízii a tento rok chcú ešte viac. Klobúk dole pred HC Nagym, ukazuje sa, že sa od mentora Andyho Reida naučil skvelé veci. Myslím, že málokto doceňuje, ako veľmi bude vo Windy City chýbať defenzívny tréner Vic Fangio. Veľa zápasov vyhrala obrana, bez neho to nemusí byť ono. Bears chcú titul, ale možno sa im nepodarí ani postúpiť z brutálne silnej divízie.

Minnesota Vikings. Dva roky dozadu sa fantastickou hrou dostali na dostrel k finále, pred rokom s novým QB nepostúpili ani do playoff. Udržali obranu, posilnili O-line a ak bude zdravý running back Dalvin Cook, môžu zatopiť pod kotlom celej lige. Tento rok môžu Vikingovia potrápiť nájazdami celú ligu. A tipujem, že aj potrápia.

Green Bay Packers. Veľké zmeny v unikátnom tíme. Uvidíme, ktoré budú k lepšiemu. Rodgers a spol. si zvykli dominovať divízii, dnes sú ale v lepšom prípade plece pri pleci s ostatními. Majú najlepšieho QB, no nie som si istý či porovnateľne dobrého HC. LaFleur získal dream job, teraz je na ňom aby z toho nebola nočná mora. Dobrou správou je, že majú na svoje pomery asi najlepšiu obranu za veľa rokov. Na papieri.

Detroit Lions. Modré levy ešte stále čakajú na svoj prvý Super Bowl, a asi budú čakať aj tento rok. Jedine, že by sa stalo pár veľkých vecí. Lions sa rozhodli ísť cestou Patriots. Majú od nich nielen GM, ale aj HC Matta Patriciu. Ten minulý rok neoslnil a teraz už bude pod tlakom. Mužstvo nevyzerá, že by prestavovalo, ani že by zbrojilo. Nie som si istý čo od nich čakať, najskôr niečo v rozmedzí 1 až 7 výhier.

Tip na poradie: Vikings, Packers, Bears, Lions

NFC SOUTH

New Orleans Saints. Svätci boli jeden nesprávne posúdený faul od finále a to je motor, ktorý ich ženie dopredu. Pred rokom mali tradične vynikajúci útok a netradične dobrú obranu. Defacto ich držala nad vodou v playoff. Podcenenou informáciou je odchod Marka Ingrama do Ravens a som veľmi veľmi zvedaví, čo predvedie Tysom Hill. Skvelý HC Sean Payton s ním zaobchádzal pred rokom ako so švajčiarským nožíkom. V offseason ukázal, že je veľmi kvalitný QB a už teraz sa teším na ďalšie trick-plays.

Atlanta Falcons. Jastrabov minulú sezónu zrazili na zem zranenia. Hneď v prvom zápase prišli o dvoch kľúčových obrancov. Ak budú tento rok zdraví a ak sa ukáže, že posila do O-line (dvaja prvokoloví nováčikovia) je reálna, predpokladám že vyletia poriadne vysoko. QB Matt Ryan, Julio Jones a Devonta Freeman by mohli dať celému mužstvu skutočné krídla. 

Carolina Panthers. Ktovie či sa Panteri ešte dostanú do finále so súčasným kádrom. Pred troma rokmi to bola neskutočná jazda, odvtedy sa trápia. Navyše Superman Cam Newton začína byť pozemsky zraniteľný a bez neho to jednoducho nejde. Pred rokom boli 6-2, aby potom prehrali sedem z ôsmich zápasov. Ako bude tento rok?

Tampa Bay Buccaneers. Bukanieri sa posilnili na poste hlavného trénera. Z dôchodku sa vrátil Bruce Arians a jeho cieľom je konečne dať pečať hre ofenzívy a najmä QB Jamiesa Winstona. Tampa bude divokou kartou. Podľa mňa dokáže šokovať a vyhrať nad kýmkoľvek, na zápasy proti nej si radšej nevsádzajte. Ale nevsadil by som si ani na ich postup. Na to im chýba konzistentnejší káder a sú v superťažkej divízii.

Tip na poradie: Falcons, Saints, Panthers, Buccaneers.

Ak ste sa dočítali až sem, tak vám gratulujem. Zdá sa, že vás NFL naozaj baví a to ma nesmierne teší. Ak ste ešte nezačali počúvať môj podcast Americký futbal s Vladom Kurekom, urobte to. Každý týždeň vám dám do ucha za necelú hodku kompletný sumár hracieho kola. Vidíme sa a počujeme sa čoskoro.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera