Streda, 22. máj 2024
NFL

Týždeň s NFL: Deväť príbehov voľných hráčov v NFL

Vlado Kurek Vlado Kurek 22.03.2020
SITA/AP Photo/Matt Slocum

Fanúšikovia NFL ako jedni z mála majú svoju porciu vzrušenia napriek tomu, že sezóna je ukončená. V stredu sa začala oficiálne nová sezóna otvorením prestupov voľných agentov. Ide to aj diaľku cez e-maily a faxy, preto sa prestupovalo vo veľkom.

Podrobne sa prestupom venujem v podcaste Americký futbal s Vladom Kurekom, ale pár chuťoviek si nájde miesto aj v písanej forme. Poďme pekne deň po dni.

Pondelok: O troch reciveroch

Príbeh prvý: Amari Cooper

Keďže začala platiť nová zmluva medzi ligou a hráčmi (o tom niekedy inokedy), kluby sa narýchlo snažili kluby upratať vo vlastnej kuchyni. Museli sa rozhodnúť, komu dať tzv. Franchise tag, povinnú jednoročnú zmluvu, ktorou jednému hráčovi zabránia odísť na voľný trh.

Najťažšia situácia čakala Dallas Cowboys, lebo mali až troch dôležitých nechránených hráčov. Vopred bolo jasné, že obranca (CB) Byron Jones odíde, ale QB Dak Prescott a WR Amari Cooper boli príliš dobrí, aby si ich klub nepoistil. Majiteľ Jerry Jones sa veľmi snažil o novú zmluvu s rozohrávačom, ale nepodarilo sa mu to. Tak Dakovi capli spomínaný franchise tag. Vyzeralo to, WR Cooper odíde za zelenšími pastvinami, ale nakoniec mu dostatok zelených dolároviek ukázali práve v Dallase. Konkrétne sto miliónov. Amari Cooper sa tak stal druhým najlepšie plateným chytačom po Julio Jonesovi z Atlanty.

Situácia stále pripomína časovú bombu. Prescott má zmluvu iba na rok, o rok bude ešte drahší a Cowboys sa dostanú do veľmi ťažkej situácie. 

Príbeh druhý: DeAndre Hopkins

Ak je niekto v extrémne ťažkej situácii, tak sú to fanúšikovia Houstonu Texans. Ešte pred dvoma mesiacmi vyhrávalo ich mužstvo o dvadsať bodov v semifinále playoff a teraz… teraz majú problém.

Absolútne šokujúco poslal tréner a zároveň GM Bill O Brian preč WR DeAndre Hopkinsa. Jedného z troch najlepších receiverov ligy. Nielen, že poslal preč superhviezdu, ale dostal za ňu pri výmene menej ako málo. Druhokolový pick draftu a drahého behača Davida Johnsona od Arizony Cardinals. Johnoson bol kedysi výborný, no má za sebou dve nevydarené sezóny a je drahý. Fanúšikovia zúfajú, rivali sa tešia a zvyšok futbalového sveta stále nechápe.

Hovorí sa o osobných sporoch medzi OBrianom a Hopkinsom, ale to predsa nemôže byť dôvod na takú nevýhodnú výmenu. Pred rokom podobne prekvapivo trejdovali NY Giants superhviezdu rovnakého kalibru – Odela Beckhama Jr.. Dostali však od Clevelandu prvé a tretie kolo draftu a kvalitného obrancu.

Príbeh tretí: Stefon Diggs

A aby trejd Texans a Cardinals vyzeral ešte čudnejšie, krátko po ňom menil adresu ďalší receiver. Dobrý WR Vikings Stefon Digss dlhodobejšie trucoval a pýtal sa z klubu preč. Vikings však držali kamennú tvár a vymenili ho až teraz. Poslali ho do Buffala Bills, ktoré veľmi potrebuje jednotku na pozícii chytačov pre svojho mladého rozohrávača. Ďalší trejd zlej krvi. Rozdiel v cene? Pišta Diggs je kvalitný, ale rozhodne nie na úrovni Hopkinsa. Aj tak zaň Bills zaplatili prvé, piate, šieste kolo tohtoročného a štvrté kolo budúcoročného draftu. Jednoducho neporovnateľné.

Utorok: V znamení rozohrávačov

Najväčšou bombou prestupového okna malo byť rozhodnutie Toma Bradyho, či po 20 rokoch a šiestich tituloch odíde z New England Patriots. V noci na utorok oznámil Tom The Terific, že odíde, ale nepovedal kam. Domino prestupov najdôležitejších hráčov sa tak naplno rozbehlo.

Príbeh prvý: Ryan Tannehill 

Prológom bolo pondelkové rozhodnutie Titans predĺžiť zmluvu s Ryanom Tannehillom. Z mapy možných prestupov pre Bradyho vypadla jedna destinácia. Tri najpravdepodobnejšie boli Raiders, Chargers a Bucs. A práve Tampa Bay Buccaneers sa stali nakoniec novým prístavom pre slávneho Toma. Odchádza do opačnej konferencie, do divízie NFC South s Drew Breesom.

Brady sa rozhodoval dlho a je veľmi pravdepdobné, že jeho primárnym cieľom bolo zostať v Bostone. Napriek tomu, že dostal v Tampe lukratívny kontrakt na 30 miliónov dolárov predpokladám, že peniaze neboli zďaleka jediným dôvodom. Majiteľ šiestich prsteňov je známy svojou športovou posadnutosťou. Chce hrať a vyhrávať, kým bude môcť. V Tampe ho čaká výborný tréner Bruce Arians, kvalitná ofenzíva aj defenzíva. NFC South sa stáva opäť extrémne ťažkou. Panthers budú v prestavbe, ale trojica Bucs, Falcons a Saints pôjde na nože.

No a samozrjeme, dočkáme sa na diaľku súboja medzi Bradym a Bellichickom.

Príbeh druhý: Philip Rivers

Ešte pred Bradym prestúpil aj iný legendárny starec. Philip Rivers sa šestnásť rokov po tom ako ho (ne)draftovali Chargers presťahoval do Indianopolis Colts. Podkovy pred rokom prekvapivo stratili Andrew Lucka a boli považovaní za top favorita na ulovenie Riversa. Aj sa tak stalo. Možno prekvapivo opatrne sa obidve strany dohodli len na jednoročnom kontraktu. To nebýva veľmi zvykom. Zdá sa, že minimálne Colts chcú najskôr vidieťm koľko paliva zostalo Riversovi v nádrži.

Príbeh tretí: Cam Newton

Tretí príbeh má v sebe kúsok irónie, nádeje, ale aj zlej krvi. A trochu škodoradosti odo mňa, fanúšika Giants. Pred pár mesiacmi Carolina Panthers získala nového trénera Matta Rhuleho, výborného budovateľa týmov a výborného rečníka. Pochopiteľne, oslnil svojimi tlačovkami. Na NFL Combine sa v superlatívoch vyjadril o QB Cam Newtonovi. Hovoril, ako sa teší na spoluprácu a aký je to profík.

O pár týždňov neskôr sa odohrala na sociálnych médiach následovná komunikácia: Panthers na instagrame (áno dnes už bežne oficiálne mediálne klubové kanály) oznámili, že dávajú voľnosť Newtonovi hľadať si nový klub.  Prvý koment bol priamo od Newtona, ktorý „poďakoval“ za možnosť a napísal, že nič nehladá, že jemu je v Caroline dobre. Trápna sitiuácia, že? O to viac, že následne Panthers oznámili podpis nového QB. Sťahuje sa k ním Teddy Bridgewater z New Orleans Saints, ktorý si podľa očakávania vyhádzal starting job na budúcu sezónu.

Panthers tak majú dvoch rozohrávačov, trénera, ktorý kecá a urazenú drahú hviezdu. A navyše sa im bude ťažšie trejdovať preč, keď všetci vedia, že ho „musia“ poslať preč. Budú radi ak dostanú treťodňový pick. Nedobrá situácia.

Streda: Prekvapivé ticho

Príbeh prvý: Jameis Winston

Doterajší QB Tampy Bay Bucs Jamies Winston si dal urobiť operáciu očí. Predsa len, v minulej sezóne hodil 30 prihrávok súperom. Zlé jazyky na twitteri vravia, že prvé čo videl, bol príchod Toma Bradyho na jeho miesto. Kto teraz siahne po rozporuplnom rozohrávačovi? Liga je ticho.

Príbeh druhý: Jadeveon Clowney

Bol považovaný za jedného z mála skutočne elitných hráčov, ktorí sa dostali na trh s voľnými hráčmi. Podľa nfl.com bol druhý najcennejší voľný agent po Amari Cooperovi. Jadeveon Clowney čakal, kto mu dá astronomický kontrakt. Zatiaľ to vyzerá, že nikto. Väčšina mien už má nový dres a Clowney stále čaká. Možno rokuje. A možno si kluby naozaj uvedomili, že za 5 rokov bol iba raz zdravý celú sezónu a že hoci je bývalá draftová jednotka, tak nikdy ako pass rusher naozaj nežiaril.

Príbeh tretí: Ticho v Giants

Moji New York Giants sa očakávali ako jeden zo záujemcov o Clowneyho. Miesto Big bang však bolo ticho. Hoci je GM na horúcej stoličke a dal by sa čakať mód „nakúpim čo sa dá, nech ma nevyhodia“, Giants pristúpili k trhu s voľnými hráčmi veľmi striedmo, pragmaticky.

Zobrali pomerne draho overeného CB, pár stredných (pozíciou aj kvalitou) ďalších obrancov na pozíciu linebackerov a to zatiaľ stačí. Trocho štýl pripomínajúci Patriots. Musím povedať, že som rád. Navyše to vyzerá, že všetky zmluvy sú zaťažené vysokými sumami na svojom začiatku. To znamená, že najväčšie peniaze sa preplatia v čase, keď je QB Daniel Jones „zadarmo“ a po jeho tretej sezóne budú mať Giants opäť veľa miesta pod platovým stropom. Budú môcť doplniť mužstvo o potrebné veľké posily.

Gamepass zadarmo

Ešte jedna užitočná informácia. NFL Network uvoľnila dočasne svoj Gamepass na Nfl.com zadarmo. Americký futbal je extréme drahý, sezónny prístup stojí násobky toho, čo pri iných športoch. Takže ak ho nemáte, teraz je dobrá príležitosť si ho vyskúšať.

Nájdete tam všetky zápasy o SuperBowl od roku 2012, všetky ligové zápasy, medzi nimi kopa legendárnych. K tomu špeciálne relácie ako Hard Knocks a podobne. A samozrejme aktuálne publicistické formáty, ktoré vo veľkom riešia trh s voľnými hráčmi. Užite si.

NFL rieši veci bez ohľadu na koronavírus. O všetkom si môžete vypočuť, kde inde, ako v podcaste Americký futbal s Vladom Kurekom. Nájdete ho na Spotify, itunes a pravdepodobne všade, kde počúvate podcasty.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera