Nedeľa, 26. máj 2024
NFL

Týždeň s NFL: Gaussova krivka AFC

SITA/AP Photo

Kolega Vlado predpovedá, že NFC bude znova Natlačená Futbalová Konferencia najlepšej ligy amerického futbalu, NFL. Polovica mužstiev v opačnej futbalovej konferencii (Americkej) hrá o druhé miesto vo februárovom SuperBowle. Na nich platí skôr známa Gaussova krivka.

Gaussova krivka

Definuje totiž rozdelenie kvality rovnomernejšie. Približne rovnaký počet výborných aj tragických tímov. A najväčšiu skupinu mančaftov niekde medzi dvoma extrémami.

Patriots a Chiefs hrali v januári finále konferencie a nenájdete veru veľa prognostikátorov, ktorí vidia iné zloženie zápasu po blížiacej sa sezóne. Chce sa s nimi súhlasiť, až na jeden detail. NFL má schopnosť z každého, kto vidí veci jasne, urobiť hlupáčika.

AFC EAST

New England Patriots. Roky opakujúceho sa vyhrávania sa asi nikdy nezastavia. Aspoň kým Tom Brady popiera starnutie a Bill Belichick nedbá postávať na autovej čiare s kapucňou na hlave. Historicky najlepšie duo trénera s rozohrávačom stále nachádza motiváciu, aj keď im už došli prsty na jednej ruke na prsteňe pre víťazov (majú ich šesť). Napriek koncu kariéry rozdielového Tight enda Roba Gronkowského nikto nepochybuje, že slabú divíziu znova hravo ovládnu. Ide vraj len o to, či vyhrajú 11, alebo 12 zápasov zo šestnástich.

New York Jets. Zeleno-bieli po spackanej sezóne spackali aj off-season. Aspoň tak sa mnohým javili niektoré bizarné udalosti. Trénera Bowlesa vymenil ex-kouč Miami Adam Gase, no GM najprv nechali na svojom mieste. Nechali ho draftovať aj preplatiť posily z radov voľných hráčov a až potom ho vyhodili. Nahradil ho Joe Douglas a ten sa veru pred prvým zápasom potí. V skutočnosti o úspechu sezóny rozhodne mladý QB Sam Darnold. Keď posunie výkonnosť o povestný krok dopredu, dokáže zamaskovať veľa neduhov, ktoré v tíme stále zostali. (Viac o mojich obľúbencoch ešte tento týždeň).

Buffalo Bills. Možno prekvapujúco sa do mužstva nedostal LeSean McCoy, najväčšia hviezda rokov minulých. Tím futbalových robotníkov by sa na pleciach obrany mohol pohybovať na rozhraní postupu do playoff. Ale aj nemusel. Aj oni majú mladého QB a aj jeho progres bude kľúčom k sezóne. Josh Allen talent má, či má okolo seba dosť dobrých spoluhráčov a schopnosť vyhrávať zápasy, uvidíme. O mnohom môže napovedať už prvý zápas. Hrajú v New Yorku proti Jets.

Miami Dolphins. Dobrá Gaussova krivka potrebuje kohosi aj na chvoste. Dolphins stlačili na svojom počítači Ctrl Alt Del a natvrdo reštartovali. Vyhodili trénera a vytrejdovali, čo sa dalo. Úspechom pre nich nebude čo najviac víťazstiev, ale ak všetko prehrajú. Cenou útechy bude Tua Tagovaiola, famózny rozohrávač, ktorý bude jednotkou draftu o rok v apríli.

Poradie divízie: Patriots, Jets, Bills, Dolphins

AFC NORTH

Baltimore Ravens. Traja zo štyroch si brúsia zuby na playoff, v AFC North budú znova prašťať kosti. Ravens postúpili vlani do vyraďovačky aj vďaka kreatívnej obrane plnej úžasných linebackerov. Nezostali pokope, no obrana by aj tak mala znova mužstvo ťahať. Lamar Jackson ukázal, že je s loptou pod pazuchou vzrušujúcim QB, keď k rýchlym nohám pridá presné prihrávky, budú hrať o výhru v divízii.

Cleveland Browns. Ak nejaké mužstvo definuje slovo “hype”, hovoríme o Browns. John Dorsey vie, ako sa buduje mužstvo, položil základy v Kansase, z ktorých Chiefs žijú dodnes. V Clevelande stavia All-stars výber. K Bakerovi Mayfieldovi dotiahol Odela Beckhama Jr., talentu v útoku majú Browns na rozdávanie. Ak sa pridá obrana vedená Mylesom Garettom, Cleveland konečne svojich fanúšikov poteší.

Pittsburgh Steelers. V Pittsburghu by mohli zalamovať rukami nad stratami Antonia Browna a LeVeona Bella, dvoch megahviezd útoku Bena Roethlisbergera. Oni si ale skôr vydýchli, že sa zbavili dvoch problémových hráčov. Brown je v Raiders a Bell v Jets, Mike Tomlin sa bude môcť sústrediť na prácu. Vedeli ste, že nikdy v sezóne neprehral viac zápasov, ako vyhral?

Cincinnati Bengals. Po rokoch budú Bengals pod novým trénerom, korene v meste zapúšťa vetvička aktuálne vychyteného trénerského stromu Seana McVaya. Andy Dalton, ryšavý QB mužstva v oranžovom pomaly starne, nový impulz trénera Zaca Taylora môže byť posledným pokusom o to, niečo dosiahnuť. Bude to ale nesmierne náročné, zranenia už sužujú Bengals a to sa sezóna ešte ani nezačala.

Poradie divízie: Cleveland, Steelers, Ravens, Bengals.

AFC SOUTH

Indianapolis Colts. Colts mali byť favoritom divízie a jedným z mála tímov, ktorý mal vyzvať duo Chiefs/Patriots. Nič z toho nebude. Andrew Luck patriaci do skupiny TOP rozohrávačov zavesil kopačky na klinec dva týždne pred prvým výkopom. Mal dosť nekončiaceho cyklu zranení a rehabilitácie. Správa šokovala fanúšikov a celú ligu, v takom mladom veku sa v NFL jednoducho dobrovoľne nekončí. Luck je ale výnimočný, rozhľadený, vzdelaný a hlboký človek. Má Češku za ženu, tak keď ho na jeseň stretnete v Prahe, alebo Krkonošiach, pozdravujte ho.

Houston Texans. Houston nemá GM a má problém. Zdá sa, že napriek tomu stavili všetko na jednu kartu, vyhrať tu a teraz. Nespokojného obrancu Clowneyho vymenili tesne pred sezónou do Seattle, z Miami si stiahli posilu do O-line, ktorú preplatili výbermi v budúcoročnom drafte. DeShaun Watson potrebuje kompetentných ochrancov, vlani dostával toľko hitov, že jeho ubolené telo nebolo schopné presunu na zápas lietadlom. Ak ho lepšie postrážia, budú určite s DeAndre Hopkinsom schopní vyhrať divíziu.

Tennessee Titans. Marcus Mariotta má poslednú šancu. Ale naozaj poslednú. Ak sa mu nepodarí prekročiť svoj tieň, o rok nemusí v lige byť vôbec, alebo môže byť náhradníkom mladého QB v slabom tíme. Podobne ako od Jameisa Winstona v Tampe, aj od jeho draftového súputníka sa v Tennessee čakalo oveľa viac. Aj teraz vyzerajú Titans na niečo medzi 5 a 8 výhier. Čiže na šedivý priemer.

Jacksonville Jaguars. Nikto nevie, čo si od Jaguars sľubovať. Bude stačiť, že sa zbavili Blakea Bortlesa a bude Nick Foles lepším QB? Zostane obrana dominantnou a udrží ich v hre v každom zápase? Len necelými dvoma rokmi boli kúsok od postupu do SuperBowlu, radi by sa tak ďaleko dostali znova.

Poradie divízie: Texans, Colts, Jaguars, Titans.

AFC WEST

Kansas City Chiefs. Pre mnohých najväčší favorit na postup do SuperBowlu. Patrick Mahomes dal 50 touchdownov v minulej sezóne, mladý QB udáva trendy celej ligy. Hoci prišli o pár talentovaných hráčov v útoku, nikto nepochybuje o schopnosti trénera Reida a Mahomesa udržať ofenzívu na svetovej úrovni. Otázna je opačná strana lopty. Ak sa Chiefs naučia brániť a nebudú musieť skórovať 35 bodov v každom zápase, zopakovať vlaňajšok nebude problém.

Los Angeles Chargers. Chargers vyzerajú byť prekliati. Pred sezónou stratili najlepšieho obrancu kvôli zraneniu a s napätím čakáme, či s multifunkčným Derwinom Jamesom odišla aj chuť víťaziť. Philip Rivers má stále v ruke jednu, či dve dobré sezóny.

Denver Broncos. Broncos pritiahli trénera Fangia z Chicaga a jeho prínos by sa mal prejaviť okamžite najmä v obrane. Loptu bude rozhadzovať Joe Flacco, ten ale lepšie roky zažil v Baltimore už pred časom. Vlastne lepší rok. Jeden. Keď vás bavia zaujímaví hráči, dajte pozor na Philipa Lindsayho, running back má unikátny štýl. Na playoff to ale nevidím.

Oakland Raiders. John Gruden má desaťročný kontrakt a štyroch QB v mužstve, oboje mu ale môže byť na nič. Vlani boli otrasní, teraz by až tak dole byť nemuseli, lebo pár talentovaných hráčov do svojich radov predsa len získali. Chýba im ale QB, s ktorým by Gruden dokázal veľké veci. Derek Carr takým nebude.

Poradie divízie: Chiefs, Chargers, Broncos, Raiders

V AFC to vyzerá na repete. Patriots a Chiefs sa zdajú byť o viac, ako o prsia pred zvyškom štartového poľa. Jedinou nádejou pre fanúšikov zvyšných desiatich tímov konferencie je, že predsezónne predikcie zvyknú z ich autorov urobiť hlupáčikov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera