Nedeľa, 26. máj 2024
NFL

Týždeň s NFL: Predsezónny Power ranking jubilejného ročníka

Vlado Kurek Vlado Kurek 02.09.2019
SITA/AP Photo

Chýbal vám najlepší šport na tejto planéte? Pokiaľ bola vaša odpoveď „TakUrčitee!“ máme pre vás dobrú správu. Americký futbal sa preberá do novej sezóny, dokonca naozaj slávnostnej.

Sezóna číslo 100

Tento rok NFL oslavuje stú sezónu a plánuje to robiť vo veľkom štýle. Je pripravených množstvo špeciálných príležitostí, dokonca aj rozpis zápasov bol urobený tak, aby každý týždeň bol aspoň jeden zápas, ktorý odkazuje na niektoré z ikonických zápolení.

V neposlednom rade NFL Films pripravili unikátnú sériu NFL All TIME. Jedným z analytikov bude Bill Belichick – to si nemôžete nechať ujsť. Či je to sezóna desiata alebo stá, jedno majú všetky spoločné. Ide o to, kto sa dostane do finále a kto získa trofej.

Na úvod drobné promo: aj tento rok si môžete pohodlne cez podcast Americký futbal s Vladom Kurekom dať do ucha rýchly sumár každého kola z mojej dielne. Nájdete ho všade tam kde počúvate podcasty, napríklad aj na spotify.

Jednou zmenou bude, že klasický Power ranking, trocha obmeníme. Keďže v podcaste sa venujem vždy celému uplynulému kolu a poradie sily tímov, v Rankingu budem raz za týždeň rozoberať tri udalosti, situácie alebo aj celé zápasy, ktoré ma najviac zaujali. Ak budete te mať málo času, prečítate si aspoň rýchly prehľad a pokojne môžete bežať. Nazvime si to teda „Tri a von“. Ak pôjde všetko v poriadku, túto rubriku by ste mali nájsť na TakUrčitee vždy v stredu ráno.

Papierové predpoklady

Robiť rebríčky, tipovať a predpokladať budúcnosť je v NFL obrovská zábava. Najmä preto, lebo sa vám 90% tipov vráti ako bumerang a vy budete vyzerať ako úplný… no nechajme to. Jednoducho čokoľvek spoľahlivo predpovedať je nemožné. Preto nás to v redakcii tak baví.

Predsezónny rebrík pred jubilejnou sezónou nie je to od prvého po posledného. Zgrupil som tímy do piatich rôzne veľkých skupín mužstiev. Tak ako sa mi teraz, čisto papierovo, zdajú. Nech sa páči.

1. Titul je náš

Top favoriti ligy. Je pravda, že americký futbal prináša vyrovnané zápasy a kvalita mužstva sa v NFL môže behom dvoch – troch rokov úplne zmeniť, predsa ale vieme nájsť pár mužstiev, s ktorými sa najviac ráta. Ak vyhrá Super Bowl niekto z nich, bude to „úplne jasné“. Naopak, ak vyhrá niekto mimo tejto skupiny, bez ohľadu na to akú dobrú sezónu bude mať, pôjde o slušné prekvapenie.

Kto sem patrí: New England Patriots, LA Rams, New Orelans Saints, Philadelphia Eagles.

Každé z týchto mužstiev už titul má, Patriots rovno šesť. Čo si budeme hovoriť, kým hrá Brady a Bellichick, sú favorit favoritov. Minimálne za svoju divíziu a konferenciu. Mohli tu byť z AFC aj Colts, keby im neodišlo šťastie a quarterback Luck nezavesil kariéru na klinec dva týždne pred štartom súťaže. Saints a Rams na ďalší titul čakajú celkom dlho, Eagles majú možno najširší káder zo všetkých. Zároveň máme v tejto skupine dvoch QB dedkov a dvoch mladíkov.

2. Keď sa pár vecí podarí,…

… ktokoľvek z tejto skupiny môže ísť do playoff a tam je už všetko možné. Všetko sú to silné mužstvá, každé má však nejakú slabinu, ktorá ich nepustí o poschodie vyššie.

Patria sem: Kansas City Chiefs, Chicago Bears, LA Chargers, Dallas Cowboys, Minnesota Vikings, Atlanta Falcons, Green Bay Packers.

Úprimne, musí byť príjemné fandiť niektorému z týcho mužstiev. Všetky hrajú skvelý futbal, s výnimkou Bears aj veľmi útočný. Dá sa na ne pozerať a dá sa pravidelne dúfať v dobrý výsledok. Ak Chargers vydrží ofenzívna lajna (jej pravá časť), ak Chiefs zopakujú minuloročný fantastický útok, ak Vikings a Packers opravia to čo pred rokom pokazili tak hocikto z nich môže ísť veľmi ďaleko. Ak by som hľadal prekvapujúci tip na víťaza SuperBowlu, tak asi tu.

3. Pobijeme sa o každú výhru

Všetko silné mužstvá a k tomu veľmi zaujímavé príbehy.

Patria sem: Baltimore Ravens, Seattle Seahawks, Pittsburgh Steelers, Cleveland Browns, Carolina Panthers, Huston Texans, Indianapolis Colts.

Osobitne sa zastavím pri posledných dvoch. Colts s Luckom by boli úplne na vrchu druhej skupiny, atakujúc prvú. Bez neho sú až v tretej. Prečo, keď majú tak kvalitný káder? Pretože tak veľa robí kvalitný rozohrávač. O Brissetovi sa v tejto chvíli „nič nevie“. Kedysi ukázal zaujímavé náznaky, bude to iste zaujímavé sledovať.

Naopak Texans sú v opačnej situácii. Majú zaujímavého mladého QB, ale akosi to nevedia okolo neho poskladať. Bill O’Brian je priemerný tréner a ešte k tomu nechal vyhodiť dvoch generálnych manažérov. Teraz za facku pustil obrancu Clowneyho a naopak naozaj draho (dve prvé kolá a jedno druhé) kúpil Tunsila a Drakea z Miami. Jednoducho musel, pretože o-line Houstonu je snáď najhoršia v lige.

Z úplne iného súdka sú Browns. Túto offseason mimoriadne posilnili, prišiel k nim Beckham a Vernon z Giants a robia si obrovské chúťky. V tejto chvíli ich dávam na jednu úroveň s Ravens a Steelers a som veľmi zvedavý, či spustia ofenzívne divadlo. Dvojica Mayfield – OBJ by to mohla vedieť.

4. Ešte musia potrénovať

Zatiaľ čo prvé tri skupiny môžu snívať o výhrach, tímy v tejto skupine budú tvrdo bojovať, aby čo najmenej prehrali. Sú to mužstvá v rôznych fázach prestavby. Niekto čaká na nového QB, niekto nevie, čo s trénerom a tak podobne. Na rozdiel od predošlej skupiny, ktorá je pomerne dobrá, ale… tu je to naopak. Veľa „ale“ a k tomu nejaká tá silnejšia stránka.

Patria sem: Jacksonville Jaguars, Denver Broncos, New York Jets, Buffalo Bills, Tennessee Titans, Washington Redskins, Detroit Lions, New York Giants, Tampa Bay Buccaneers, San Francisco 49ers.

Jaguars, Jets, Broncos a Bills sú možno na vzostupe. Podľa toho ako veríte Folesovi, Darnoldovi, Flaccovi a Allenovi. Ja ani jednému úplne ultimátne. Ale ak niektorí z nich zahrajú, tak ich mužstvo môže prudko katapultovať hore. Všetky štyri spomínané celky majú veľmi kvalitnú obranu, pokojne v top 15 ligy.

5. Ani nezačali a už skončili

Tieto mužstvá si myslím, že väčšinu toho čo robia, robia s ohľadom na rok 2020.

Patria sem: Cincinnati Bengals, Oakland Raiders, Miami Dolphins,  Arizona Cardinals

Dolphins zbierajú draftové picky (majú 4 prvé kolá a dve druhé v najbližších dvoch rokoch), Raiders sa chystajú na sťahovanie do Las Vegas. Cardinals začínajú úplne odzova a sú v roku 2 no a Bengals sú staromódna, rozpadajúca sa organizácia.

Tak ako? Vidíte to nejako podobne? Alebo som vaše mužstvo dal nespravodlivo nízko? Smelo sa rozhorčite, ešte posledných pár dní trvá sezóna nádejí. Rád podebatujem v komentároch, alebo v budúcich článkoch. Americký futbal je už tu!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera