Nedeľa, 26. máj 2024
NFL

Týždeň s NFL: Raz to musí prísť, alebo príbeh tucta tímov bez SuperBowlu

SITA/AP Photo

NFL oslavuje storočnicu. Ideálne ročník pre tímy, ktoré nikdy nezískali SuperBowl. Skvelá príležitosť postaviť sa prvú februárovú nedeľu pred média s báchorkou o tom, ako ste čakali práve na jubilejný ročník.

Čakatelov je presný tucet. Vieme ich v zásade rozdeliť do troch skupín. Keďže ročníkov máme 100 ale o SuperBowl sa hrá len 52 rokov, niektoré organizácie titul získali, ale v časoch pred spojením líg do NFL, ktorú poznáme dnes a ktorá hrá o Lombardiho trofej. Ďalšou skupinou sú tímy, ktoré si v ňom aspoň zahrali, no nájdu sa aj nešťastníci, ktorí k veľkému finálovému zápasu ani nepričuchli.

Arizona Cardinals

Organizácia, ktorá oslávi svoju storočnicu na budúci rok, prešla z rodného Chicaga cez St. Louis až na súčasnú adresu do Arizony. Patrí do prvej spomínanej kategórie. Ešte vo svojom pôvodnom pôsobisku, v Chicagu, získali dva tituly v rokoch 1925 a 1947. SuperBowl si vyskúšali len raz. A len 2:37 chýbalo k zisku. Big Ben sa však v poslednom drajve dokázal za dve minútky dostať z vlastnej desiatky až do endzóny a uchmatnúť Lombardiho hráčom Cardinals pred nosom. Poslednú sezónu zakončili ako najslabší celok celej ligy. Nádej, by prvý SuperBowl získali zrovna v začínajúcej sezóne prakticky neexistuje.

Atlanta Falcons

Falcons sa do rodiny NFL pridali presne v sezóne, kedy sa prvý krát hral Superbowl. Atmosféru posledného zápasu si vychutnali dvakrát. V 1998 s Broncos bol výsledok jednoznačný 19:34. Druhú účasť z roku 2016 máte určite v živej pamäti. Ak sme spomínali, že Steelers zobrali trofej Cardinals pred nosom, potom duo Belichick-Brady (so zvyškom Patriotov), stiahli prsteň hráčom Falcons doslova z ruky. Prísť o polčasové vedenie 28:3 sa inak označiť nedá. Atlanta je jeden z tímov, ktorým vieme dať pri dobrej konštalácii hviezd, nádej urvať titul v jubilejnom ročníku.

Buffalo Bills

Bills vznikli pár rokov pred érou SuperBowlu. Keď si odmyslíme obdobie na prelome 80tych a 90tych rokov, vždy pôsobili ako tuctoví, priemerní ligisti. Na prelome desaťročí boli pravidelnými účastníkmi play off. Vytvorili aj jeden z negatívnych rekordov ligy. Síce boli štyrikrát za sebou vo finále, ani jednu možnosť nepremenili na zisk titulu. Výsledkovo sa k nemu priblížili len pri prvok pokuse proti Giants, keď prehrali 19:20. Druhý negatívny rekord držia v počte rokov bez playoff spomedzi aktívnych profesionálnych klubov v severnej amerike. Pôst trval 17 rokov a prerušili ho až v roku 2017. Bills aj v začínajúcej sezóne túžia s malou dušičkou aspoň zabojovať o play off. Viac nečaká ani ich najvernejší fanúšik.

Carolina Panthers

Jedna z najmladších organizácií v lige, no za necelé štvrťstoročie okúsili atmosféru SuperBowlu už dvakrát. Vždy neúspešne, no obidva razy sú legendárne. Prvý pokus sa zapísal do histórie odhaleným prsníkom Janet Jackson. Po športovej stránke je zaujímavé, kto v roku 2004 porazil Panthers. Dodnes aktívni dôchodcovia Tom Brady a úspešným FG pokusom 4 sekundy pred koncom Adam Vinatieri. V 2016 po famoznej základnej časti, ktorú ukončili 15-1, doplatili na otrepané pravidlo: “Útok vyhráva zápasy, obrana tituly”. Na jeseň roku 2019 bude záležať hlavne na zdraví a forme Cama Newtona. V lepšom prípade dajú play off. Februárové finále je menej pravdepodobné.

Cincinnati Bengals

Bengals rozšírili rady NFL tesne po spustení SuperBowlu. Do finále sa dostali dvakrát. V rokoch 1982 a 1989 si objednali rovnakú pohrebnú službu. SanFrancisco 49ers – Joe Montana & co. pochovali ich nádeje celkom jednoznačne. V oboch prípadoch. Po piatich playoff v rade hrozí pre zmenu štvrtá sezóna v poradí, ktorá sa skončí už v decembri.

Cleveland Browns

Fackovací panák posledných sezón. K NFL sa pridali v roku 1950 a hneď získali titul. K nemu pridali ďalšie tri, ale všetky ešte skôr ako sa ligy spojili a začali sa rátať SuperBowly. V novodobej ére hrali vo februári maximálne vokály na finálovej párty. Najbližšia sezóna nebude ničím prevratná. Síce získali Odela Beckhama Juniora, ale ako sa hovorí, jedna lastovička ešte leto nerobí. Browns možno konečne naberajú lepší smer, ale viac ako platonický útok na play off z toho zatiaľ nedajú.

Detroit Lions

Klub sa chváli štyrmi titulmi, všetky ale siahajú hlboko za myšlienku SuperBowlu. Tri tituly v 50tych rokoch sú fajn. Prišli však roky, kedy sa začlo hrať o Lombardiho a Lions začali prepisovať historické tabuľky. Sú jedinou organizáciou, ktorá odohrala komplet všetky sezóny Superbowlovej éry a zároveň nikdy nehrala posledný zápas sezóny. Rovnako sú spoludržiteľmi rekordu nula víťazných zápasov v ročníku. Následne si zobrali z prvého kola QB Staforda, čím sa vzdali účasti v Superbowlu do doby, kým ho pošlú na dôchodok. Vrátane aktuálnej sezóny.

Houston Texans

Môžeme povedať pubertiak profesionálneho futbalu. Na scéne je slabých 17 rokov, preto sa nepúšťame do hodnotenia minulosti. Ak si človek pozrie posledné ročníky, musí badať postupný progres. Z piatich účastí v play off zaznamenali Texans všetky v posledných siedmich rokoch. Momentálna zostava má šancu vyhrať kostrbatú AFC South, ktorá má v roku 2019 perspektívu byť najslabšou zo všetkých.

Jacksonville Jaguars

Rozmýšlam hodiny, ako túto organizáciu nazvať. JAGS sa môžu pochváliť bazénom priamo na tribúne. Môžu sa pochváliť pravidelnou propagáciou NFL v Londýne a Európe. Majú aj vcelku pekné dresy. A tu musíme prínos Jaguars pre NFL ukončiť. Celá organizácia pôsobí ako jeden marketingový nepodarok s ktorým manažeri nevedia čo ďalej…. A rovnako vyzerá aj sezóna 2019.

Los Angeles Chargers

Chargers pôsobia ako odvrhnuté dieťa, na ktoré si jeho rodič spomenie na sklonku života. Uzreli svetlo sveta v LA ale po prvom roku si ho adoptovalo San Diego. Medzi rokmi 1961-2017 patrili Chargers San Diegu, potom sa ale ozval biologický rodič a tak sú naspäť v LA. Jedinú šancu na titul mali v roku 1995. Proti 49ers však neuspeli a prehrali 26:49. Chargers radíme do kategórie tímov, ktoré by mali byť radi za každý flek v play off, no aj ten je veľmi diskutabilný.

Minnesota Vikings

Jediná organizácia, ktorá vie svojou nemohúcnosťou konkurovať Bills. Štyri účasti a žiaden titul. Okrem toho nie je tajomstvom, že posledné roky mala Minnesota rovnako najvyššie ambície. So svojim útokom, hlavne behovým, by mohli byť najväčšími adeptami na ukončenie historickej nepoškvrnenosti. Ak má niekto šancu osláviť počas storočnice svoj prvý titul, sú to Vikings.

Tennessee Titans

Niekto nechápe, ako sa môžu z Olejárov stať Titáni. No rovnako ako z Bobbyho Ewinga Frank Lambert. Premena prebehla úplnou náhodou v rovnakých rokoch. Jediný zápas o SuperBowl si Titans užili proti Rams. Len neviem či sa za stavu 0:16 v zápase s Rams dá o nejakom užívaní si zápasu hovoriť. Vyhrať titul v tomto roku je nereálne, aj keby sa QB Marcus Mariota utrhol z reťaze a svoj tieň päťkrátpreskočil.

Ktorý tím má podľa vás šancu zlomiť kliatbu v tejto sezóne?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera