streda, 3. marca 2021
Patrick Mahomes Kansas City Chiefs
SITA/AP Photo/Reed Hoffmann
NFL

Veľké finále bude Brady vs Mahomes. Tampa Bay a Kansas City Chiefs idú na SuperBowl

Finále oboch konferencií NFL bolo propagované ako súboj štyroch najlepších quarterbackov amerického futbalu. Veteráni hrali proti sebe vo finále NFC, mladíci v konferencii AFC.

Finále bude Brady vs Mahomes. Tampa Bay Bucs a Kansas City Chiefs sa o dva týždne stretnú v SuperBowle v Tampe.

Old school: Green Bay Packers – Tampa Bay Bucs 26:31

Celá NFL sa tešila na súboj Aaron Rodgers a Tom Brady. Jeden je v lige 16, druhý vyše dvadsať sezón, no v playoff proti sebe nikdy nenastúpili.

Fajnšmekri mlsali najmä v prvom polčase, ktorý patril útoku. Tom Brady prešiel do svojho play-off módu, ktorý mu priniesol už šesť prsteňov pre víťaza NFL: Hneď pri prvom pobyte na trávniku hodil dlhú prihrávku a napokon aj touchdown. Aaron Rodgers kontroval 50-yardovým pasom, ktorý rovnako skončil v endzóne.

Obaja rozohrávači nerobili na začiatku zápasu chyby, no dominoval najmä Brady. Obrana Packers dokázala inkasovať svoju priemernú porciu yardov na zápas ešte hlboko v prvom polčase.

Dramatický druhý polčas vďaka chybám

Od konca prvého polčasu začali oba tímy kopiť chyby. Zápas postupne prevzali do rúk obrany. Znova sa lepšie darilo obrane Tampy. Začala zachytením prihrávky súpera a následným TD. Pokračovala na začiatku druhého polčasu, keď po strate Aarona Jonesa stačila Bradymu jedna prihrávka a Bucs viedli 28:10.

Zápas vyzeral rozhodnutý, bol to však Bradyho posledný touchdown v zápase.

Green Bay musela rovnako pomôcť obrana. Zachytili tri prihrávky Bradyho po sebe, čo sa, ako hovorí filmová klasika, stává jednou za deset let. Rodgers dokázal trpezlivým posúvaním lopty ihriskom znížiť na 23:28. Slávne momentum sa preklopilo na stranu domácich Packers, aby prišli znova hviezdne chvíle obrany Tampa Bay.

Aarona Rodgersa držali na uzde tlakom defenzívnej línie. Blysol sa Barrett so štyrmi sackmi. Rodgers aj z pobytu v redzóne vyťažil len kop za tri body, ktorým Green Bay znížili na 26:31.

V play off trochu podceňovaná  Tampa Bay sa z pozície divokej karty dostala do SuperBowlu. Bookmakeri im neverili proti New Orleans Saints ani teraz proti Packers a v oboch zápasoch ich kurzami pasovali za outsiderov. Útoku Toma Bradyho verili na zhruba 24,5 bodov v každom zápase. Najstarší quarterback, ktorý sa predstaví v SuperBowle, ju dvakrát dosiahol už v tretej štvrtine.

Tampa čakala na účasť v SuperBowle 19 rokov. Dočkala sa keď prilákali muža, ktorý si počas nich zahralo titul už deväťkrát.

New generation: Kansas City Chiefs – Buffalo Bills 38:24

Finále AFC prinieslo naopak súboj novej generácie rozohrávačov. Patrick Mahomes je v lige štyri a Josh Allen iba tri sezóny. Veľký príbeh predstavuje aj tréner Andy Reid. Jeho Chiefs sú iba druhým tímom, ktorý konferenčné finále dokázal odohrať tri sezóny po sebe na domácom ihrisku. Prvým bola Philadelphia Eagles a áno, aj pri ich úspechoch bol práve trénerom Reid.

Buffalo začalo zápas ako z ríše snov. Z prvého pobytu na na ihrisku získali field goal. Obrana Bills poslala Mahomesa 3 a von už po minúte. Druhý drive hostí skončil puntom, no Chiefs pri pokuse o return pustili loptu na zem dva yardy od enzóny. Josh Allen trestal touchdownom, hoci bez potvrdeného extrapointu. 9:0, Bills.

Doslova 15 minút slávy v podaní Buffala skončilo na konci prvej štvrtiny. Od stavu 9:0 mali hostia problém dostať sa k poriadnym bodom. Pobyt na súperovej polovici končil v najlepšom prípade field goalom za tri.

Zo strany Bills stojí za spomenutie už len úspešný onside-kick za rozhodnutého stavu päť minút pred koncom zápasu. Niečo také sa v playoff nepodarilo niekoľko rokov.

Obrat zariadili tradičné firmy

K obratu zavelili Chiefs v druhej štvrtine a už do polčasu viedli 21:9. Na ihrisku dominovali traja hráči. QB Mahomes a dva tradčne hlavné ciele jeho prihrávok – WR Tyrek Hill a TE Travis Kelce. Na Mahomesovi nebol vidieť tréningový výpadok, ani avizované problémy s palcom na nohe. Pohyboval sa a hádzal ako ho poznáme.

Spolupráca s Tyrekom Hillom priniesla deväť zachytených prihrávok a 172 yardov, čo je rekord organizácie Chiefs v playoff. Rekord si zapísal aj Travis Kelce. Jeho 13 zachytených prihrávok pre 118 yardov je vyrovnanie rekordu medzi TE v zápase playoff.

Kansas bol pred zápasom favoritom, no väčšina odborníkov čakala väčší odpor zo strany Bills. Nestalo sa a Chiefs sa môžu pokúsiť obhájiť SuperBowl.

Súboj Mahomes – Brady ale ešte nebude generačnou výmenou. Tom Brady už avizoval pokračovanie svojej kariéry. Patrick Mahomes sa pokúsi o odvetu za konferenčné finále 2019. Ešte v drese Patriots Brady ukončil Mahomesove putovanie prvým playoff kariéry tesne pod vrcholom.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra, a.s.. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.