Streda, 27. marec 2024
NFL

Začalo sa playoff NFL. Bills, Rams a Bucs idú ďalej

SITA/AP Photo/Scott Eklund

Prvými troma zápasmi sa v sobotu a v noci na nedeľu nášho času začalo playoff NFL. Do divízneho kola postúpili ako prví Buffalo Bills, Los Angeles Rams a Tampa Bay Buccaneers.

Buffalo Bills – Indianapolis Colts 27:24

V Buffale sa na zápas po prvýkrát od vypuknutia pandémie mohli prísť pozrieť na štadión diváci. Nebolo ich ani sedem tisíc a rozostupy v hľadisku – ako všetko v poslednom čase – predpovedali Simpsonovci v roku 2019.

Zápas Bills proti Colts bol skvelým štartom do playoff. Colts v prvom polčase držali loptu vo svojej moci a potentný útok Buffala na lavičke. Namiesto výrazného vedenia ale nedokázali premeniť všetky priležitosti na dostatočný počet bodov. Tréner Reich, vedomý si potreby skórovať touchdowny, riskoval a pokúsil sa premeniť 4. down hlboko v poli Bills na touchdown namiesto kopu za tri body.

Nepodarilo sa a keď pravá žrď odmietla aj neskôr kopanú loptu Rodriga Blankenshipa pri ďalšom nájazde, namiesto vedenia Colts prehrávali cez polčas 10:14. Druhému polčasu už dominovali Bills. Josh Allen ukazoval, prečo je považovaný za quarterbacka, ktorý smeruje k absolútnej sláve.

Rozhadzoval prihrávky na Stephona Diggsa, ten ich chytil šesť a nabehal takmer 130 yardov. Utekal s loptou ako najefektívnejší running back svojho tímu (11/54 yardov, 1 TD). Bývalý hráč univerzity Wyoming, ktorého draftovali v roku 2018 až ako tretieho QB v poradí za Bakerom Mayfieldom a Samom Darnoldom vypracoval náskok 14 bodov na začiatku poslednej štvrtiny. Ten sa zdal byť rozhodujúci.

Phil Rivers, starnúci QB Colts je ale majstrom comebackov v poslednej štvrtine. Ako hráč Chargers ich dokonal vyše tridsať, pravda jeho kariéra sa začala už v roku 2004. Keď bolo šesť minút pred koncom len o tri body, schyľovalo sa k dráme. Navyše Colts domácich ubránili a Rivers mal dve a pol minúty na vyrovnanie.

V poslednom útoku ale zabrala obrana Buffala. Colts nedostali loptu do vzdialenosti, z ktorej by mohol Blankenship kopať na vyrovnanie. Rivers musel hádzať zúfaly štvrtý down z polovice ihriska až do endzóny. Nedohodil, obrancovia loptu zablokovali a do druhého kola postúpili po boji a výbornom zápase hráči Bills.

Tí vyhrali zápas vyhrali po 25 rokoch. Toľko dnes ešte nemá ani ich výborný quarterback.

Seattle Seahawks – Los Angeles Rams 20:30

Poraziť Seawavks na ich štadióne sa dá aj bez zdravého QB. Návod predviedli v noci Rams.

Stačí vám runingback, čo odohrá životný zápas a obrana, ktorá prakticky vymaže Russela Willsona z trávnika. Predzápasové analýzy ako zvládne neskúsený Wolford úlohu hlavného QB boli úplne zbytočné. Na ihrisku nevydržal ani dve držania lopty a zranený prenechal miesto Jaredovi Goffovi. Ten si pre zmenu ešte stále doliečuje zlomený palec. Neskompletoval ani polovicu svojich hodov a preto si svojich 60 minút slávy užil running back Cam Akers.

Nováčik s priemerom necelých 50 behových yardov na zápas v Seattli dominoval. So svojimi 131 yardami najviac odľahčil ruku svojmu quarterbackovi. Na druhej strane výborná obrana Rams nedovolila Willsonovi takmer nič.

Na ihrisku ho nechala vačšinou maximálne päť pokusov a pokiaľ sa nepodarila ani jedna z takzvaných bigplay, pratal sa po pár minútach naspäť na striedačku.

Obrana Rams fungovala aj po zranení najlepšieho obrancu v hre Aarona Donalda v tretej štvrtine. Celkovo si pripisala päť sackov a jeden pick six, touchdown skórovaný po zachytení prirhrávky súpera.

Napriek všetkým problémom a zraneniam Rams zaslúžene a dominantne postúpili Rams do ďalšieho kola.

Washington Football Team – Tampa Bay Buccaneers 23:31

Favorit bol v poslednom zápase soboty jasný. Washington sa dostal do playoff len preto, že niekto divíziu NFC East vyhrať musel. WFT vyhrali len sedem zápasov, navyše mali problém s rozohrávačmi. Od začiatky nastúpil Taylor Heinicke, nedraftovaný hráč, ktorý bol vyše roka bez futbalu. Ešte pred dvoma mesiacmi študoval matematiku na univerzite, kde potrebuje dokončiť titul.

Po prvom polčase nič nenasvedčovalo tomu, že by sa mala odohrať dráma. Bucs, vedení nestarnúcim Tomom Bradym, videli 18:7. Brady doprial v prvej štvrtine touchdown kontroverznému Antoniovi Brownovi a stal sa najstarším hráčom NFL, ktorý kedy hodil prihrávku na TD. Aj keď na 43 rokov nevyzerá. Klub trénera Brucea Ariansa kráčal zdanlivo pevným krokom do druhého kola.

V tretej štvrtine ale Heinicke doviedol svojich dvakrát k bodom. Najprv skórovali kopom za tri body, potom sa sám hodil do endzóny ako running back a vyrovnanie bolo na dosah. Dvojbodový prídavok po TD sa ale domácim nepodaril a v poslednej štvrtine ďalší veterán v drese Bucs, Leonard Fournette zbehol pre TD, ktorým Tampa odskočila znova na jedenásť bodov.

Heinickeho nezložilo ani zranenie ľavého ramena. Hádže aj tak pravou a predviedol taký drajv, za ktorý by sa nehanbil ani žiaden drahý quarterback. Prešiel 75 yardov a hádzal parádne prihrávky vrátane 11-yardovej na touchdown. Washington ešte skrotil následný útok Tampy len na tri body a mal šancu na vyrovnanie.

Tri minúty pred koncom už ale nemali žiadne oddychové časy a Heinicke tak musel riskovať. Obrana koordinovaná skúseným Toddom Bowlesom skúsene bránila líniu na prvý down. Na 3rd down poslal Bowles obrancov zložiť QB domácich. Podarilo sa a posledný zúfalý pokus nemal šancu.

Napriek vypadnutiu si mladý nebojácny quarterback získal fanúšikov a možno aj šancu na lepšiu kariéru v NFL. Tampa Bay po prvej výhre za takmer 20 rokov v playoff pokračuje ďalej.

Martin Ferianec prispel k tomuto článku.