Sobota, 25. máj 2024
NFL

Začína sa playoff NFL. Kto ho vyhrá a prečo?

Začína sa playoff NFL. SITA/AP Photo

Okrídlená pravda hovorí, že útok predáva permanentky a obrana vyhráva tituly. V ideálnom prípade chce mať každé mužstvo jedno aj druhé. A niečo navyše k tomu. To sa deje však málokedy. Poďme sa na to pozrieť trochu podrobnejšie.

Trochu teórie na úvod

Poďme si najskôr vo všeobecnosti zadefinovať hlavné víťazné ingrediencie amerického futbalu. Samozrejme, budem trochu zjednodušovať, pretože by toho bolo toľko, že by sa to nezmestilo ani na virtuálny papier našej virtuálnej redakcie. Kto a čo teda rozhoduje o výhre v play-off NFL?

Quarterback

Samozrejme. Rozohrávač, predĺžená ruka trénerov na ihrisku. Chcete takého čo skvele číta obranu (to predovšetkým), dokáže hodiť jemnučký padáčik, alebo dlhú bombu. Vie sa vyhnúť obrancom, ktorí ho chcú zložiť ešte pred hodom, buď jemným toreadorským polkrokom správnym smerom (Brady, Brees), alebo vybehnúť z kapsy a hodiť presnú loptu v pohybe, dokonca aj do rozbitej hry (Mahomes, Wilson).

Prevláda presvedčenie, že QB je jedna z dvoch zložiek mužstva, ktorá má najväčší význam. To znamená, že pri absolútnom výkone dokáže „sama“ vyhrať celý zápas, alebo playoff.

Ofensive skill players

Spojil som behovú a prihrávkovú časť hry dohromady, aby toho nebolo priveľa, ale vyňal som z toho OL, líniu ochrany rozohrávača. Zostali chytači všetkého druhu, bez ohľadu na pozíciu (WR, TE, RB) a miesto na ihrisku a tiež behači. Proste ofenzívne zbrane. Superšikovní atléti, hviezdy tímu. Šikovní ako DeAndre Hopkins, Daren Sproles, alebo Tyreek Hill, ale aj buldozéri ako Gronk, Zeke Elliot, či Carson.

Ofensive line

Päť veľkých chlapov, ktorí stoja pred QB, chránia ho pred obranou, dávajú mu čas hodiť loptu, alebo dokážu v obrannej línii urobiť dieru pre rozhodujúci beh. Kedysi to bol hlavne ľavý tackle (Withworth), ktorý chránil rozohrávača z tej strany, na ktorú sa nepozerá, teraz je to už jedno. Všetkých päť pozícii je skutočne dôležitých.

OL je často podceňovaná zložka mužstva. Aj mediálne, aj platovo. Okrem ľavého tackla bol problém pre ostatných získať veľké kontrakty a dôsledok vidíme. Mladí chalani hrajú radšej defenzívnu líniu, kde ich čakajú lepšie peniaze. Každý rok je ťažšie a ťažšie postaviť dobrú OL a udržať quarterbacka na nohách.

Front seven obrany

Opačná strana zákopu. Veľkí chlapi, ktorí sa snažia zastaviť beh a ktorí sa snažia dostať rozohrávačovi na kobylku. Každé mužstvo sa snaží mať kvalitného kráča na kraji (Watt, Mack), ale Eagles a Rams ukázali lige, že je úžasné mať takýchto hráčov aj vo vnútri línii (Donald, Cox).

Secondary

Obranu som vlastne mohol pokojne zmixovať, pretože sa prelína omnoho viac ako útok. Behy zastavujú všetky tri línie obrany a rovnako aj tlak na QB prichádza odvšadiaľ. Často blitzuje aj krajný zadný obranca (corner) alebo ten, čo to celé zabezbečuje zozadu v strede poľa (strong safety). Pamätáme si Legion of boom, či No flight zone. Obrana ako taká, ako celok, je práve druhou ultimátnou veličinou, ktorá dokáže v prípade skvelého výkonu vyhrať všetko. Príkladom môže byť posledný titul Denveru Broncos.

Špeciálny tým

Kickeri, punteri, gunneri a ostatní. Neviditeľní, až kým sa nestane niečo výnimočné. Nepremenený kop, punt na jeden yard, alebo TD z returnu. Ich vplyv je obrovský pre dobrú pozíciu v hre. Vždy je obrovský rozdiel začínať hru z vlastných 9 yardov, alebo z polovice ihriska.

Tréneri

Ofenzívny a defenzívny dizajn hier je obrovská vec. Nielen unikátne hry ako Phily special, ale celá príprava a taktika rozhodujú zápasy. Nájsť jednu vec, čo bude v tom zápase fungovať je veľmi dôležité. K tomu samozrejme, management času a oddychových časov. Vedieť sa rýchlo a správne rozhodnúť ako Bill Belichick, keď si nezobral time out pred Seahawks hrou a trochu ich vlastne donútil hádzať, hoci boli posledný yard od výhry v SuperBowle.

Teraz sa uvidí

Na základe miliardy štatistík a sledovania zápasov mám celkom predstavu ako je na tom ktoré mužstvo. BEARS majú napríklad najslabšieho QB v play-off, ale jednu z dvoch najlepších obrán. CHARGERS majú vlastne všetko, ale s regresujúcim QB Riversom a Gordonom vlastne nič unikátne. Čo rozhodne vo vyrovnanom zápase COWBOYS vs SEAHAWKS? Po každom play-off kole si urobíme malý prehľad o tom, ktoré zložky mužstva boli rozhodujúce a pretlačili tie iné.

Môj tip je nasledovný: Najdôležitejšia je obrana, o maličký kúsok za ňou QB. Hlavne preto, lebo sám QB by musel predviesť naozaj zázračný výkon, zatiaľ čo TOP obrana je to v zásade každý rok a je teda ľahšie ju získať a použiť.

Potom je to ofenzívna línia. Som presvedčení, že na výhru v SuperBowle nepotrebujete Antonia Browna, Julia Jonesa ani Odela Beckhama Jr.. Top chytači prihrávok (WR) sú ako poleva na zmrzline. Úžasný doplnok. Ale bez základu, bez OL to nejde. Ak chlapi na lajne udržia súperovu front seven, je v útoku všetko možné. Potom ostatné.

Playoff ranking pred playoff

QB: Mahomes (Chiefs), Brees (Saints), Wilson (Seattle), Rivers (Chargers), Luck (Colts), Watson (Houston), Brady (Patriots), Goff (Rams), Jackson (Ravens), Prescott (Dallas), Foles (Eagles), Trubiski (Bears)

Obrany: 1. – 2. Bears a Ravens, 3. Cowboys, 4. Chargers, 5. – 6. Rams a Saints, 7. – 11. Eagles, Seahawks, Colts, Texans, Patriots a 12. Chiefs

CHIEFS a BEARS tak predstavujú vlastne úplne protipóly, zatiaľ čo SAITNS a CHARGERS vyzerajú byť veľmi vyrovnaní. 

Bude to divoký víkend?

Čaká nás výborný wild card víkend, taký ako už dávno nie. Vypočujte si viac v prvom slovenskom podcaste o americkom futbale. Každý týždeň je tam všetko podstatné, čo sa udialo. Tu len v skratke, že po dlhom čase sa podľa mňa nedostal do play-off žiadny „garbage team“, ktorý mal viac šťastia, ako rozumu, ale reálne na výhru nemá. Každé z dvanástich mužstiev môže vyhrať SuperBowl a to je veľká vec. A mimochodom, na FB stránke môjho podcastu môžete tipovať výsledky zápasov a pridať sa k tohtoročnej play-off zábave.

#1 Comeback game: COLTS at TEXANS

V jednu chvíľu mali tieto dve mužstvá dohromady jednu výhru a tuším osem prehier. A predsa sú tu a úplne zaslúžene. Prvý sobotný zápas býva často do počtu a trochu nuda, tentokrát to však môže byť úžasný zápas. Andrew Luck je vo forme, keď bol považovaný za nového najlepšieho QB ligy. Deshaun Watson je proste víťaz. Vyhráva keď treba, je neskutočne mobilný.

QB: veľmi vyrovnané

Obrana: Vyrovnané

Oline: Veľká výhoda Colts

Ofenzíva: Výhoda Texans

Tréneri: Výhoda Colts. Frank Reich je držiteľ SuperBowlu za minulý rok a ukazuje sa ako veľmi kvalitný dizajnér ofenzívy.

Tip na výsledok

Vlado Kurek: COLTS

Bohumil: HOUSTON

Fanúšikovia podcastu: 53% : 47% COLTS

#2 NIGHTMARE game CHARGERS at RAVENS

Havrani už raz ťažko porazili blesky, môžu to urobiť aj druhýkrát? Isto môžu. Chargers však majú výhodu, že ten zápas majú na filme a v aktívnej pamäti a vedia čo urobiť inak. Skúsia sa dostať do rýchleho vedenia, aby prinútili súpera opustiť behy, ich ultimátnu zbraň. Pravda, je úlohou obrany Ravens, aby sa nestalo.

QB: výhoda Chargers

Obrana: výhoda Ravens 

Oline: Výhoda Ravens

Ofenzíva: výhoda Chargers

Tréneri: vyrovnané

Tip na výsledok

Vlado Kurek: CHARGERS

Bohumil: CHARGERS

Fanúšikovia podcastu: 46:54 v prospech RAVENS

#3 RUN & DEFENSE game: SEAHAWKS at COWBOYS

Dve výborné behové formácie proti sebe, kvalitná obrana, unikátny QB. Čo rozhodne? Cowboys sa v poslednom čase dostávajú do playoff zhruba každý druhý rok a potom vypadnú v prvom zápase. Bude to tentokrát inak?

QB: výhoda Seahawks

Obrana: výhoda Cowboys

Oline: výhoda Cowboys

Ofenzíva: vyrovnané

Tréneri: výhoda Seahawks

Tip na výsledok

Vlado Kurek: SEAHAWKS

Bohumil: DALLAS

Fanúšikovia podcastu: 76:24 v prospech SEAHAWKS

#4 St. Nick game: EAGLES at BEARS

Dokáže play-off zázrak menom Nick Foles zopakovať svoju mágiu aj tento rok? Alebo ju Khalil Mack a spol. zlomia? Dve kvalitné obrany, dvaja nie úplne prémioví QBs a kopa nadšenia. Skrytým tromfom podľa mňa môžu byť skúsenosti Folesa a Pedersona. Kto vyhrá?

QB: vyrovnané

Obrana: výhoda BEARS

Oline: vyrovnané

Ofenzíva: výhoda EAGLES

Tréneri: mierna výhoda EAGLES

Tip na výsledok

Vlado Kurek: EAGLES

Bohumil: BEARS

Fanúšikovia podcastu: 33% : 67% BEARS

Už je to tu priatelia. Posledných jedenásť, ale tých najlepších jedenásť zápasov roka.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera