Pondelok, 22. apríl 2024

Čo sa to deje? Na zimných olympijských hrách napadol naozajstný sneh!

Foto: SITA/PRESS/Sean Kilpatrick

Na zimných olympijských hrách v Pekingu došlo k udalosti, s ktorou čínsky organizátori vôbec nepočítali. V nedeľu začalo husto a nekoordinovane snežiť!

Olympiáda v Číne sa koná viac menej v polopúštnej oblasti a v horách, kde za posledné štyri dekády nasnežilo v priemere necelých osem milimetrov snehu. Aj v lete sú tam dažďové kvapky ojedinelým zjavom.

Ekologické hry

Ani táto skutočnosť nebola pre kandidatúru na zimné olympijské hry problémom. Preto horské strediská alpských disciplín ponúkajú prapodivný pohľad na biele čiary súťažných zjazdoviek s výhradne technickým snehom, obklopené holými skalami, svahmi a lúkami.

Hry, navonok deklarované ako mimoriadne ekologické, sa v očiach niektorých expertov javia naopak ako najmenej ekologické, pretože všetok sneh pre športovcov v strediskách Jen-Čchingu a Čang-ťia-kchou museli vyrobiť snehové delá z vody. Suroviny, ktorá je v zmienenej oblasti najviac nedostatková a nestačí ani na pestovanie poľnohospodárskych plodín.

Pre usporiadateľov bolo šokom, keď sa krajina zmenila behom jediného dopoludnia na snehové kráľovstvo. Pre športovcov obyčajná zima, pre nich chumelica. Organizátori vytiahli stroje najťažšieho kalibru, aby všetok sneh odpratali. V dejisku XXIV. zimných olympijských hier nastal chaos. Čínsky vodiči autobusov mali napriek zimným pneumatikám problémy s rozjazdom do kopca. Štíty proti covidu si dobrovoľníci upravovali tak, aby ich chránili proti padajúcim vločkám.

Lopaty do rúk

Počasie ovplyvnilo aj samotné súťaže. Tréning zjazdu žien zrušili, druhé kolo obrovského slalomu odložili o hodinu. Organizátori nestíhali od snehu odpratať cieľovú rovinku, kde sa lyžiari borili do veľkých závejov. Nachvíľu preteky prerušili, pretože usporiadatelia nevedeli nájsť lyžu, ktorá sa vypla jednému zo slalomárov a zapadla do záveja.

Každý kto mal voľné ruky bral lopatu a odpratával sneh. Prestávka medzi dvoma kolami trvala až päť hodín, ale druhé kolo obráku sa išlo predsa len ľahšie. Preteky dokončilo iba 46 z 89 štartujúcich, vrátane Jamajčana Benjamina Alexadera s viac ako minútovou stratou.

V pretekoch sa predstavili aj dvaja slovenskí reprezentanti Adam Žampa a Andreas Žampa, ktorí predviedli výnimočný výkon. V druhej jazde sa Adam zaradil pred svojho brata Andreasa a rýchlo za ním utekal, aby sa spoločne vyfotili na mieste pre aktuálne najrýchlejších lyžiarov. Brother power, ako Adam zakričal v cieľovej rovinke.

Biatlonová vojna

Aj biatlonisti boli v neistote, či sa ich stíhacie preteky vôbec odštartujú, pretože na strelnicu dorazil silný vietor. Pre ženy boli stíhacie preteky mimoriadne vyčerpávajúce. Nórka Ingrid Tandrevoldová v poslednom kole skolabovala a aj ďalšie biatlonistky ronili v cieli slzy. Favoritky sa na trati trápili, z čoho vyťažila slovenská reprezentantka Paulína Fialková. Staršia zo sestier Fialkových využila vyjazdenú pozíciu zo šprintu a v stíhačke sa posunula na pekné desiate miesto, ktoré jej zaistilo miestenku v pretekoch s hromadným štartom.

Ani mužské preteky neboli jednoduchšie. Český biatlonista Michal Krčmář ich nazval biatlonovou vojnou. Vo vysokej nadmorskej výške sa vietor na strelnici menil z jedného smeru do druhého. S podmienkami sa nevedeli vysporiadať ani servismani, niekomu to šlo z kopca rýchlejšie a niekomu nie.

Zhasol aj oheň

Snehová búrka dokonca uhasila olympijský oheň. Organizátori to však popierajú a tvrdia, že za to mohla zhoršená viditeľnosť. Pri minulých hrách oheň horel v obrovských kotloch či misách, kde bol vidieť zo značnej vzdialenosti. V Pekingu sa rozhodli nechať horieť iba malú pochodeň uprostred prepletených vločiek v rámci svojej snahy o ekologickejšie hry.

Problémy s ohňom mali v minulosti aj na ZOH 1976 v Montreale, kde plameň uhasila nečakaná búrka. Miestny údržbár sa rozhodol olympijský oheň znovu zapáliť s pomocou zapaľovača a novín. Keď sa o tom dozvedeli organizátori, rýchlo ho znovu uhasili a zapálil pomocou záložného plameňa, ako hovorí protokol.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera