Utorok, 23. apríl 2024

Danka Barteková nebude v Tokiu behať iba v drese, na rad prídu aj šaty

Michal Bruner Michal Bruner 18.07.2021
FOTO TASR - Michal Svítok

Strelkyňa Danka Barteková bude na OH v Tokiu patriť medzi horúce adeptky na medailu pre Slovensko. Tridsaťšesťročná športovkyňa bude bojovať o cenný kov v brokovej disciplíne skeet, no okrem bojov na strelnici ju v krajine vychádzajúceho slnka čakajú aj iné povinnosti. V Tokiu bude obhajovať členstvo v komisii športovcov Medzinárodného olympijského výboru.    

V Tokiu bude celý čas

Vy ste mali na OH pripravovať v Kórei, tak ako to napokon skončilo?
„Padlo to. Mali sme tam ísť na predolympijský kemp, ale kórejská strana sa nám potom prestala ozývať a ešte sme aj zistili, že tam rastú čísla nakazených. Tak sme si povedali, že bude bezpečnejšie ísť priamo do Tokia.“

Vy budete mať v Tokiu aj povinnosti, vzali ste si so sebou šaty?
„Vzala som si šaty, ktoré mala naša výprava u pani prezidentky. Veľmi sa mi páčia,, tak verím, že ich využijem. Buď poď počas záverečného ceremoniálu, alebo ako členka MOV. Keďže môj mandát mi končí až koncom OH.“

Takže v Tokiu budete po celý čas?
„Áno, vrátim sa až po záverečnom ceremoniáli.“

Kedy sa začala vaša príprava na Tokio?
„Prakticky ihneď po skončení OH v Riu. Rozhodla som sa zmeniť kompletne celý tréningový plán, tréningovú skupinu, začala som sa pripravovať v Taliansku. Takže dá sa povedať že to trvá päť rokov. Poslednú fázu som absolvovala v Taliansku, prenajala som si tam dom, strávila som najviac času na strelnici v Monte Cattini pod vedením trénera Sandra Belliniho a Marca Innocentiho. Samozrejme absolvovala som Svetové poháre a preteky, teraz už pôjdeme na ostro.“

O ambiciách nechce hovoriť

Aké máte ambície na olympijskej strelnici?
„Ja som sa veľmi zamýšľala nad tým, s čím budem spokojná vtedy, ak dokážem zo seba vydať to čo na tréningu. Potom budeme spokojní všetci.“

Ale po pódiových umiestneniach na pretekoch Svetového pohára máte dosť sebavedomia nie?
„Poviem tak, že do Tokia sa mi cestuje lepšie ako to Ria. V Riu som sa trápila. Teraz sa mi cestuje ľahšie, lebo viem, že mám za sebou dobrú prípravu aj výsledky. Viem ako strieľam, nebudem sa tváriť, že si to tam idem len užiť. Ale ambície si nekladiem, aby som nebola sklamaná a aby som na seba nevytvárala tlak.“

Vy sa predstavíte v pretekoch hneď na začiatku, je to výhoda?
„Na OH sa to vždy strieda, začína raz skeet a raz trap. Teraz ideme my ako prví. Takže ja sa hneď po otváracom ceremoniáli predstavím na tréningu a hneď po dvoch dňoch máme preteky. Takže ja si to pekne odstrieľam hneď na začiatku a budem sa môcť venovať kampani a robiť diplomatické záležitosti. Pre mňa ako športovkyňu je odsúťažiť hneď na začiatku na nezaplatenie.“

Sterilné hry obohatené voľbami

Čo vás na OH čaká ako nešportovkyňu?
„Ako nešportovkyňa budem kandidovať do komisie športovcov MOV, takže ma tam čaká kampaň. A keď končia voľby, zmením akreditáciu na člena MOV a presuniem sa do oficiálneho hotela. Tam ma čaká posledné zasadnutie v tomto volebnom období. Budem sa stretávať s členmi MOV, máme tak aj stretnutie s členmi komisie športovcov.“

Aká to bude olympiáda podľa vás?
„Veľmi sterilná. Nejde len o to, že budeme mať všetci nejaké pravidlá navyše, ale aj zodpovednosť, ktorú sme predtým nemali. A sterilná bude aj v tom, že nám bude chýbať ľudský kontakt, ktorý máme bežne s fanúšikmi, domácimi obyvateľmi, ktorí majú vždy obrovskú radosť, keď vidia športovca v národnom oblečení na ulici. O toto prídeme, na druhej strane si myslím, že OH budú veľmi emotívne. Treba si totiž uvedomiť, že nemuseli byť. A ja pevne verím, že si to všetci uvedomujeme. Že aj keď sa vyskytnú nejaké chybičky a komplikácie, aj keď budeme možno nadávať, že každý deň musíme odovzdávať vzorky slín, aby sme mali testy. Alebo keď budeme nadávať, že sa musíme dezinfikovať a čaká nás 10 až 15 kontrol denne, tak vtedy treba myslieť na to, že olympiáda nemusela byť a je to len na dobrej vôli Japonska a MOV.“

Nemôžu narušiť všetky tieto povinnosti vašu koncentráciu na preteky?
„Všetky pravidlá sú nastavené tak, aby sa čo najmenej dotýkali bežného života športovcov. Je tam aj relatívna flexibilita, keďže budeme odovzdávať vzorky buď ráno, alebo večer. Bude to o tom, že áno, tá povinnosť tam existuje, a my si prispôsobíme v najväčšej možnej miere, ako ju plniť.“

Bezdotykový bude aj medailový ceremoniál, ako to vnímate?
„Je to veľmi zvláštne keď som ako športovkyňa pozerala lyžiarske súťaže, kde sa športovkyne dekorovali sami, aj ja sama som to zažila na Svetovom pohári. Je to zvláštny pocit, keď si sami zoberiete medailu a nikto vám nepodá ani ruku. Ale ak to má prispieť k bezpečnosti, tak ako športovec si poviem, že ok, je to fajn.“

Ale vás nebudú povzbudzovať ani diváci, Japonci stavali tribúny prakticky zbytočne. Ako sa na to pozeráte?
„Viem si predstaviť, že to nebolo jednoduché. Príjem zo vstupeniek je jediný príjem organizátora. Olympiáda mala priniesť do krajiny radosť zo športu, oživiť športového ducha, ktorého Japonci pestujú od roku 1964. Malo to byť o tom, že sa mali ľudia tešiť, privítajú celý svet v jednej z technologicky najvyspelejšej krajine na svete. Ale na druhej strane, to rozhodnutie bolo asi nevyhnutné. Prípady tam rastú a keď hovoríme o tom, že na OH má byť bezpečne, tak to bolo nevyhnutné. “

Devätnásť dní emócií

Napriek tomuto všetkému sa do Tokia tešíte?
„Veľmi. OH sú snom každého športovca. Pre mňa to, že OH budú, nech sú v akomkoľvek režime, je to sviatok športu, kde budeme zažívať 19 dní emócií, uvidíme veľa športových príbehov. A to je niečo, čo je pre nás športovcov na nezaplatenie a tak isto aj pre fanúšikov. Ako povedal prezident MOV Thomas Bach, toto je svetlo na konci tunela, že sa takéto niečo dá usporiadať aj v takýchto časoch.“

Upokojuje vás, že väčšina športovcov je zaočkovaná?
„Je to samozrejme upokojujúce, aj veľa dobrovoľníkov a takmer celý MOV je zaočkovaný, Na druhej strane to nezaručuje, že by mal niekto výhody. Budeme sa správať tak, ako keby sme neboli zaočkovaní. A aj to sľubuje, že sa budeme čo najviac snažiť, aby sme zabránili čo i len jedinému prípadu.“

Čo hrozí športovcovi, ak poruší pravidlá?
„Neviem, či existuje nejaká tabuľka sankcií, ale rozprávali sme sa so športovcami, že by mali byť čo najprísnejšie. Ak niekto príde do olympijskej dediny, kde je 17-tisíc ľudí a vedome nebude dodržiavať pravidlá, tak som za to, aby takýto športovec bol buď diskvalifikovaný, alebo aby ho vylúčili z olympijskej dediny.“

Máte informácie, ako to bude vyzerať na otváracom ceremoniáli?
„Priznám sa, že o tomto sme v komisii športovcov ešte nehovorili. Respektíve ak aj áno, ja som tomu nevenovala pozornosť, lebo som sa naplno venovala príprave.“

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera