Piatok, 24. máj 2024

Do Tokia vycestuje najmenšia výprava. Koľko medailí Slováci prinesú?

TASR TASR 01.07.2021
FOTO TASR - Michal Svítok

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) vo štvrtok na svojom 59. valnom zhromaždení schválil zloženie výpravy na Hry XXXII. olympiády Tokio 2020 (23. júla – 8. augusta).

Plénum jednomyseľne schválilo nomináciu 39 športovcov, z toho účasť piatich atlétov na základe rebríčkov má v priebehu štvrtka potvrdiť Svetová atletika (WA). Pribudnúť by mohol ešte niekto z atlétov, plavcov, prípadne triatlonista či horský cyklista.

Najmenšia výprava

Slovensko však do Tokia s veľkou pravdepodobnosťou aj tak vyšle najmenšiu výpravu v histórii. Tú povedie športový riaditeľ SOŠV Roman Buček. Počet Slovákov pod piatimi “letnými” kruhmi má už dlhodobo klesajúcu tendenciu.

Na prvých hrách v ére samostatnosti v roku 1996 v Atlante sa zúčastnilo dokopy 71 športovcov, o štyri roky neskôr v austrálskom Sydney ich síce bolo vďaka futbalistom, basketbalistkám a vodným pólistkám až rekordných 108, no na ďalších olympiádach išiel počet výrazne dole. V Aténach reprezentovalo Slovensko 64 olympionikov, v Pekingu 57 a na hrách v Londýne 2012 už iba 47 športovcov, čo bola doteraz historicky najmenšia výprava. Pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro súťažilo 51 slovenských športovcov.

Atléti a strelci

V Tokiu budú mať najväčšie zastúpenie atléti, ktorých je v schválenej nominácii deväť a ešte by mohli pribudnúť ďalší. Účasť piatich na základe rebríčkov má v priebehu štvrtka potvrdiť Svetová atletika. Najväčšie želiezko v ohni je chodec Matej Tóth, ktorý bude na 50 km trati obhajovať zlatú medailu z Ria. Atletické súťaže odštartujú v piatok 30. júla a potrvajú do 8. augusta.

V Tokiu sa predstavia siedmi športoví strelci, piati rýchlostní kanoisti a medailové ambície majú aj štyria vodní slalomári. Tri miestenky si vybojovali stolní tenisti, mix Ľubomír Pištej a Barbora Balážová, ktorí získali striebro na uplynulých ME, sa chcú pobiť o cenné kovy. Tri miestenky majú aj tenisti, v cestnej cyklistike budú reprezentovať Slovensko bratia Peter a Juraj Saganovci. Po jednej miestenke získali bedminton, box, golf, lukostreľba, športová gymnastika a zápasenie. Vo voľnom štýle do 86 kg sa predstaví Boris Makojev.
      
Valné zhromaždenie vo štvrtok schválilo aj disciplinárnu komisiu SOŠV do Tokia v zložení: Anton Siekel (prezident SOŠV), Jozef Liba (generálny sekretár SOŠV), Danka Barteková (zástupkyňa športovcov), Roman Buček (vedúci výpravy) a Andrej Wiebauer (zástupca trénerov).

Nominácia slovenskej výpravy na OH 2020 v Tokiu

Športovci

atletika (9): Matej Tóth, Michal Morvay (obaja chôdza na 50 km), Marcel Lomnický (hod kladivom), Emma Zapletalová (400 m prek.), Ján Volko (100 m a 200 m*), Martina Hrašnová* (hod kladivom), Miroslav Úradník* (chôdza na 20 km), Mária Katerinka Czaková* (chôdza na 20 km), Gabriela Gajanová* (800 m)
      
Poznámka: Športovci označení * sú v kvalifikačnom rebríčku k 30. júnu na postupových miestach

športová streľba (7): Erik Varga, Marián Kovačócy (obaja trap M aj mix trap), Juraj Tužinský (vzduchová pištoľ 10 m), Patrik Jány (vzduchová puška M, ľubovoľná malokalibrovka 3×40 M), Zuzana Rehák Štefečeková, Jana Špotáková (obaja trap Ž aj mix trap), Danka Barteková (skeet Ž)

rýchlostná kanoistika (5): Peter Gelle (K1 M 1000 m), Samuel Baláž, Adam Botek (obaja K2 M na 1000 m a K4 M na 500 m), Denis Myšák, Erik Vlček (obaja K4 M na 500 m)

vodný slalom (4): Jakub Grigar (K1 M), Matej Beňuš (C1 M), Eliška Mintálová (K1 Ž), Monika Škáchová (C1 Ž)

stolný tenis (3): Wang Jang (dvojhra M), Ľubomír Pištej (miešaná štvorhra), Barbora Balážová (dvojhra Ž, miešaná štvorhra)

tenis (3): Norbert Gombos (dvojhra M), Filip Polášek, Lukáš Klein (štvorhra M)

cestná cyklistika (2): Peter Sagan (preteky s hromadným štartom M), Juraj Sagan (preteky s hromadným štartom M, časovka M)

bedminton (1): Martina Repiská (dvojhra Ž)

box (1): Andrej Csemez (do 75 kg M)

golf (1): Rory Sabbatini (jednotlivci M)

lukostreľba (1): Denisa Baránková (olympijský luk Ž)

športová gymnastika (1): Barbora Mokošová (viacboj Ž)

zápasenie – voľný štýl (1): Boris Makojev (do 86 kg M)

Zloženie sprievodu výpravy

vedenie: Roman Buček (vedúci výpravy), Boris Demeter (zástupca vedúceho), Zuzana Tomčíková (administrátor), Ľubomír Souček (tlačový atašé), Roman Fano (vedúci lekár), Daniela Kňaze Doležalová (CLO, kontaktná osoba pre opatrenia proti COVID-19), Zdeněk Ďuriš (fyzioterapeut, 19. – 28. júla), Róbert Caro (fyzioterapeut, 27. júla – 9. augusta)

atletika: Martin Pupiš (vedúci tímu), Peter Žňava (tréner, 400 m prek. Ž), Claudia Hládiková (fyzioterapeut), Libor Charfreitag (tréner, hod kladivom M), Naďa Bendová* (trénerka, 100 a 200 m), Róbert Kresťanko* (tréner, 100 a 200 m), Matej Spišiak (tréner, chôdza), Rudolf Lukáč* (tréner hod kladivom Ž), Vladimír Gubrický (vedúci tréningového kempu), Pavol Hajmássy (lekár), Denis Freudenfeld (fyzioterapeut)

športová streľba: Branislav Slamka (tréner, trap), Marco Innocenti (tréner, skeet), Miroslav Marko (tréner, pištoľ), Zoltán Baláž (tréner, puška), Wilbert Recabarren (lekár), Patrícia Vargová Compelová (fyzioterapeut)

rýchlostná kanoistika: Filip Petrla (vedúci tímu), Peter Likér (tréner K4), Andrej Wiebauer (tréner K4), Radovan Šimočko (tréner K1), Ladislav Máriási (lekár), Csaba Zalka (asistent trénera), Igor Viszlai (masér, akreditácia A), Jana Šmidáková (fyzioterapeut, akreditácia A), Michal Buček (kuchár, bez akreditácie, funkcie vykonáva v tréningovom kempe)

vodný slalom: Lukáš Giertl (vedúci tímu, tréner), Peter Škantár (tréner), Tomáš Mráz (tréner), Stanislav Gejdoš (tréner), Peter Cibák ml. (tréner), Tomáš Martikán (videotechnik, masér), Pavel Belička (fyzioterapeut)

stolný tenis: Jaromír Truksa (vedúci tímu, tréner), Peter Šereda (tréner)

tenis: Tibor Tóth (vedúci tímu, tréner Gombosa), Leoš Friedl (tréner Poláška), Dávid Olasz (kondičný tréner), Pavel Šmela (kondičný tréner a fyzioterapeut, akreditácia A, 23. – 27.7.)

cestná cyklistika: Ján Valach (vedúci tímu), Maroš Hlad (masér), Ján Bachleda (mechanik), Branislav Delej (lekár)

bedminton: Michal Matejka (tréner).                

box: Pavol Hlavačka (vedúci tímu, tréner), Tomáš Kovács (tréner)

golf: Martina Sabbatini Štofaníková (vedúca tímu, trénerka), Rastislav Antala (caddie)

lukostreľba: Vladimír Hurban ml. (tréner)

športová gymnastika: Martin Zvalo (tréner)

zápasenie voľným štýlom: Erik Cap (vedúci tímu, tréner), Achsarbek Makojev (tréner, akreditácia A, 30. – 31. 7.)

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera