Nový športový rok sa začína z ostra. V druhej polovici januára ho otvorí tradičný tenisový grandslam Austalian Open, na ktorý naviažu zimné olympijské hry v Pekingu. V máji sa hokejisti predstavia na majstrovstvách sveta vo Fínsku, svetový šampionát sa uskutoční aj v atletike a rok sa ukončí futbalovým sviatkom v Katare.
Podobu všetkých akcií stále ohrozuje koronavírus. Teraz jeho nová mutácia Omikron. Športoví fanúšikovia majú doteraz pred očami preložené olympijské hry z Tokia, či naposledy nevydarený hokejový šampionát hráčov do 20 rokov.
Tokio 20201
Pár dní pred začiatkom minuloročných letných hier nebolo jasné, či sa akcia vôbec uskutoční. Dôvodom bol rastúci počet pozitívnych nálezov koronavírusu medzi športovcami a funkcionármi, ktorí do Japonska postupne prilietali.
Jedným z nich bol aj doktor Vlastimil Voráček, podľa denníka Guardian antišportová osobnosť roka 2021. Český lekár bol pacientom nula z neslávne známeho charterového letu do Tokia. V ňom sa nakazili štyria českí olympionici vrátane plážových volejbalistov, ktorí mali pod piatimi kruhmi nemalé ambície.
Denník Guardian pripomenul, že lekár proti covidu bojuje ústnou vodou.
Keď to zvládli Japonci, zvládneme to i my
Číňania sa podobnému scenáru chcú vyhnúť. Športovci do krajiny nebudú môcť pricestovať komerčnými letmi, či akokoľvek sa miesiť s obyvateľmi mimo olympijskú bublinu. Testovanie bude na dennej báze a ešte precíznejšie ako v Tokiu.
Pre čínsku komunistickú vládu je usporiadanie hier otázkou propagandy a prestíže. Pokiaľ zvládli olympiádu Japonci, zvládneme to aj my – a ešte lepšie. Lenže covid mení podobu a úroveň jednotlivých disciplín. Nepriamo zapríčinil, že v Pekingu sa nepredstavia hokejové hviezdy z NHL , čím znehodnotil jednoznačne najsledovanejší šport v programe ZOH.
Navyše pozitívny test môže vyradiť kohokoľvek zo štartového poľa.
Skok do neznáma
Čo vlastne športovcov v Pekingu čaká? Nevedia. Všetky medzinárodné predolympijské kempy a súťaže boli v minulej sezóne zrušené. Čína sa kvôli vírusovej hrozbe uzavrela svetu. Pre väčšinu olympionikov budú zimné hry skokom do neznáma.
Lyžiari údajne dostali aspoň vzorku snehu v čínskych areáloch, aby sa na neho mohli servismani pripraviť. Trate pre potreby zahraničných výprav snímajú drony.
S touto informáciou pracovala aj slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Petra Vlhová, ktorá vynechala časť Svetového pohára a pripravovala nový materiál na snehu v Colorade. Pri suchšom podnebí bol sneh agresívnejší, podobne ako tomu bude v Pekingu.
Výnimku tvorili bobisti, skeletonisti a sánkari, na ich predolympijsky kemp musela čínska strana z bezpečnostných dôvodov nechtiac kývnuť.
Čína chce divákov
Organizátori v Pekingu stále pracujú s variantom, že zaplnia tribúny domácimi divákmi. Zahraniční fanúšikovia sa hier nebudú môcť osobne zúčastniť. Napriek všetkým hygienickým opatreniam je takmer nemysliteľné, že do chránenej bubliny covid neprenikne.
Pre divákov rovnako ako športovcov platí vstup iba pre plne zaočkovaných. Už minulý rok organizátori uviedli, že športovci bez covidpasu musia absolvovať 21-dňovú karanténu. Tí, ktorí budú pozitívne testovaní v Číne sa rovnako nevyhnú prísnej karanténe, ktorá by mala trvať dva týždne.
„Na základe našich skúseností veríme, že sa nám podarí usporiadať bezpečné zimné hry pre všetkých,“ uistil predseda Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach.
Protesty a bojkot
Naviac, už od pridelenia hier Pekingu sa objavujú protesty a snahy o bojkot. Ich odporcovia vinia predstaviteľov krajiny z porušovania ľudských práv. Kritizujú zaobchádzanie s ujgurskými moslimami na severozápade krajiny, zásahy proti demonštrantom v Hongkongu a politiku voči Tibetu a Taiwanu.
Čínski organizátori však tvrdia, že je to pokus o politizáciu športu a sú presvedčení, že hry budú bezpečné a nádherné.
Australian Open ako skúška
Prvá tohtoročná veľká akcia sa uskutoční 17. januára. Organizátori Australian Open už vopred deklarovali, že na turnaj sa môžu prihlásiť iba očkovaní. Pri príjazde každého otestujú. Po veľkej tenistovej akcii príde na rad olympiáda.
Poznatky z Austrálie by mohli prísť Číňanom vhod. Pokiaľ si z nich budú chcieť niečo zobrať. Už o mesiac nás čaká čudná olympiáda s nechceným a ťažko zvládnuteľným návštevníkom menom Omikron.
Komentáre