Štvrtok, 11. apríl 2024

Najprv škandál s liekmi, potom nezvládnutá jazda. Trénerka nemala s talentom storočia zľutovanie

Foto/AP Photo/Bernat Armangue

Všetky medzinárodné preteky, do ktorých nastúpila, pätnásťročná krasokorčuliarka Kamila Valijevová vyhrala. Väčšinu s obrovským náskokom a často aj v novom svetovom rekorde. Písali o nej, že je talent storočia a v Pekingu bude najväčšou hviezdou zimných olympijských hier.

Ruska sa ale ocitla vo víre dopingového škandálu a celý svet sleduje jej pád. Vo voľnej jazde nezvládla tlak, ktorý ju posledné dni obklopoval a na medailu jej nestačil ani náskok z krátkeho programu. Prepadla sa na nepopulárne štvrté miesto.

Dopingový škandál

Kamila Valijevová pomohla Rusku k olympijskému zlatu v súťaži družstiev. Po zisku vytúženej medaily boli zverejnené výsledky kontroly z decembrového národného šampionátu v Petrohrade. Mladá športovkyňa mala pozitívny test na trimetazidin. Krasokorčuliarka sa obhajovala, že si omylom vzala lieky na srdce, ktoré patrili jej dedovi. Neskôr tvrdenie upravila, že sa iba napila z jeho pohára. Vysvetlenie korešpondujúce s jej vekom.

Vzala by si látku, ktorá spôsobuje, že srdce pracuje efektívnejšie, sama? Je naivné myslieť si, že áno. Možno je za tým jej ambiciózna trénerka Eteri Tutberidzeová alebo rodičia, ktorý túžia mať doma olympijskú víťazku.

Medzinárodný olympijský výbor povolil jej ďalší štart v súťaži pod piatimi kruhmi. Ak by sa však umiestnila na stupňoch víťazov, medailový ceremoniál by prebehol až po vyhodnotení B vzorku.

Muselo to tak skončiť?

Do svojej poslednej jazdy naplánovala tri štvorité skoky, ale ani jeden nezvládla. Štvoritý salchow nedotočila, po štvoritom toeloope dopadla na dve nohy, pri ďalšom padla úplne. Neustála ani trojitý axel. Psychicky sa zrútila, po ľade už len cupitala skok po skoku.

Keď doznela hudba, Kamila Valijevová skryla hlavu do dlaní a rozplakala sa. S rukami v bok a zúfalým výrazom v tvári opúšťa ľad a mieri ku svojej kontroverznej trénerke. Mikrofóny zachytili ako mladú Rusku ešte viac potopila: „Prečo si to vypustila? Prečo si prestala bojovať? Vysvetli mi to! Prečo? Po axli si to vzdala. “

Nahrávka sa okamžite začala šíriť po sociálnych sieťach a milióny ľudí trénerku odsúdili.

Súťažila s hviezdičkou

Známky od rozhodcov boli nekompromisné. Prepadla sa z prvého na štvrté miesto. Opäť sa rozplakala, sklonila hlavu do náručia choreografa. Trénerka dávala účasť najavo tým, že jej položí ruku na rameno. Valijevová sa dostala do nezávideniahodnej situácie. Míňala reportérov a najradšej by v tej chvíli nastúpila do lietadla domov.

Aj keby výkon Rusky na medailu stačil, zrejme by ju nikdy neuvidela. Pri mene mladej krasokorčuliarky svietila hviezdička s tým, že jej výsledky sú považované za predbežné. Meno Valijevovej z nich možno bude vyškrtnuté, keď bude jej dopingový prípad vyšetrený.

Slzavé údolie

Aj napriek kolapsu Valijevovej Rusko ovládlo súťaž krasokorčuliarok. Vyhrala sedemnásťročná Anna Ščerbakovová, vlaňajšia svetová šampiónka s výzorom školáčky. Presný opak striebornej Alexandry Trusovovej, ktorá si za päť štvoritých skokov zaradených do voľnej jazdy vyslúžila prezývku Žensky Nathan Chen. Ale aj tá po svojej jazde plakala. Ronila slzy zo zlosti, pretože bola presvedčená, že s takou náročnou jazdou mala vyhrať práve ona.

Nenávidím každého, nenávidím tento šport. Už nikdy nebudem korčuľovať. Nikdy! Takto to ďalej nebudem robiť. Každý ma zlatú medailu a ja nie,“kopala okolo seba sedemnásťročná medailistka v návale emócií.

Na tretie miesto sa senzačne dostala Japonka Kaori Sakamotová. Plakala aj ona, ale šlo o slzy šťastia.

Koniec detí v ženskom krasokorčuľovaní

Krasokorčuliarky sa vo veľmi nízkom veku dostanú na vrcholovú úroveň. Naviac, osoby do 16 rokov sú podľa kódexu Svetovej antidopingovej agentúry WADA považované za chránené, čo umožňuje dať im za dopingové previnenie miernejší trest.

Po škandále v Pekingu bude nutné rozhodnúť, ako naložiť s vekovou hranicou pre súťaž žien. Podľa dvojnásobnej olympijskej víťazky Katariny Wittovej by bolo najlepšie hranicu zdvihnúť na osemnásť rokov: „Pätnásťročné dievčatá patria na olympiádu mládeže a nie sem! Nie sú dospelé a potrebujú čas, aby zmúdreli a psychicky dozreli pre túto scénu.“ O všetkom sa rozhodne na júnovom kongrese Medzinárodnej krasokorčuliarskej únii a prípad Valijevovej by zvýšenie vekovej hranice mohol urýchliť.

Krasokorčuliarky aj kvôli zdravotným problémom končia kariéru vo veku sedemnásť rokov. To bol prípad olympijskej šampiónky z Pjongčangu 2018. Ruska Alina Zagitovová vyhrala v pätnástich zlato, ale o necelé dva roky sa vyjadrila, že štvorité skoky sú pre ňu príliš nebezpečné. Takisto neustála ani tlak mladších konkurentiek Ščerbakovovej a Trusovovej a ukončila kariéru.

Zvýšenie vekovej hranice by mohlo znamenať, že by zo ženských súťaží vymizli štvorité skoky, ktoré sa ľahšie skáču mladším ročníkom. Fanúšikovia by však mali šancu stotožniť sa s úspešnými pretekárkami na dlhšie, ako len dva – tri roky. Pokiaľ by veková hranica ostala nezmenená, je veľmi pravdepodobné, že o štyri roky by sa ani jedna z ruských slečien nepredstavila pod piatimi kruhmi. Trénerka Tutberidzeová by obrátila pozornosť na štrnásťročné dievčatá, ktoré už teraz skáču štvorité skoky alebo by pripravila ešte menšie deti.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera