Štvrtok, 23. máj 2024

“Někteří lidi nevěří, že jamajskej bob zvítězí.” Jamajka vysiela do Pekingu najpočetnejšiu výpravu

Kokosy na snehu patria medzi ikonické filmy s olympijskou tematikou. Klasika inšpirovaná skutočnou udalosťou – prvou účasťou jamajských bobistov na zimných olympijských hrách v Calgary 1988.

Na zimné hry do Pekingu poputuje nie jeden, nie dva, ale hneď tri tímy jamajských bobistov. Mužský štvorbob a dvojbob a zastúpenie budú mať Jamajčania aj v novej olympijskej disciplíne – ženský monobob. Naviac, ženský dvojbob je pripravený v pozícii náhradníčok.

Někteří lidi nevěří, že jamajskej bob zvítězí.“

Calgary 1988

Ako to naozaj bolo v premiére jamajského bobu v Calgary 1988? Myšlienka vytvoriť tím z elitných šprintérov prechodom od atletiky do ľadového koryta je založená na pravde. Rýchly štart je v boboch základom úspechu.

Tvorili ho Devon Harris, prezývaný Zorr, Michael White a súrodenci Dudley a Nelson Stokesovci. Trénerom exotického úkazu bol Howard Siler z USA. Štvorčlenný súbor videl ľad prvýkrát v októbri 1987 a o štyri mesiace neskôr už boli na olympijských hrách v Calgary, ktoré prepadlo jamajskému šialenstvu. Štyria černosi, ktorí súťažili na kanadskom ľade sa stali celebritami.

Zvyšok príbehu už každý fanúšik musí poznať. Jamajčania do pretekov nastúpili, ale do cieľa neprišli. Celá jazda exotických bobistov zachytená vo filme je skutočná. Líši sa iba záver. V skutočnosti pri páde v tretej jazde nezdvihli boby nad hlavu a nekráčali s nimi do cieľa.

Vyslúžili si rešpekt, slávu a uznanie. Ukázali, že nič nie je nemožné a inšpirovali ľudí nielen vo svojej krajine.

Národná tradícia

Jamajskí bobisti v olympijskej tradícii pokračovali. Na hrách v Albertville skončili 25., v Lillehammeri dokonca 14. Bratia Stokesovci sa predstavili aj v Nagane 1998. Svoju štvrtú olympiádu zakončili 21. miestom.

V roku 2000 v letnej verzii bobov získali muži aj ženy zlaté medaily. Súťažilo sa v roztláčaní trenažérov.

Do Salt Lake City 2002 sa pre finančné problémy dostal iba dvojbob. Winston Watts a Lascelles Brown sa v konkurencii nestratili a vytvorili nový olympijský rekord v rozbehu za 4,78 sekundy. Dvojica prišla do cieľa na 28. mieste.

Do Turína 2006 Jamajka nevyslala žiadnych športovcov a do Vancouvru 2010 sa bobisti nekvalifikovali. Návrat pod päť kruhov prišiel v Soči 2014, kde sa dvojbob umiestnil na 29. pozícii. Do Pjongčangu 2018 sa po prvýkrát v histórii malého ostrovného štátu kvalifikovali ženy. Dvojbob obsadil 18. priečku.

Teraz pošle Jamajka do Číny najpočetnejšiu olympijskú výpravu: päť mužov a jednu ženu. Okrem bobov má krajina zastúpenie aj v alpskom lyžovaní.

Bývalý DJ na olympijské hry

Benjamín Alexander sa ako prvý jamajský lyžiar kvalifikoval na olympijské hry a môže naviazať na slávnych krajanov zo štvorbobov. Tí boli pre bývalého diskdžokeja veľkou inšpiráciou.

Tridsaťosemročný reprezentant sa lyžovaniu začal venovať v roku 2016. Britský rodák, ktorý má jamajského otca, okúsil tento šport na dovolenke v Kanade. Prvýkrát vraj dvadsaťsedem ráz spadol, ale ani to ho neodradilo. Zbieral poznatky zo všetkých zdrojov a pred štyrmi rokmi dokonca vyrazil ako fanúšik do Pjongčangu.

Alexander hovoril aj s Dudleym Stokesom, pilotom legendárne jamajského bobu z Calgary 1988, ktorého príbeh ho motivoval. Ten mu poradil, že si má brať od rôznych trénerov to najlepšie, než aby mal jedného zlého kouča.

Exotický lyžiar tak nemá trénera na plný úväzok, ale dokázal sa kvalifikovať na hry do Pekingu. Miestenku si vybojoval pred týždňom po siedmom mieste v obrovskom slalome na Kapverdských národných lyžiarskych majstrovstvách.

Olympiáda v Pekingu sa začína už 4. februára.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera