V poradí XXIV. zimné olympijské hry v Pekingu sú minulosťou. Slovensko si z nich odnieslo dva cenné kovy zásluhou zlatej Petry Vlhovej a bronzových hokejistov.
Do najlepšej desiatky nazrela aj biatlonistka Paulína Fialková. Desiate miesto pre ňu znamenalo najlepší výsledok v prebiehajúcej sezóne. Slovenskí lyžiari v tímovej súťaži obsadili dvanástu pozíciu. Bratia Žampovci zaujali svojim vystúpením v obrovskom slalome, keď skončili 15. a 16. Vedúci slovenskej výpravy a zároveň športový riaditeľ Slovenského olympijského a športového výboru Roman Buček však nebol spokojný s ostatnými výsledkami slovenských športovcov a priznal, že je sklamaný.
Kto zaujal?
Najviac zlatých medailí získal nórsky biatlonista Johannes Thingnes Boe. K štyrom zlatým pridal jeden bronz. Rovnako päť cenných kovov si odnášajú bežec na lyžiach Alexander Boľšunov z Ruska, biatlonista Quentin Fillon Maillet z Francúzska a najúspešnejšia žena na zimných hrách – Marte Olsbuová Roiselandová z Nórska.
Dvadsaťosemročný Boe má v historickom rebríčku bilanciu 5-2-1 a z biatlonistov je lepší iba jeho legendárny krajan Ole Einar Bjoerndalen. Získal celkovo štrnásť medailí, z toho osem zlatých. Pripomeňme si, že v čase najväčšej slávy nórskeho velikána sa pod piatimi kruhmi bojovalo v menšom počte disciplín. Stíhacie preteky sa pridali do biatlonového programu až v Salt Lake City 2002, v Turíne 2006 pribudli preteky s hromadným štartom a zmiešaná štafeta v Soči 2014.
Nórsko suverénne ovládlo medailovú bilanciu a so ziskom 16 zlatých stanovilo nový rekord zimných hier. Doteraz ho držala Kanada s 14, ktoré získala doma vo Vancouvri 2010 a Nórsko s Nemeckom v Pjongčangu 2018. Severania si odniesli z Pekingu 37 medailí (16-8-13), druhé skončilo Nemecko pred domácou Čínou.
Slovensko v tomto rebríčku skončilo na 21. pozícii, rovnako ako Česi a Belgičania.
Kto sklamal?
Malo ísť o atraktívny súboj dvoch najväčších lyžiarskych hviezd. Slovenka Petra Vlhová zaslúžene vybojovala zlato v slalome a potom sa rozhodla pod piatimi kruhmi ďalej nesúťažiť. Cenný kov ju stál veľa fyzických a mentálnych síl a tie sa rozhodla ušetriť v boji o veľký krištáľový glóbus. Jej konkurentka Mikaela Shiffrinová ostala v Pekingu až do konca. Bez cenného kovu.
Američanka tri súťaže nedokončila. Vypadla už po prvých bránkach obrovského slalomu, slalomu a slalomovej časti alpskej kombinácie. Trpkú chuť z olympiády sa snažila si napraviť v tímovej súťaži. V prvom kole si síce poradila so slovenskou reprezentantkou Rebekou Jančovou, ale v ďalších vystúpeniach na súperky nestačila a Američania obsadili nepopulárnu štvrtú priečku.
Úžasná séria americkej reprezentantky sa skončila. Od svojej premiéry na majstrovstvách sveta v roku 2013 získala vždy na vrcholných podujatiach individuálnu medailu. Celkovo ich má na svojom konte štrnásť, z toho tri olympijské. Z každého veľkého podujatia sa dokázala vrátiť s titulom šampiónky. V slalome dominovala na majstrovstvách sveta v rokoch 2013, 2015, 2017 a 2019, medzitým aj na ZOH v Soči 2014. O štyri roky neskôr v Pjongčangu vybojovala zlato v obrovskom slalome. Na šampionáte v roku 2019 získala titul v super-G a minulý rok v alpskej kombinácii.
Shiffrinová čelila na sociálnych sieťach posmechu a kritike. Sama však verí, že po neúspechu sa dokáže odraziť k lepším výsledkom. “Každý človek si v živote prejde ťažkými chvíľami, treba sa po takom momente spamätať. Nikdy v živote som nezažila tri týždne s takým návalom emócií. Pocítila som sklamanie, ľútosť, nádej, optimizmus, pesimizmus, triumf a zlyhanie. Taký je život. Myslím si, že viem o sebe menej, ako pred tromi týždňami. Keď však zistíte, že niečo neviete, nie je to vždy na škodu. Môžete si povedať, tak táto teória nie je správna, poďme skúsiť niečo iné,” hľadala pozitíva.
Teraz ju čaká súboj s dobre naladenou a motivovanou Petrou Vlhovou o veľký krištáľový glóbus.
Dopingový škandál
Posolstvom olympijských hier je podporovať rovnosť a priateľstvo a podnietiť súťaživosť účastníkov z celého sveta. Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa… S týmto tvrdením určite nesúhlasí ruská kontroverzná trénerka krasokorčuliarok Eteri Tutberidezová. Jej zverenkyňu Kamilu Valijevovú vo veku pätnásť rokov obvinili z dopingu. Medzinárodný olympijský výbor povolil jej ďalší štart v Pekingu, ale ak by sa umiestnila na stupňoch víťazov, medailový ceremoniál by prebehol až po vyhodnotení B-vzorky.
Psychicky zrútená krasokorčuliarka svoje vystúpenie nezvládla a prepadla sa z prvého na štvrté miesto. Trénerka mladé dievča nepodržala, ale naopak jej ešte viac naložila na plecia. Valijevovú utešovali skôr dobrovoľníci ako jej vlastný tím. Po tomto škandále chce Medzinárodná krasokorčuliarska únia prerokovať zvýšenie vekovej hranice na zimných olympijských hrách.
V tieni nákazy
Zimné olympijské hry v Pekingu mali hladký priebeh. V dejisku sa nevyskytlo žiadne koronavírusové ohnisko a počet prípadov postupne klesal. Obavy z infekcie ani počas hier úplne nevymizli. Napríklad kanadské a fínske hokejistky nastúpili proti hráčkam ROC s respirátormi na tvári ako ochranou pred prípadnou nákazou. Kanaďanky dokonca odmietali hrať, pretože Rusky pred vzájomným duelom nedodali negatívne výsledky testov na koronavírus. Tie prišli až v priebehu stretnutia.
Okrem vírusu strašilo olympionikov aj počasie. Organizátorov prekvapila snehová búrka. Teploty často klesali k hraničným hodnotám a vystúpenie športovcov znepríjemňoval mrazivý vietor. Fínskemu bežcovi na lyžiach Remimu Lindolmovi dokonca počas záverečnej súťaže zamrzol penis. Omrzliny na intímnych partiách musel rozmrazovať horúcimi vreckami.
Denník The Telegraph označil hry v Pekingu ako najnúdzovejšie zo všetkých hier. Britský Guardian ich opísal ako absurdné a narušené. Mnohé média pripomínajú deštruktívny príbeh ruskej krasokorčuliarky Kamily Valijevovej a označujú ich za Valijevovej hry.
Komentáre