Piatok, 24. máj 2024

Slováci jeho skúsenosti nechcú, na OH ide pomôcť rakúskej výprave

TASR TASR 19.07.2021
TASR - Jaroslav Novák

Slovenský vodný slalomár Michal Martikán bude na olympijských hrách členom rakúskeho tímu. Ponuku trénovať kanoistku Nadine Weratschnigovú prijal po tom, ako sa nekvalifikoval do Tokia a slovenská strana ho neoslovila so žiadnou formou spolupráce. Na viedenskom letisku priznal, že do dejiska OH cestoval so zmiešanými pocitmi.

Od Slovákov ponuku nedostal

Štyridsaťdvaročný Martikán má v zbierke päť olympijských medailí vrátane dvoch zlatých (bilancia 2-2-1), do Japonska sa však v C1 neprebojoval z internej kvalifikácie: “Ako športovec som sa nedostal do záverečných bojov a relevantné miesto či už trénera, alebo iného člena tímu, nebolo. Samozrejme, radšej by som bol v našej výprave, ale na druhej strane je to dobrá skúsenosť a rozhodol som sa tú ponuku prijať.
      
Skúseného Slováka kontaktoval rakúsky šéftréner. “Keďže som od našich nedostal žiadnu ponuku zúčastniť sa na olympiáde a nepodarilo sa mi ísť ako športovec, tak si to všimol môj kamarát, šéftréner rakúskej výpravy. Poprosil ma, či by som záverečnú časť prípravy nestrávil s nimi a či by som sa o dlhoročné skúsenosti nepodelil s ich kanoistkou, ktorá tentoraz nemá svojho osobného trénera. Budem sa jej snažiť poradiť a poskytnúť servis okolo tréningov a najmä dať nejaké taktické rady,” povedal pre TASR Martikán.

Medailové ambície

Jeho 23-ročná zverenka obsadila na júnovom podujatí Svetového pohára v nemeckom Markkleebergu tretie miesto: “Ale často sa stáva, že u žien je to lotéria. Treba sa sústrediť na detaily, v deň D budú všetci určite veľmi dobre pripravení. Bude to nielen o šťastí, ale naozaj o tom sústredení sa, to bude podstatné.” Weratschnigová získala v C1 bronz na ME 2017 aj MS 2019.
      
Martikán zatiaľ pomáhal rakúskej reprezentantke na diaľku: “Som v kontakte s Nadine, posielala mi videá z tréningov. Viem, ako vyzerá trať, upravili ju v porovnaní s predolympijskými pretekmi. Najlepšie to uvidím naživo, no bude to podobná trať ako v Riu. Ešte minulý rok by som tvrdil, že je jednoduchšia, ale spravili ďalších pár zmien, ktoré napomohli náročnosti. Bude to o čosi krajšie, ale treba povedať, že je zásadne jednoduchšia ako v Pekingu, v Aténach alebo v Atlante.
      
Hoci držiteľ historicky prvej zlatej olympijskej medaily v ére samostatnosti cestoval do Tokia v rakúskych farbách, pred odletom veril, že úspešnú olympiádu zažije aj slovenská výprava: “Nerád by som sa k tomu vyjadroval konkrétne a nerád by som to zakríkol. Napriek tomu, že naša výprava nie je taká početná, myslím si, že pokojne môžeme mať toľko medailí, koľko sa nám podarilo na doterajších olympiádach, možno aj viac, keď sa pošťastí. Je to otvorené, z pozície športovca nerád hovorím dopredu.”

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera