Športový super rok pokračuje rýchlym tempom. Len pred týždňom korunovali na Wembley futbalového majstra Európy a v najbližší piatok sa už rozhorí olympijský oheň v japonskom Tokiu. Hry s názvom Tokio 2020, ktoré pre pandémiu odložili o rok, sú zo všetkých dobiehaných odložených podujatí najmenej zmysluplnými.
Olympiáda za každú cenu
Medzi športovcami a fanúšikmi sa traduje, že olympiáda je najviac, čo existuje. Vrchol štvorročného (teraz výnimočne päťročného) cyklu nekonečných tréningov, odriekania, pretekov, kvalifikácií. Príležitosť dokázať celému svetu svoju výnimočnosť, ocenenú najvzácnejšou z medailí. Športový romantizmus dokazuje slávny výrok zakladateľa Hier, Pierra de Coubertina “Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.”
Cynici najmä v posledných rokoch, či desaťročiach tvrdia, že ide hlavne o televíznu šou. “Nie je dôležité kto vyhrá, ale že máme čo vysielať,” dal by sa barón de Coubertin parafrázovať. Preložené Tokio 2020 dáva za pravdu skôr pragmatikom. Na tohtoročnej olympiáde pôjde najviac o to, aby vôbec prebehla.
Globálna pandémia stále straší, očkovanie prebieha pomalšie, ako by sa mohlo pri pohľade na počty obetí zdať. V Japonsku je zaočkovaných ledva dvadsať percent obyvateľov, počty pozitívnych nálezov v Tokiu začal znovu stúpať pár týždňov pred zažatím olympijského ohňa. Osemdesiat percent Japoncov by bolo radšej, keby sa OH nekonali.
Medzinárodný olympijský výbor ale predal televízne práva americkej NBC za takmer osem miliárd dolárov (v roku 2014, na tuším desať letných a zimných OH počas dvadsiatich rokov). Tieto hry sa druhýkrát odkladať nesmú, musia sa uskutočniť za každú cenu. Dala by sa tentokrát vyčísliť presne, na dolár.
Iné ako futbal a hokej
Prečo sme ale o turnajoch v hokeji, či futbale nehovorili, že sú za každú cenu? Hokejový je v globálnom merale príliš nedôležitý, malý. Taký bolo možné zorganizovať relatívne bezpečne v lotyšskej bubline. Bez divákov to možno nebolo úplne ono, za rok si fanúšikovia zvykli na zápasy pred prázdnymi tribúnami.
Futbal bol tak na hrane. Najmä kvôli zbytočnému, megalomanskému a ako sa ukázalo maximálne nepraktickému rozťahaniu po celej Európe od Glasgowa po Bak a z Bukuresti cez Rím do Kodane. Fanúšikovia niekde zaplnili celý štadión, inde sa im nechcelo, alebo nemohli kvôli opatreniam. Azda podobná somarina nikomu tak skoro nenapadne.
Olympiáda je iná liga. Tisíce a tisíce športovcov, trénerov, organizátorov doslova z celého sveta sa zhromaždí na jedno miesto. Olympijská dedina a mesto boli vždy hrncom plným prísad z každého kúta zemegule. Neexistuje horšie prostredie pre premiešanie baktérií, vírusov a iných choroboplodných zárodkov.
Bez divákov a bez sexu
Aj my, čo sme ďaleko vidíme, že v Japonsku nie je všetko v poriadku. Hry budú bez divákov, ani miestni sa nikam nedostanú. Prvé prípady nákazy koronavírusom sú už v olympíjskej dedine. Najprv rozhodca, po ňom aj športovci z nešpecifikovanej disciplíny skončili v karanténe. Majú už aj prvú hospitalizáciu.
Danka Barteková v rozhovore pre TakUrčitee hovorila o nastavení športovcov aj o pravidlách a obmedzeniach, ktoré ich čakajú. Podľa nej bude táto olympiáda sterilná. “Keď budeme nadávať, že sa musíme dezinfikovať a čaká nás 10 až 15 kontrol denne, tak vtedy treba myslieť na to, že olympiáda nemusela byť a je to len na dobrej vôli Japonska a MOV,“ povedala.
Domáci robia, čo je v ich silách. Napríklad v olympijskej dedine nebudú normálne postele – chcú tak zabrániť športovcom v súložení. Spať bude každý sám, na lôžku z kartónu, lebo Japoncom asi nikto nepovedal, že aj oveľa menej fyzicky vyspelí jedinci to zvládnu aj po stojačky. Okrem toho, napríklad diaľkových bežcov podľa jedného z nich unesie aj tak aj štyroch.
Beds to be installed in Tokyo Olympic Village will be made of cardboard, this is aimed at avoiding intimacy among athletes
— Paul Chelimo🇺🇸🥈🥉 (@Paulchelimo) July 17, 2021
Beds will be able to withstand the weight of a single person to avoid situations beyond sports.
I see no problem for distance runners,even 4 of us can do😂 pic.twitter.com/J45wlxgtSo
Žarty bokom
Žarty bokom, naozaj. Slovensko posiela do Tokia najmenšiu výpravu v histórii. Budeme každému z našich držať palce aj prsty ako vždy. Aby sa nevracali s najmenším počtom dobrých výsledkov.
Určite sa budeme každý deň počas dvoch týždňov a troch víkendov pozerať na vynikajúci šport, atletiku, plávanie, basketbal, či vodné športy – tak ako každú Olympiádu. Na Tokio 2020 budeme ale chcieť čo najskôr zabudnúť. Ešte aj vtedy, ak sa podarí udržať covid pod kontrolou a najväčšou nepríjemnosťou budú len chýbajúce ovácie fanúšikov na olympijských tribúnach.
Komentáre