Pondelok, 22. apríl 2024

ZOH Vancouver 2010: Zlatý, strieborný aj bronzový biatlon a zlomené hokejové srdcia

FOTO TASR - Martin Baumann

Slovensko vyslalo na zimné olympijské hry do Vancouvru 2010 najpočetnejšiu skupinu olympionikov. Prvýkrát sa na vrcholovom podujatí predstavili aj ženské hokejistky. Spolu krajinu reprezentovalo 72 športovcov.

Vancouver sa po Calgary (1988) stal druhým kanadským mestom, ktoré hostilo ZOH. Mesto ako prvé v histórii ponúklo zimné hry sčasti na pobreží oceánu a sčasti v horskom stredisku Whistler, vzdialenom 125 kilometrov.

Kanaďanom sa v minulosti na domácej pôde nedarilo. Na ZOH v Calgary a letných OH 1976 v Montreale nevybojovali ani jednu zlatú medailu. V najväčšom meste Britskej Kolumbie ich získali až štrnásť a obsadili prvé miesto v medailovej bilancii. Prekonali rekord v počte získaného zlata, ktorý platí dodnes, v Pjongčangu 2018 ho vyrovnali Nórsko a Nemecko.

Zlatý biatlon

Najúspešnejšou slovenskou športovkyňou v histórii zimných olympijských hier sa stala biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá vybojovala prvé zlato v ére samostatnosti. Do svojich prvých pretekov pod piatimi kruhmi nastupovala s rešpektom. Jej príprava nebola ideálna, na prelome rokov ju zabrzdila zlomenina ruky a operácia.

Rodáčka z Ťumeňa, ktorá prijala slovenské občianstvo sezónu pred zimnými olympijskými hrami, vybehla na trať v rýchlostných pretekoch s nízkym štartovým číslom, keď bol mokrý a ťažký sneh ešte relatívne kvalitný.

Na úvodnej streleckej položke v ľahu Nasťa chybovala, ale netrafená rana ju vyburcovala k ešte lepšiemu výkonu. Naviac, jej najväčšia konkurentka Magdaléna Neunerová z Nemecka chybovala na druhej položke a razom mali úvodné olympijské preteky prekvapujúceho víťaza. V cieli mala na nemeckú biatlonistku náskok iba pol druha sekundy.

K zlatu striebro

Aj v druhej olympijskej disciplíne dokázala Anastasia Kuzminová uchmatnúť cenný kov. Nad jej sily bola v stíhacích pretekoch na 10 km iba fantastická Neunerová. Slovenka mala v cieli prinajmenej takú radosť ako pri zlatom finiši.

Opäť prežívam super pocity, som veľmi šťastná. Preteky boli náročné psychicky – najmä v momentoch, keď sme spolu stáli na strelnici – a ja som netrafila. Trošku ma to rozhodilo. Nemyslela som si, že stíhačku takto zvládnem. Ďakujem fanúšikom za veľkú podporu, nechcela som ich sklamať. Ľúbim vás,“ odkázala krátko po pretekoch.

Úspešnej medailistke nevyšli vytrvalostné preteky, kde obsadila až 38. priečku. V pretekoch s hromadným štartom finišovala siedma a slovenskej štafete pomohla na dvanástu pozíciu.

Skompletizovanie zbierky

Slovenskú biatlonovú radosť umocnil v pretekoch s hromadným štartom Pavol Hurajt. Jeho maximum v Svetových pohároch boli doposiaľ dve piate miesta, ale vo Vancouveri sadlo všetko tak, ako malo.

V štvorpoložkových pretekoch trafil všetkých dvadsať terčov a z poslednej streľby odchádzal na prvom mieste. Neomylný na strelnici bol aj ruský reprezentant Jevgenik Usťjugov, ktorý okolo Slováka preletel. V záverečnom okruhu nestačil rodák z Popradu ani na vychádzajúcu veľkú hviezdu Martina Fourcada. Útok Rakúšana Christopha Sumanna sa mu odraziť podarilo a v cieli sa tešil zo zisku bronzovej medaily.

Som veľmi šťastný, že mi to už konečne vyšlo. Po výsledkoch z predchádzajúcich pretekov som veril, že aj mne sa na tejto olympiáde podarí vybojovať medailu,“ povedal vtedy tridsaťdvaročný biatlonista, ktorý na ZOH 2010 skončil 7. (šprint), 16. (stíhacie preteky) a 5. (vytrvalostné preteky).

Usťjugov vybojoval pre Rusko prvú zlatú mužskú medailu od roku 1994. Tešil sa z nej desať rokov, potom ho Športový arbitrážny súd uznal vinným z porušenie antidopingových pravidiel. Pavol Hurajt sa posunul na striebornú pozíciu.

Bolestivý hokejový osud

Slovenský hokej dosiahol vo Vancouvri najlepší olympijský výsledok v kolektívnych športoch. Napriek tomu hokejový osud veľmi bolel. Zlatá generácia so Šatanom, Chárom, Višnovským, Hossom, Demitrom, Gáboríkom, Handzušom, či navrátilcom Pálffym, si na turnaji najlepších hráčov sveta počínala hrdinsky a obsadila štvrté miesto.

V základnej skupine Slováci na úvod podľahli Česku 1:3, ale potom vyhrali nad Ruskom po samostatných nájazdoch 2:1 a nad Lotyšskom 6:0. V baráži o štvrťfinále zdolali Nórsko 4:3 a vo štvrťfinále rovnakým výsledkom aj obhajcov zlata Švédov. V semifinále proti domácej Kanade zverenci Jána Filca v dramatickom závere z 0:3 znížili na 2:3 a v poslednej minúte mal najproduktívnejší hráč turnaja Pavol Demitra na hokejke dokonca vyrovnanie.

Najväčšie sklamanie slovenskí hokejisti zažili v zápase o bronz proti Fínsku. Po dvoch tretinách Slováci viedli 3:1, ale Fíni v poslednej tretine v rozpätí troch minút otočili na 4:3 a v závere strelili piaty gól do prázdnej bránky.

Slovenskí rekordmani

Okrem historicky prvého zlata a najlepšieho kolektívneho výkonu bolo v radoch slovenských olympionikov niekoľko ďalších rekordérov. Svoju piatu účasť pod piatimi kruhmi oslavovala biatlonistka Martina Halinárová a bežec na lyžiach Ivan Bátory.

Obaja sa vyrovnali nedostižnej zimnej kráľovnej v počte účastí, sánkarke Márii Jasenčákovej, ktorá trikrát reprezentovala Československo a dvakrát Slovensko.