Sobota, 25. máj 2024

10 zaujímavostí o majstrovstvách sveta v šípkach

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 15.12.2020
SITA/Steven Paston/PA Wire

Šípky pobláznili už milióny ľudí po celom svete a inak tomu nie je ani na Slovensku a v Česku. Veľký športový sviatok má čoraz viac priaznivcov a všímame si to aj my.

Mnohých zaujal prvý článok k MS PDC 2021, ktoré sa začínajú už dnes, o zlom Kájovi z Česka. Teraz si v desiatich bodoch rozoberieme to, čo by ste mali vedieť v prvý hrací deň šampionátu. Vypukne to už dnes večer!

Desatoro MS PDC

 1. Majstrovstiev sa zúčastní 96 hráčov z 29 krajín, čo je nový rekord. Najviac hráčov má Anglicko (35), kolíska športu. Po jednom zástupcovi má Česko, Chorvátsko, Brazília, Fínsko, India, Lotyšsko, Litva, Nový Zéland, Filipíny, Rusko, Singapur a Švédsko.
 2. Obhajcom titulu je Peter Wright, 50-ročný Škót, pre ktorého to bol prvý titul a zároveň najväčší úspech v jeho kariére. Suverénne najviac titulov majstra sveta PDC má legenda Phil Taylor (14 a ďalšie dva vyhral ešte v BDO). 60-ročný Angličan ukončil kariéru pred troma rokmi.
 3. Svetovou jednotkou športu je Michael van Gerwen, holandský hráč, ktorý je na tróne už sedem rokov, tri-krát vyhral Majstrovstvá Sveta. V „live rankingu“ je už ale jednotkou Wright. Poradie sa bude meniť podľa úspechu na tomto turnaji.
 4. Najstarším hráčom turnaja je 66-ročný Paul Lim. Singapurská legenda, v minulosti reprezentujúca aj USA. Lim hodil ako prvý v histórii MS „9-šipkový perfektný leg“. Stalo sa tak v roku 1990, po takmer 30 rokoch to zopakoval, ale netrafil D12. Debut zažije aj 61-ročná Deta Hedman, rodáčka z Jamajky a zároveň jedna z dvoch ženských kvalifikantiek. Tentoraz ju doplní jediná ženská profesionálka, Lisa Ashton.
 5. Obľúbenú Fallon Sherrock tento rok na MS neuvidíme. 26-ročná Angličanka sa  minulý rok zapísala do histórie ako prvá žena, ktorá vyhrala zápas na MS PDC a dokonca sa dostala až do tretieho kola.
 6. Ďalší pozoruhodný rekord prekoná Steve Beaton. Ten sa zúčastní už na 30. majstrovstvách sveta po sebe. „Bronzový Adonis“ má 56 rokov a drvivá väčšina fanúšikov mu bude silno držať palce.
 7. Najväčším favoritom je opäť Van Gerwen, aj keď tentoraz je jeho kurz až nečakane vysoko. V úzkej skupine TOP favoritov je aj obhajca Wright, víťaz mnohých turnajov Gerwyn Price, nový „The Special One“ José De Sousa, mega-talent Michael Smith, či víťaz World Matchplay Dimitri van den Bergh.
 8. Prvý zápas má štart o 19:05. Stretne sa v ňom Angličan Steve West a indický kvalifikant Amit Gilitwala. V poslednom, štvrtom zápase dnešného dňa sa predstaví obhajca trofeje Wright. Súperom by mu mal byť West, očakávaný víťaz prvého zápasu.
 9. Pandemické opatrenia sa, samozrejme, nevyhli ani tomuto turnaju. V prvý deň uvidíme len malý počet divákov s početnými obmedzeniami, veľké fandenie neočakávajme. Od stredy (min.do 23.decembra) už ale žiadni nebudú, pretože Londýn sa dostal opäť do horšieho stupňa tam platnej stupnice.
 10. Tieto MS tak budú veľkou výzvou. Podľa reakcií fanúšikov na sociálnych sieťach sa ale veľká väčšina zhoduje, že oveľa lepšie takto, ako vôbec žiadne majstrovstvá. My na Slovensku by sme si pivo a chipsy aj tak priamo v aréne nedali 😉
 11. Turnaj vyvrcholí finále 3. januára nového roka. Nasadená 32-ka začína až v druhom kole, no to sa bude prelínať s kolom prvým. Karel Sedláček sa predstaví v stredu od 13:05, Van Gerwen v sobotu večer.

Celý program nájdete tu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera