Sobota, 25. máj 2024

Bývalý majster sveta sa označil za lúzra, no teraz znovu získal profesionálnu licenciu. Skvelý darček si k narodeninám dal aj supertalent z Česka

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 18.02.2021
SITA/Adam Davy/PA via AP

Mladučký Čech si dal krásny narodeninový darček. Vďaka konzistentným výkonom na PDC Q-School sa stal druhým českým profesionálom v šípkach aj keď oslavuje len svoje devätnáste narodeniny.

Okrem neho sa ďalším 28 hráčom podarilo získať štatút profesionála v šípkach, vrátane päťnásobného majstra sveta, Raymonda van Barnevelda.

Formát Q-School 2021

Nikto nemá výnimku. Aj veľké mená sa bez profi PDC karty musia zúčastniť náročnej Q-School, aby sa dostali medzi profíkov. Keď ju získajú, majú istotu profesionálneho statusu hráča na dva roky.

Tento rok bola Q-School rozdelená nielen na Európu a UK (zvyšok sveta si vyberal účasť), ale aj na dve fázy. Zamedzilo sa tak väčšej koncentrácii ľudí počas pandémie.

Adam aj Van Barneveld začínali už v tej prvej. V druhej začínali hráči, ktorí profi kartu čerstvo stratili, alebo boli vysoko na Challenge či Development Tour.

Kto je Adam Gawlas?

Tí, ktorí šípky pravidelne sledujú dobre vedia, kto je čerstvo 19-ročný Adam Gawlas. Šípky hrá približne dva roky, no už dokázal zažiariť. Je juniorským i mládežníckym vicemajstrom sveta na profi (PDC) úrovni, účastníkom PDC World Cupu či účastníkom PDC major turnaju, Grand Slam of Darts.

Je považovaný za jeden z TOP talentov a už teraz je o neho veľký záujem.

Na Q-School prešiel cez dve fázy a v konečnom Order of Merit skončil piaty. Miesteniek cez Order of Merit bolo v európskej časti dvanásť, osem postupovalo cez rebríček.

Raymond van Barneveld je späť

Dlho sa v športovom dôchodku neohrial Raymond van Barneveld. Po roku sa vrátil a zúčastnil sa Q-School. Jeho koniec bol pritom poriadne trpký. Sám sa označil za lúzra a čelil súkromným aj herným problémom.

Týždňová Q-School ale ukázala, že hrať šípky nezabudol. Viacero priemerov nad 100 či výhry nad Martinom Schindlerom, ktorý kartu tiež znovu získal a hodil proti Barneymu aj 9-šipkový perfektný leg. Postupoval cez rebríček, skončil v ňom tretí.

Okrem neho z európskej časti kartu získali Rus Boris Koltsov, Holanďania Zonneveld a Nentjes, Nemec Unterbuchner či Belgičan De Vos. Naopak, mimo skončili mladí talentovaní bratia Rodriguezovci či bývalí Holandskí profesionáli ako Kist a Van de Pas. Kompletný zoznam nájdete tu.

Ešte viac prekvapení v nabitej britskej časti

V Britskej časti to bolo ešte nabitejšie a aj preto sa odtiaľ získavalo viac kariet (17 vs. 12). Napriek tomu mimo skončil škótsky veterán Rob Thornton, bývalé profesionálne stálice ako Andy Jenkins či Alan Norris, alebo poprední hráči rozpadnutého BDO – John O´Shea, či Jim Williams…

Nepostúpila ani najznámejšia ženská hráčka, Fallon Sherrock.

Už v prvej fáze šokujúco vypadol posledný majster sveta bývalého BDO Wayne Warren či niekdajšie PDC stálice ako Wes Newton a James Richardson.

Tí šťastnejší

Sláva víťazom, česť porazeným. O parádny obrat sa v oboch fázach postaral Američan Baggish a potvrdil tak rast kvality šípiek v Severnej Amerike. Skvelý posledný deň mal aj „Scotty Dog“ Mitchell, majster sveta BDO 2015.

Uspeli aj ďalšie známe mená ako Andrew Gilding, Joe Murnan či bývalý finalista MS PDC, Kirk Shepherd. Veľa ešte budeme počuť aj o mladíkoch ako Lewis Williams a  Jack Main. Kompletný zoznam nájdete tu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera