Pondelok, 22. júl 2024

Deň velikánov. Jubileum oslavuje Gretzky či Kratochvílová

FOTO TASR/AP

Dvadsiatyšiesty január je zdanlivo úplne obyčajný deň v kalendári. V tom športovom sa ale zišlo naraz hneď niekoľko mimoriadne zaujímavých narodenín.

Najlepší hokejista, legendárny cyklista, či notoricky známy tréner. Večer si na zdravíčko pripijú viaceré osobnosti športovej histórie.

Wayne Gretzky, 60

Legendárny “The Great One“ oslavuje okrúhlych 60. Bývalý kanadský hokejista odohral v NHL 20 sezón v štyroch tímoch. V 15 sezónach prekonal hranicu 100, v štyroch 200 bodov. Zaznamenal 60 hetrikov. S Edmontonom Oilers vyhral štyrikrát Stanley Cup. Číslo 99, s ktorým hrával je ako jediné vyradené v celej zámorskej lige.

Karéru ukončil v roku 1999 s 61 rekordami na konte. Získal takmer všetko. Na dosah mal aj olympijské zlato. V Nagane 1998 Kanadu nepustili cez semifinále Česi. V roku 2002 v Salt Lake City zlato konečne získal, ale už na pozícii výkonného riaditeľa kanadského tímu.

Sedem mesiacov po ukončení kariéry, v zrýchlenom procese, vstúpil do Siene slávy NHL. Bežný postup trvá tri roky.

Peter Sagan, 31

Fenomenálny slovenský cyklista má dnes 31. Už?! “Tourminátor“ je jeden z najlepších a najslávnejších cyklistov v histórii. Tri tituly majstra sveta a sedem zelených dresov na Tour de France sú vážne argumenty. V roku 2018 vyhral jarnú klasiku Paríž – Roubaix, považovanú za jedny z najťažších jednorazových pretekov v kalendári.

Peter Sagan je trojnásobným víťazom ankety Športovec roka na Slovensku (2013,2015 a 2017).

Jarmila Kratochvílová, 70

Aj legendárna československá atlétka oslavuje životné jubileum. Kratochvílová drží rekord v behu na 800 metrov už neuveriteľných 37 rokov. Ide o najdlhší platný svetový rekord v atletickej histórii s časom 1:53,28 minúty. Stalo sa tak 26. júla 1983 na mítingu v Mníchove.

Bežkyňa je dvojnásobnou majsterkou sveta a striebornou medailistkou z OH 1980 v Moskve. V roku 1983 sa stala najlepšou športovkyňou v Európe. Na letné olympijské hry 1984 v Los Angeles jej nebolo umožnené cestovať a prišla o šancu si zmerať sily s najlepšími atlétkami sveta. V roku 1987 ukončila aktívnu kariéru a začala sa venovať trénerskej práci.

José Mourinho, 58

Jeden z najlepších futbalových trénerov dnes oslavuje tiež. The Special One sa ako futbalista medzi elitou nepresadil, Portugalčan do nej aj tak prenikol- z lavičky. Svoje trénerské umenie doteraz premenil na 25 trofejí v štyroch krajináchMomentálne trénuje Tottenham Hotspur v Premier league.

Ivan Hlinka, nedožitých 71

Bývalý československý hokejista by sa dnes dožil 71 rokov. Legendárny hráč a tréner, ktorého prezývali “Hlína“ alebo “Šéf“ tragicky zomrel 16. augusta 2004 na následky autonehody.

Stredný útočník, odchovanec Litvínova, je trojnásobný majster sveta a zo zimných olympijských hier si odniesol bronz a striebro. Jeho hráčsku kariéru zdobí päť strieborných a tri bronzové medaily zo svetového šampionátu.

Po aktívnej hráčskej kariére pokračoval úspešne ako tréner. Českú reprezentáciu priviedol v roku 1998 v Nagane k historickému olympijskému zlatu a o rok neskôr aj k titulu majstrov sveta. Ako jeden z prvých Európanov podpísal trénerskú zmluvu v NHL. V roku 2001 sa stal hlavným koučom Pittsburghu Penguins.

Vince Carter, 44

Bývalý americký basketbalista oslavuje 44. narodeniny. Mnohí ho považujú za najlepšieho smečiara všetkých čias. V roku 2000 získal zlatú medailu na OH v Sydney. V NBA odohral 1629 zápasov, v ktorých zaznamenal 25 728 bodov. Začínal v drese Toronta Raptors a počas bohatej kariéry nastúpil za osem tímov.

Koniec kariéry oznámil iba minulý rok po dlhých dvadsiatich dvoch sezónach.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera