Pondelok, 22. apríl 2024

Matúš Rácik zažil návrat na MS po 20 rokoch aj nohejbalové zlato proti Čechom pred tisíckami divákov

Ján Janočko Ján Janočko 19.11.2022
Foto: Ján Dusko

Nohejbalová reprezentácia Slovenska si na ostatných majstrovstvách sveta v Prahe vybojovala titul v kráľovskej disciplíne – v trojiciach. Vo finále sa im po dramatickom priebehu a prehre v prvom sete podarilo zdolať fanúšikmi výdatne podporovaný domáci tím. O oslavách či ďalších ambíciách som sa rozprával s Matúšom Rácikom, členom reprezentačného tímu a vicemajstrom Slovenska v drese trnavskej Slávie.

Prebolela už svalovka z majstrovstiev sveta?

Už aj áno, svalovka je za mnou, som úspešne zregenerovaný. 

Aké boli oslavy?

Po finále sme šli na “afterku”, ktorá bola v podniku hneď pod Karlovým mostom. Oslavy boli bujaré, ako sa na taký úspech patrí.

Bolo to také bratské derby vo finále. Oslavovali ste sami, alebo aj s vašim súperom?

Celá oslava bola organizovaná Čechmi a boli tam všetci, ktorí sa zúčastnili majstrovstiev. Organizátori aj hráči, všetci sme to oslávili spolu.

Nohejbal MS 2022
Foto: Ján Dusko

Aký ste mali pohľad na organizáciu majstrovstiev? Bolo ťažké nepodľahnúť atmosfére?

Musím povedať, že to bola jedna z najlepšie zorganizovaných akcií, aké som kedy zažil. Česká republika oslavovala sto rokov od vzniku nohejbalu, tak to vzali ako veľkú akciu. Bolo tam okolo 4-5 tisíc ľudí. Atmosféra doľahne na každého, ale chvalabohu patrím k ľuďom, ktorých až tak neovplyvní. S prvým dotykom lopty zo mňa nervozita opadá a atmosféra ma akurát tak ženie dopredu.

Toľko divákov na nohejbale asi nebýva zvykom. Bol to väčší tlak ako na iných turnajoch? 

Určite to nebýva zvykom. Musím však povedať, že väčší tlak bol vyvíjaný na Čechov. Na majstrovstvách boli favoritom, organizátorom a prišlo veľa českých fanúšikov. Myslím si, že aj preto sme hrali tak dobre – lebo sme šli do toho s tým, že nemáme čo stratiť. 

Prvý finálový set ste prehrali, no potom sa to zmenilo. Podcenili vás Česi, alebo sa začali tešiť priskoro?

Na majstrovstvách najprv hrali jednotlivci, neskôr dvojice a až potom sa hrala kráľovská disciplína trojice. V singloch a dvojiciach Česi ani nepostúpili do finále. Pri trojiciach bolo na nich vidieť, že sú tak trochu sklamaní. Po tom, čo vyhrali prvý set, boli na koni a mysleli si, že to bude mať podobný priebeh aj naďalej, no chvalabohu sa tak nestalo. 

Je to pre vás doteraz najväčší životný úspech?

Je to tak. Na majstrovstvách sveta som bol naposledy presne dvadsať rokov dozadu, ešte ako junior do 18 rokov. Bol to pre mňa úspešný comeback. 

Nohejbal Ms 2022
Foto: Ján Dusko

V lige ste neskončili na majstrovskej pozícii, predpokladám, že týmto ste si to dostatočne vynahradili. 

Veru tak. V lige ako klub Slávia Trnava sa nám už dlhodobo nedarí vyhrať – vždy nás predbehnú Košice. Myslím si ale, že najbližšiu sezónu to už prelomíme.

Ako sa skladá nohejbalová reprezentácia?

Samotná príprava spočíva v reprezentačných sústredeniach. Majstrovstvá sveta sa hrajú na jeden dopad na rozdiel od ligových zápasov, kde sú dva. Príprava na majstrovstvá je špecifická a absolvovali sme širšiu nomináciu reprezentácie. Prebehlo asi osem reprezentačných sústredení. Ostávali vždy tí lepší – je to v podstate taká vyraďovačka.

Je ťažké preladiť sa na reprezentáciu, kde sú iné pravidlá a kde vám môže lopta dopadnúť na zem len raz?

Záleží na technickom vybavení daného hráča. Hrať na jeden dopad je samozrejme technicky náročnejšie. Pri dvoch dopadoch je ten šport trochu pomalší a menej náročný. 

Je mi jasné, že nohejbal je o rýchlosti, dobrej technike… Je podstatná aj inteligencia a predvídavosť, kam zahrať najbližší kop?

Určite áno a je nevyhnutné myslieť krok dopredu, lebo len samotná rýchlosť nestačí. 

Aká ste v reprezentácii partia? Aj sa počas zápasov pohádate?

Sme dobrá partia, ale samozrejme emócie sú veľké. Ak človek niečo pokazí tak možno utrúsime nejaké to škaredé slovo, ale nehádame sa. Každý hrá nohejbal dlho a dobre vie, že keď niekto niečo pokazí, určite nie zámerne. Každý chce zahrať ten najlepší úder, no akurát niekedy to nemusí vyjsť.

Čím to je, že sme v tomto športe takí úspešní?

Jedným z faktorov bude, že samotný nohejbal vznikol ešte v Československej republike. Je veľmi rozšírený v Česku aj na Slovensku, má dlhú históriu. Máme dosť veľkú základňu hrajúcich nohejbalistov a ešte aj skupiny ľudí, ktorí nehrajú profesionálne. Vidíme to aj na mieste, kde mávame tréningy – mnoho mladých ľudí si príde zahrať na vedľajšie ihrisko.  

Takže je to ako v Kanade s hokejom a v Brazílii s futbalom.

Tak by sa to dalo povedať.

Nohejbal MS 2022
Foto: Ján Dusko

Aké sú vaše ďalšie ciele? Predpokladám, že nebudete čakať ďalších 20 rokov na ďalšie majstrovstvá, ktorých sa zúčastníte.

To by som už potom mohol hrať tak za old boys (smiech). Za dva roky by som sa chcel zúčastniť ďalších majstrovstiev sveta, ktoré by mali by byť v Južnej Kórei. Ďalší z cieľov je lepšie sa umiestniť so Sláviou Trnava a konečne vybojovať ligový majstrovský titul.

Ako ste sa dostali k nohejbalu?

Hrával ho môj otec. V Hlohovci, rovnako ako v Trnave, je veľká základňa chalanov, ktorí hrávali nohejbal a 90 percent hlohovských nohejbalistov pochádza z jedného sídliska – ako aj ja. Už tam síce nebývam, ale ako deti sme hrávali veľmi často.

Ostalo vám to doteraz aj napriek tomu, že už pracujete.

Nohejbal som si ako šport obľúbil. Skúšal som aj iné športy, ale tento ma zaujal najviac a zostal som pri ňom.

Nemrzí vás trochu, že to nie je profesionálny šport a že ho nemôžete vykonávať ako normálnu prácu?

Bolo by to super, ak by som sa mu mohol venovať naplno, no bohužiaľ to tak nie je. Cieľom nohejbalovej asociácie je pretlačiť nohejbal medzi olympijské športy. Vtedy sú financie a dotácie na úplne inej úrovni. Nohejbal je môj koníček, hráme ho preto, lebo ho máme radi a to aj napriek tomu, že nás neživí. 

Koľko času tomu týždenne venujete? 

Za týždeň mávame dva tréningy, ktoré trvajú 2 – 2,5 hodiny. Najväčší zabijak času sú ligové zápasy a rôzne turnaje. Veľa víkendov trávim na turnajoch, šampionátoch, na slovenskom pohári takže to zaberá pomerne dosť veľa času.

V akej oblasti pracujete?

V oblasti automotive.

Vychádzajú vám v práci ústrety?

V práci to zobrali úplne super. Vítali ma, keď som sa vrátil, po príchode mi nerobili žiadne problémy. Berú to ako úspech Slovenska. Veľkú podporu mám aj z vedenia.

Čo na to kolegovia? Nechceli si vyskúšať aj oni tento šport, ako firemnú rozcvičku pri sedavom zamestnaní?

Keď sme sa stali majstrami sveta, dostal som ponuku, že si spravíme pracovnú oslavu s tým, že si zahráme nohejbal a potom si dáme pár drinkov. Možno to aj spravíme. 

Aby vám potom nepribudla nejaká konkurencia do reprezentácie…

Ja budem len rád (smiech).

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera