Sobota, 20. apríl 2024

Peter Wright. Bavič, introvert a nový majster sveta

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 02.01.2020
SITA/Steven Paston/PA Wire

Na, na, na, na, na, na, na Peter, Peter Wright, Peter Wright, Peter, Peter Wriiiiight!!! Znelo včera večer ikonickým Alexandra Palace v Londýne. 49-ročný Škót to dokázal. Po veľkom množstve sklamaní a prehraných finále sa nesmierne populárny hráč pochlapil a počas celého turnaja predvádzal skvelé výkony. Zaslúžene tak vyhral na majstrovstvách sveta PDC a je deviatym hráčom, ktorému sa to podarilo.

Ikonický bavič na javisku

Človek sleduje šípky a nestačí sa čudovať. Na obrazovke vybehne na pohľad veľmi extravagantný chlapík, ktorý nastupuje na pesničku „Don’t stop the party“ od Pitbulla. Je to úsmevne, ale aj chytľavé. Kráča po schodoch, na chvíľu sa zastaví. Dá ruky na široko a začne skákať do boka. Aréna buráca, diváci sa bavia a niektorí sa pridávajú do tanca.

Takúto scénu som prvýkrát videl presne pred šiestimi rokmi. Peter Wright vtedy nastupoval ako siedmy nasadený na finále majstrovstiev sveta PDC. Jeho súperom bol rovnako ako včera, Michael van Gerwen. Ten bol vtedy porazeným finalistom, keď rok predtým získal svoj posledný titul legendárny Phil Taylor.

Peter vtedy ako outsider prehral. Nemal sa ale za čo hanbiť. Predviedol solídny výkon s priemerom nad 95 a van Gerwenovi „zobral“ štyri sety. Dlho potom som bol presvedčený, že je to veľký bavič, ktorý je silným extrovertom. Na moje veľké prekvapenie, mýlil som sa. Peter Wright je v skutočnosti tichý introvert.

Ťažké detstvo a skorý odchod z domova

Všetkému predchádzalo detstvo a dospievanie. Peter sa narodil veľmi mladej matke, v škótskom Livingstone, necelých 20 míľ od Edinburghu. Detstvo v rodnom meste si ale pamätať nemôže, mama s ním utiekla ešte keď kakal do plienok. Rodinní príslušníci totiž chceli malého Petra zobrať od matky. Peter navyše vyrastal bez otca, vo finančne veľmi náročných podmienkach.

Rodina počítala každú libru a tak si nemohli dovoliť kúpiť terč. Roky tak prakticky hádzal len do stromu. V pätnástich dostal možnosť pripojiť sa k jednému z londýnskych mužstiev v miestnej krčme, v Lord Derby, kde sa stretol s nejednou konfliktnou situáciou. Bolo to dospievanie ako hrom. Raz sa dokonca veľmi škaredo pobil a skončil s rozbitou perou. Dodnes má z tejto bitky na tele jazvu. 

Maskované sebavedomie

Pred dva a pol rokmi sa Peter spolu s manželkou objavili v rozhovore britského The Telehraph. Počas rozhovoru hovorila oveľa viac pani manželka, šípkar bol v úzadí. To je však prirodzený Peter. Hanblivý, tichý a skromný. Manželka ho tak skvelo dopĺňa, keďže marketingový svet športu nie je pre takých ľudí vôbec ľahký.

Extravagantný imidž vytvorila práve jeho žena, ktorá mu chcela pomôcť k nadobudnutiu sebavedomia. Práve to mu veľmi chýbalo a aj preto boli jeho začiatky po návrate na scénu zlé. Sám Peter v rozhovore povedal, že šípky sú na 90% je o mentálnej výbave a len zvyšných 10% o samotnej hre.

Profesionálny začiatok prišiel ešte v roku 1995, keď hral na MS BDO. Vypadol už v prvom kole a peňazí nazvyš nebolo. Tak s tým sekol a vrátil sa do práce. Sťahoval sa kvôli nej z mesta do mesta. Peter vystriedal mnoho prác, od práce na stavbách, cez umývanie okien až po prázdninové tábory. Väčšinou mu po zaplatení účtov, podľa vlastných slov, ostalo štrnásť libier na týždeň. Popritom sa snažil hrávať šípky na amatérskych turnajoch v Anglicku.

Víťazstvu predchádzali sklamania

Zlom nastal v už spomínanom roku 2014, po majstrovstvách sveta. Ak by vtedy nedokráčal ďaleko, opäť by so šípkami skončil. Taká bola dohoda so ženou. Finále mu otvorilo dráhu k ďalším turnajom, vrátane prestížnej Premier League. Počas nasledujúcich rokov sa odohral mnoho veľkých zápasov.

Finále na World Matchplay (2017), Premier League (2017), World Grand Prix (2018), Grand Slame (2017, 2019), Champions League (2018, 2019) a UK Open (2017). Dokopy osem individuálnych finále a len jediné víťazstvo a to na poslednom turnaji v zozname, UK Open. Viackrát bol blízko, najbližšie vo finále Premier League, keď proti Van Gerwenovi trestuhodne minul šesť match-darts a napokon sa musel uspokojiť len s titulom vicemajstra. Van Gerwen ho porazil aj v ďalších troch finále.

Úspešná odveta a najväčšie víťazstvo v kariére

Na Nový rok sa to ale predsa len podarilo. Peter hral opäť fantasticky a skóre bolo v závere jednoznačné. 7:3 na sety v prospech škótskeho sympaťáka. Začiatok mal ako zo sna. Vyhral úvodné dva sety a trestal chyby svetovej jednotky. Potom ale Van Gerwen zabral a v treťom sete mal dokonca priemer 120. Peter nehral zle, ale holandská mašina išla na 120%. 2:2 a začínali sme „od nuly“.

V piatom sete sa lámal chleba. Michael mal skvelú pozíciu za stavu 1:1 na legy. Tri šípky na Double 16 ale minul. Peter dostal šancu, ale ani on nedokázal zatvoriť svojich 99 bodov. Michael sa vrátil k terču, no potrebný double netrafil ani tentoraz. To už Peter trestal a napokon vyhral celý set.

Od tohto momentu Peter dominoval. Michael síce ešte získal set číslo sedem, ostatné tri sety bral ale škótsky šampión. V rozhodujúcich momentoch bol o niečo lepší a hlavne lepšie zatváral. Peter zavrel 24/45 pokusov, Michael z rovnakého počtu len 18.

Oslava

Peter Wright sa tak dočkal. Množstvo sklamaní nahradila eufória a slzy dojatia po poslednej hodenej šípke. Víťazný Double 10 si bude pamätať do konca svojho života.

V záverečnej reči sa najprv ospravedlnil Van Gerwenovi, ale samozrejme priznal, že víťazstvo si nesmierne cení. Poďakoval všetkým svojim sponzorom a samozrejme nezabudol ani na milovanú manželku a ostatnú rodinu. Práve pani Wrightová mu pred každým zápasom na javisku pripravuje účes a maľbu na hlave. Celý proces trvá aspoň dve hodiny.

Škótsky extravagantný introvert to teda dokázal. A drvivá väčšina fanúšikov mu to nesmierne praje. Aj počas finále bola podpora jasne na jeho strane. Jeho fanúšikovia dobre vedia, čím si prešiel a že si toto víťazstvo obrovsky zaslúži.

Kto vie, čo Petrovi behalo hlavou, keď dvíhal trofej nad hlavu. Možno momenty, kedy počítal každú penny. Možno začiatky, keď prvé dva roky hádzal šípky iba do stromu. Možno momenty ťažkého detstva či chvíle, keď mu agresívny týpek rozbíjal hubu v bare. Dosť možno to bola kombinácia jeho životného príbehu. Peter Wright je šampión a aj ja mu to nesmierne prajem.

Rok 2020 a PDC turnaje v susedných krajinách

Majstrovstvá sveta sa skončili šťastne. Videli sme množstvo skvelých zápasov, veľa prekvapení a jedinečných príbehov. Či už v prípade novej kráľovnej tohto športu, Fallon Sherrock, alebo nového majstra sveta.

Čaká nás bohatý šípkarsky rok 2020. Najbližšie podujatia v rámci European Tour budú pre nás k dispozícii v máji – v rakúskom Grazi či maďarskej Budapešti. V októbri sa opäť odohrá turnaj v Prahe a verím, že sa na jednom z týchto turnajov vidíme. Prajem vám všetkým šťastný a úspešný rok 2020.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera