Nedeľa, 26. máj 2024

Repríza finále z posledných majstrovstiev sveta. Zvíťazí opäť škótsky bavič?

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 06.02.2020
SITA/Steven Paston/PA via AP

Zdravím, zdravím, dva krát zdravím! Trocha som sa odmlčal a ja viem, ako som vám nechýbal. Verím ale, že niektorým z vás chýbali Šípky.

Ani sme sa nenazdali a po novoročnej opici tu čochvíľa máme sviatok všetkých zaľúbených. Ak ste rovnako ako ja zaľúbený do športu, ste na správnom mieste.

Šípky prežívajú veľký boom a to nie len na majstrovstvách sveta. Za sebou máme Q-School, prvý major turnaj a už dnes večer sa nám začína veľmi obľúbená Premier League. Poďme sa pozrieť na konkrétne súboje, ktoré dnes uvidíme.

Štrnásť hracích večerov. Opäť aj s vyzývateľmi

Premier League bude aj tento rok rozdelená do hracích týždňov. Každé kolo sa odohrá v štvrtkový večer. Celkovo štrnásť hracích týždňov. Prvá fáza má deväť kôl. Po nej vypadne deviaty hráč v tabuľke. Ďalších päť kôl hrá osem hráčov. Už však bez vyzývateľov, ktorých spomínam o dva riadky nižšie.

Premier League bude mať tento rok rovnaký formát, ako ten minulý. Deväť pravidelných hráčov počas prvej fázy Premier League a deväť vyzývateľov – každý si zahrá v jeden večer. Podľa reakcií na sociálnych sieťach si dovolím tipovať, že 90% fanúšikov bolo minulý rok proti tomu. Dnes to stále nie je veľmi populárne a ja sa tomu takisto veľmi neteším.

Desať stálych hráčov dodávalo súťaži viac vážnosti. Minulý rok sa ale pred začiatkom zranil Gary Anderson a tak PDC vymyslelo takýto formát. Deviati najlepší sa stretnú proti iným súperom a napriek tomu sa budú tieto body rátať do tabuľky. Každopádne, my systém nezmeníme, poďme sa radšej venovať jednotlivým hráčom a zápasom.

Michael Smith Glen Durrant

Škótsky večer v Aberdeene otvorí zápas dvoch Angličanov. Michael Smith patrí medzi mladších hráčov na okruhu PDC, má 29 rokov. Dlhé roky je považovaný za hráča, ktorý by sa mal stať ďalším novým majstrom sveta. Pred ním sa to ale podarilo oveľa staršiemu Wrightovi.

Ako spomínam vyššie, tento rok sa už odohral jeden major turnaj. Ten vyvrcholil v poslednú nedeľu, keď sa vo finále stretli práve Smith a Wright. Smith dlho prehrával, ale dokázal sa dostať späť do zápasu. Zápas sa za stavu 10:10 dostal do posledného, rozhodujúceho legu.

V ňom mal Smith tri match-darts, ktoré ale nevyužil. Po zápase bol evidentne zdrvený a niet sa čo čudovať. Michael stále čaká na svoje prvé “majorové” víťazstvo a teraz bol extrémne blízko. Porazeným finalistom bol aj na predposledných majstrovstvách, minuloročnom World Matchplay a v Premier League 2018.

Súboj dvoch veľmi vyrovnaných hráčov

Glen je o dvadsať rokov starší anglický hráč. Dlhoročná hviezda BDO pôsobí na pôde PDC len od minulého roka a tak má v rebríčku Order of Merit (kde sa rátajú úspechy za posledné dva roky) zatiaľ len výsledky za jeden rok. Nejeden hráč mu ale jeho úspechy závidí – je totiž trojnásobný majster sveta BDO, trojnásobný víťaz (BDO) Finder Masters či dvojnásobný víťaz BDO World Masters.

V úvodnom roku na pôde PDC dokráčal trikrát do semifinále major turnajov a vďaka tomu ho vedenie PDC zaradilo do tohtoročnej Premier League. Na úvodných majstrovstvách sveta PDC sa dostal do štvrťfinále, čo bol naozaj slušný úspech. Na World Matchplay dokonca porazil Michaela van Gerwena. Hráč so stabilnými výkonmi, ktorý je hladný po úspechoch.

Štyri z piatich vzájomných zápasov boli veľmi vyrovnané. Iba raz vyhral Smith jednoznačnejšie (17:10 na World Matchplay). Vyrovnaný zápas očakávam aj tentoraz.

H2H (vzájomné zápasy) : Smith 3:2 Durrant (všetky v roku 2019)

Štatistiky za rok 2019

Smith : 95,79 priemer na 3 šípky 39,29% úspešnosť na doubloch

Durrant : Priemer 97,00, 41,00% na doubloch

Môj tip : 6:6 (hrá sa na legy, Best Of 12)

Gary Anderson – Daryl Gurney

„Oooooh Gary, Gary, Gary Gary Gary Andersoooon“. Tak na tento chorál sa už veľmi teším. Pravdepodobne to nebude silné ako v Glasgowe, kde sa zmestí viac ako desať tisíc divákov, ale v menšej aréne to môže niekedy aj lepšie a intenzívnejšie odznieť.

Gary je škótsky obľúbenec. Hráč s typickým škótskym prízvukom (prečo ho Wright nemá viď nižšie). Dvojnásobný (back to back) majster sveta, jedna z najväčších osobností vo svete šípiek, pôsobí na okruhu od roku 2000 a na okruhu PDC od roku 2009. Odvtedy získal devätnásť titulov na turnajoch vysielaných v televízii, ďalších 30 mimo TV.

Minulý rok bol ale pre neho najnáročnejší. Gary dosť možno uvažoval o ukončení kariéry. Kvôli zraneniu a veľkým problémom s chrbticou vynechal Premier League, ale aj väčšinu turnajov počas roka. V tých ktorých štartoval, väčšinou neuspel.

Jeho súperom dnes bude Daryl Gurney. Daryl sa dostal minulý rok do TOP4, čo bol veľký úspech. Víťaz World Grand Prix 2017 a PCH Finals 2018 nemá za sebou práve najúspešnejší rok 2019. Aj pri jeho mene svieti veľmi veľa skorých vypadnutí a preto je mierne najväčším outsiderom tohtoročnej edície.

H2H : Anderson 4:6 Gurney

Štatistiky za rok 2019

Anderson : Priemer 96,28, 37,48% na doubloch

Gurney : Priemer 95,28, 38,69% na doubloch

Môj tip : 7:4

Michael Van Gerwen – Peter Wright

Repríza posledného finále. Dvaja najlepší hráči súčasnosti. Dvaja hráči, ktorí majú obrovskú podporu všade kam prídu. Je ale jasné, komu budú fanúšikovia fandiť oveľa viac. Aj keď domáci Peter Wright nemá škótsky prízvuk.

Od malička vyrastal v Londýne, o čom som písal aj vo svojom predposlednom článku. Napriek tomu je hrdý na svoje korene a so škótskou vlajkou na pleciach a slzami v očiach minulý mesiac oslavoval titul majstra sveta. Wright prežíva najlepšie mesiace svojej kariéry a aj podľa prejavu je jasné, že teraz to s útokom na ešte väčšie úspechy myslí vážne a hlavne je na to mentálne pripravený.

Koniec koncov, potvrdil to hneď na úvodnom turnaji po majstrovstvách sveta, keď vyhral na prvom major turnaji 2020. Postupne porazil Cullena, Chisnalla, Garyho a Smitha.

O úspechoch Van Gerwena písať nejdem, to by bolo na samostatný blog. Trojnásobný majster sveta, víťaz 54 TV turnajov a 77 ďalších. Je to dobre namazaná mašina, ale aj on má, prirodzene, slabšie chvíle. Jedna z nich prišla práve na prvom major turnaji roka, keď v prvom kole šokujúco podľahol Claytonovi. S novými šípkami zaznamenal priemer 94,24 a len 25% úspešnosť na doubloch.

H2H : Van Gerwen 46:11 Wright (posledných 7:3)

Štatistiky za rok 2019

MVG : Priemer 99,89, 42,27% na doubloch

Wright : Priemer 97,87, 41,55% na doubloch

Môj tip : 5:7

Nathan Aspinall – John Henderson

„Oooooh Johny, Johny, Johny Johny Johny Hendersoooon“. Dosť podobné Garymu, čo? Aj tento chorál dnes bude znieť arénou v Aberdeene. Nezameniteľný John Henderson je takisto veľký obľúbenec a po druhý-krát si vyskúša rolu vyzývateľa v Premier League. Minulý rok chytil šancu za pačesy a pripísal si nesmierne cennú remízu s Van Gerwenom.

Vo svetovom rebríčku je hráčom číslo 31, ktorého najväčším úspechom je semifinále na World Grand Prix 2017. Na majstrovstvách sveta bolo maximom osemfinále (dva krát). Johny rozhodne nepatrí medzi TOP hráčov sveta, no miestenku na jednom večeri si vyslúžil práve vďaka svojej obľúbenosti.

Nathan Aspinall to nebude mať rozhodne jednoduché. Očakávať sa rozhodne dá i bučanie. Aj keď asi nie až tak silné, ako na Michaela van Gerwena. Nathan má parádnu formu, posledné dva roky urobil fantastický progres. Dnes už člen TOP10, dvojnásobný semifinalista MS či víťaz UK Open.

Minulý rok štartoval len ako vyzývateľ. Vtedy bol 34. hráč sveta, dnes je o 26 pozícii vyššie.

H2H : zatiaľ proti sebe nehrali

Štatistiky za rok 2019

Aspinall : Priemer 95,41, 39,58% na doubloch

Henderson : Priemer 93,20, 37,63% na doubloch

Môj tip : 7:5

Gerwyn Price – Rob Cross

Posledný duel bude takisto veľmi zaujímavý a bučanie publika veľmi pravdepodobne nebude chýbať ani v tomto prípade. Mnohí si totiž ešte veľmi dobre pamätajú finále Grand Slam of Darts 2018, keď Price zvíťazil vo finále proti Garymu. Je to asi najkontroverznejší zápas posledných rokov, dosť možno i celej histórie.

Price v ňom viac-krát prekročil červenú čiaru, keď doslova vrieskal do tváre Garyho. Takto sa oslavovať rozhodne nemá. Na druhej strane, aj Gary pravidelne porušoval pravidlo. Na odhodovej čiare sa rozhodne nestojí a nezačína hádzať, keď súper ešte ani nevybral šípky.

Je jasné, že škótski fanúšikovia Gerwynovi stále úplne neodpustili. Gary je ich miláčik. Price odvtedy urobil obrovský progres a dnes je tretím najlepším hráčom sveta. Back to back Grand Slam šampión. Semifinalista posledných MS či finalista UK Open 2017.

Rob Cross sa takisto navždy zapísal do histórie. Dokonca ešte väčšími písmenami, keď sa stal majstrom sveta 2018. Robovi sa to navyše podarilo v úplne prvom profesionálnom roku. Neuveriteľný úspech a krásny príbeh.

Majster sveta, európsky šampión, ale i víťaz World Matchplay je ale mimo formu. Stále je štvrtým hráčom sveta, ale s formou sa momentálne veľmi nekamaráti. V prvom kole/zápase prehral na World Masters i MS PDC. V oboch prípadoch s priemerom pod 90.

H2H : 5:5

Štatistiky za rok 2019

Price : Priemer 98,16, 42,75% na doubloch

Cross : Priemer 98,02, 40,03% na doubloch

Môj tip : 7:4

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera