Posledný víkend som sa vybral do Šamorína na očakávaný šípkarsky turnaj kategórie A+, Slovak Darts Open. V rámci víkendu sa hrali až tri turnaje. Warm-up („zahrievačky“) turnaje, turnaje Slovak Darts Masters (o kategóriu nižšie ako Open), no a spomínaný Slovak Darts Open.
Turnaj sa hral vo veľmi príjemnom prostredí. Tretí ročník sa konal opäť v komplexe x-bionic sphere. Šamorínsky areál ponúka luxusné priestory nielen pre plavcov, atlétov, či futbalistov, každoročne privíta aj šípkarov z celého sveta.
Autobusom do Šamorína
V Šamoríne som nikdy nebol a tiež zriedka cestujem za mesto autobusmi. V skoré poobedie som vyrazil z Mlynskej doliny, na „Račku“ najprv netrafil správnu zastávku a na Nivách cez stavenisko presne nevedel, akou cestou sa vybrať na autobus mojim smerom. Musel som sa uistiť, či nasadám do správneho autobusu a v Šamoríne mi pri prvom zorientovaní pomohol Michal Brestovanský zo skvelého šípkarskeho portálu iam180.sk. Aj týmto mu za ochotu ďakujem.
Prvý dojem bol naozaj veľmi pozitívny. Recenzie komplexu x-bionic sphere neklamali. Krásny hotel… Na Darts Slovak Open som ale nešiel s cieľom ubytovať sa, ale urobiť viaceré rozhovory s hráčmi. Tie nájdete už teraz tu . V tomto článku napíšem o tom, čo v nich nerozoberám.
Najlepší Slovák Poliak o našej náture
Turnaj sa hral v troch veľkých miestnostiach na desiatkach terčov. Keď som zistil, kto je kde, urobil som prvý rozhovor. Talentovaný Slovák Erik Poliak povedal veľmi zaujímavú myšlienku. Podľa jeho slov sa slovenskí hráči boja hrať proti silným svetovým borcom, čo je spôsobené najmä našou náturou.
Erik len v januári precestoval za turnajmi vyše 7000 kilometrov. Podľa slov Petra Martina (ďalší zo slovenských hráčov, s ktorým som sa rozprával) je 24-ročný Poliak najväčšou nádejou slovenských šípiek. Sú zároveň aj spoluhráčmi v Brezne. Peter mi zakázal vykať, v halách bola očividne až rodinná atmosféra.
Írsky prízvuk a iné trapasy
Priateľské vzťahy hráčov boli jedným z highlightov turnaja. Vzájomne sa doberajú, podpichujú, vtipkujú. Na turnaji aj preto panovala skvelá atmosféra. Ak ste sa chceli s hráčmi odfotiť, nebol problém. Samozrejme, bolo vhodné počkať na správny moment. Asi by nebolo najlepšie požiadať o fotku počas zápasu či tesne pred ním.
Správny moment som našiel počas jedného zo ženských finále. Nešlo pri ňom prehliadnuť vesele naladeného súčasného majstra sveta BDO, Wayna Warrena a tiež súčasného šampióna BDO World Masters, Johna O´Shea. S oboma som sa odfotil, jeden z ich priateľov si ma poriadne doberal a mojim mobilom si spravil selfie s Warrenom.
A pri krátkom rozhovore s Írom Johnom O’Sheaom prišlo k drobnému nedorozumeniu. Spýtal som sa na dvoch skvelých írskych mladíkov – Keana Berryho a Ciarana Teehana. Myslel som si, že medzi rečou vtipkuje o svojom veku („44 years“… 44 rokov aj má). Tak som sa zasmial a šampión Masters s vážnou tvárou zareagoval : „Well you can laugh“ (môžeš sa smiať…). Vedel som, že môj smiech nebol adekvátny situácii. Nakoniec som mu ale poprial všetko dobré a v dobrom sme sa rozlúčili. Uffff. Írsky prízvuk môže narobiť problémy.
Čech Roman Benecký ma priviedol k rozhovoru s ďalším popredným českým hráčom, Ondřejom Kysilkom. Po Romanovom podpichnutí som zareagoval, že viem o koho predsa ide. „Ondřej Kyselica“! Povedal som rázne a presvedčivo. „To nevadí, tiež si z neho robím srandu“, odpovedal Roman. Nuž, ja som si srandu nerobil a pre istotu som sa ospravedlnil. Aj Ondřej bol ale veľmi príjemný respondent.
Zhrnutie
Ako som už spomenul, rozhovory si môžete prečítať v článku na iam180.sk. Ak ste na takej akcii ešte neboli, určite choďte! Či už ako hráč, alebo ako divák. Najneskôr o rok do Šamorína.
Zážitkom boli aj záverečné finále. Mužské, ženské, ale aj juniorské, kde mladík James Beeton predviedol priemer nad 90. Boli vysielané na dvoch veľkoplošných obrazovkách a rozhodoval ich svetoznámy caller a rozhodca Russ Bray, ktorého hlas a 180-ka je nezameniteľná.
Výsledky jednotlivých turnajov si môžete pozrieť na FB stránke Slovak Steel Darts.
Komentáre