„Šípky? No jasné. Krčma, pivo, nejaké to poldeci a pomedzi to si hodiť pár krát na terč!“ Takto nejako si väčšina ľudí predstavuje tento šport. Lenže to už dávno neplatí. Iste. Šípky a terč neodmysliteľne patria k nejednej krčme a po svete behá stále mnoho štamgastov, ktorí ak práve pri poháriku neriešia trampoty (slovenskej) politiky, či svoju starú, zoberú do ruky tri šípky, postavia sa ako tak na odhodovú čiaru (závisí od promile) a pár krát si hodia (tu šípku, potom aj ďalšie poldeci).
Šípky sa ale už dlho hrajú aj na profesionálnej úrovní. A prize money (odmeny) sa za posledných 15 rokov zdesaťnásobili. Nikdy si doteraz nepozeral tento šport a nevieš o čom točím? V tom prípade si tu správne. S nami si tento šport zamiluješ! A ak nie, tak pozývam na jedno (rozumej dve, tri).
Ako som prichádzal šípkam na chuť
Písal sa rok 2013 a ja som ako dospievajúci tínedžer trávil svoj deň opäť veľmi aktívne. Škola nebola, bol víkend. Ráno som si urobil fajnovú praženicu, šiel som si zabehať. Po hodinovom behu som sa pozrel, čo nám dala pani učiteľka do školy.
Potom som sa usadil pri televízore. Bolo 11 hodín a ja som práve vstal. Prepínal som aktívne kanálmi a keďže boli doma rodičia, 123-ku a 124-ku som si nechával na inokedy. Nova Sport, Sport 1 a 2, neviem čo Sport, Eurosport, Disney Channel. Keďže na Disney práve nedávali Hannah Montanu, prepol som späť na Eurosport.
„Nudáááááá“, vravel som si, keď som videl veľkého tlsťocha hádzať jednu šípku za druhou. Tento pocit mi vydržal tak dve minúty. Odpil som si z kakaa a zrazu : „Ooooone hundred and eeeeeeighty!“ skoro som vyprskol. Vravím si. Čo to môže byť? Veď ten hráč nemôže vážiť až toľko. A pochybujem, že rozhodca simultánne stíha riešiť aj matematickú úlohu.
O minútu zas. Tentoraz ešte viac divákov dvíhalo nad hlavy tabuľky s číslom 180. Pochopil som. Pri každom trafení do červenej časti 20-ky, zasvietila 60ka. Daný segment teda bude určite triplom. Bolo ale ráno a ja som si namiesto kávy urobil kakao. Takže nebol som si 100% istý.
Pomohol Google
Po krátkom googlení a prečítaní základných pravidiel som chápal viac. Bull, teda červený stred, je za 50 bodov a preto hráči hádžu skôr na triplovu 20ku a elektronické šípky sú oproti tým „tradičným“ oceľovým, „v plienkach“.
Postupne sa mi to začalo páčiť viac a viac. Jeden zápas za druhým a o druhej poobede som aj zabudol na to, že som sku… skutočne hladný. Ešte že som v tej dobe býval v mama-hoteli. Ách, zlaté časy.
Dynamickosť, nepredvídateľnosť, emócie zo strany hráčov, či nesmierne presné hody. To všetko charakterizuje tento šport a je dôvodom, prečo patria šípky medzi najrýchlejšie rastúce športy vôbec. Šport bez divákov je ale ako Mazurek bez kebabu. To proste nejde dokopy.
A práve atmosféra na šípkach ma príjemne prekvapila úplne najviac. A to bol ešte turnaj BDO (k tomu sa hneď dostanem), kde je atmosféra oveľa komornejšia, ako na turnajoch PDC, kde je to vždy jedna veľká párty.
„BDO a PDC? Tieto kódy nepoznám!“ Chápem. Tiež som kedysi patril k smutnej časti populácie, ktorá šípky z telky nepoznala. Šípky sú výnimočne aj v tom, že v nich existujú dve organizácie.
Kvalitný marketing + litre piva = úspech zaručený
PDC je tá hlavná, resp. oveľa bohatšia, populárnejšia a kvalitnejšia organizácia. To najpodstatnejšie sa ale datuje k roku 1992. Vtedy sa viacerí hráči z pomedzi tých najlepších (vrátane všetkých dovtedajších aktívnych majstrov sveta) rozhodli vytvoriť WDC (World Darts Council), dnes PDC (Professional Darts Corporation).
Prečo sa vlastne hráči a organizácia rozkmotrili? Svoju rolu hrala aj prestíž jednotlivých hráčov, ale prím hrali, prirodzene, peniaze. Na začiatku 90.rokov boli šestnásti hráči nespokojní s tým, že vysielanie šípiek upadá a tak si založili vlastnú šípkarsku radu, z ktorej po rokoch vznikla profesionálna organizácia.
Keď sa prvýkrát hrali majstrovstvá sveta (písal sa rok 1994) tejto profesionálnej organizácie, turnaja sa zúčastnilo 24 hráčov a celkové prize money mali hodnotu 64 000 libier. Dnes hrá (a bude hrať) na majstrovstvách sveta 96 hráčov a len víťaz získa rovného pol milióna libier. Celkové prize money majú hodnotu 2,5 milióna libier.
Keď sa v roku 1994 konali majstrovstvá sveta BDO, celkové prize money činilo 136 tisícom libier. Dnes dosahujú celkové prize money 300 tisíc libier a od roku 2014 sa nezmenili. PDC má oveľa lepší marketing, zastrešuje tých najlepších profesionálov na svete (128 hráčov má profesionálny status), zatiaľ čo v BDO sa aj medzi najlepšími hráčmi nájdu takí, ktorí sú dodnes polo-profesionálmi.
Sú tu majstrovstvá sveta!
Mám ale pre teba dobrú správu. Majstrovstvá sveta profesionálnej organizácie začínajú už o dnes večer Že ako to asi vyzerá? Na youtube máš kopec skvelých zostrihov najlepších momentov z PDC World Championship. Tisíce divákov v krásnej hale (a milióny pri televíznych obrazovkách), spievanie chorálov, povzbudzovanie hráčov, ale aj šialene kostýmy a zaslúžená odmena – pivo, pivo a zase pivo.
Už teda nemusíš stráviť ďalší piatoček len tak bezcieľne s kamošmi, kde aj tak budeš opäť len slintať nad babami, na ktoré nemáš gule ich osloviť. Prichádza skutočná zábava a napätie.
Komentáre