Nenaťahovať zápasy, čo najrýchlejšie zdolať súperky a užiť si finále. Také boli ciele Barbory Bajčiovej z oravského Žaškova na ostatných MS v armwrestlingu. Dávnejšie sme vám ju predstavili v našom rozhovore. V tom ďalšom dnes už 5-násobná majsterka sveta hovorí o zmenách v príprave, výzvach v športe aj v škole aj o drsných fackách, ktoré sa ušli neúspešným súperkám.
Máte za sebou dva veľké úspechy – titul majsterky sveta v pretláčaní pravou aj ľavou rukou. Aké sú vaše pocity a ako ste ich stihli spracovať?
Pocity z každého šampionátu sú neskutočné. Dosiahnuť titul majstra sveta sa nepodarí každému. Tento rok boli majstrovstvá sveta ešte zaujímavejšie pretože prišla svetová veľmoc – Kazachstan. Tento rok som nemala možnosť byť pri juniorských kategóriách a pri masters lebo ako seniorke nám zakázali spolu cestovať. Všetko som však sledovala online a musím povedať, že rivalita medzi Tureckom a Kazachstanom bola dosť znateľná a nie len za súťažným stolom, ale aj pri vyhodnocovaní. Našťastie u nás neboli žiadne takéto problémy lebo seniorky sú viac dospelé či už vekovo, alebo aj skúsenosťami. Bol to fakt ťažký šampionát. Ukázali sa však nové mená za čo som veľmi rada. Je super, že sa môžem porovnávať so svetovou špičkou aj keď chýbali Rusky a ruskí pretekári, čo je troška škoda. Šampionát bol nádherný, užili sme si ho. Som však rada, že je už po ňom lebo bol fakt náročný po psychickej aj fyzickej stránke. Na budúci rok sa však teším už teraz.
Kazašky sa nemajú rady s Turkyňami. Viete nám povedať, kto nemá rád Slovensko, kto je pre nás, najväčším súperom?
Ja osobne sa snažím byť s každou súperkou priateľská. Ako juniorka som mala problém, že som si občas aj trochu pokričala – mala som špecificky “obľúbenú” jednu Rusku. Neskôr sa to zmenilo a to aj tým, že nás tréneri vedú k rešpektu. Aj keď, aj s trénermi to vyzerá niekedy veselo, ako na ostatnom šampionáte.
O čo išlo?
Na týchto majstrovstvách sveta som zažila niečo neuveriteľné. Reakciu trénera po tom, čo sa kazašské reprezentantky neumiestnili v TOP 3. Normálne mi skoro oči vypadli, keď som videla, ako im tréner vylepil facku. Mentalita toho športu je úplne iná, než v iných športoch. Aj keď… aj mne dal tréner zo srandy dobrú “tatranku”, že mi krčný stavec posunulo (smiech). V Kazachstane a v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu je to národný šport. Ako majster sveta dostanete peniaze na ročnú prípravu – nemusíte chodiť do práce, školy, len donesiete titul pre svoju vlasť. Berú to tam úplne inak, ako u nás.
Zaujala ma vaša taktika – odohrať zápasy, čo najrýchlejšie. Hovorili ste, že súperiek je veľa a nemáte čas sa s nimi zapodievať.
To bola taktika, ktorú sme ušili s trénerom. V januári ma čaká veľmi dôležitý zápas – pre mňa možno životný, a tiež obrovská výzva. Zápas s majsterkou sveta z Brazílie Gabrielou Vasconcelos. Má 32 titulov, 28 seniorských. Tréner chcel vidieť ako reagujem na iné podmienky, pri silnejšej konkurencii. Rýchle štarty, čo najmenej sa vytrápiť pred finále. Taktika sa vyplatila, hoci prišlo aj napomenutie za predčasný štart. Bolo vidieť, že ťažká drina v lete sa vyplatila a priniesla ďalšie dva tituly.
V čom ste zmenili prípravu? Zmena tréningov, počtu, náročnosti? Prípadne je za úspechom nejaké iné psychické rozpoloženie?
Skôr asi tá mentalita. Od leta som sa už nesústredila na majstrovstvá sveta. Začiatkom leta mi prišla ponuka od Angina Terziho. Momentálne je hlavným promotérom jednej z najväčších organizácií v armwrestlingu, niečo ako Oktagon – tak on má turnaje pod názvom East vs. West, teda západ vs. východ. V novembri budú mať piaty turnaj. Ja sa predstavím na šiestom turnaji 21. januára. To bol môj odrazový mostík – nastaviť sa na január. S trénerom sme začali prípravu na január a nie na majstrovstvá sveta. Mala som možnosť porozprávať sa a stretnúť aj s Gabrielou, s ktorou budem zápasiť, bolo to kamarátske. Na majstrovstvách svetra si s každým kamarát, no keď príde takáto ponuka, tak chce byť šampiónom každý.
Dá sa to vlastne prirovnať k UFC PPV šou?
V podstate áno, systém v každom meraní síl je – 5 zápasov a musíš vyhrať 3.
Budú si to vedieť pozrieť aj Slováci?
Áno, na webe, dá sa to kúpiť ako pay per view. Veľmi ma potešil záujem ľudí, ktorí chcú vidieť tento zápas. Do Istanbulu ma príde podporiť veľa Slovákov z našej repre. Prídu Chorváti, Bulhari, Rumuni – každý to chce vidieť.
Čo by to znamenalo pre vás, ale aj pre armwrestling na Slovensku, keby ste zápas vyhrali?
Mňa by to posunulo extrémne. Namotivovalo by ma to pracovať na sebe. V pomerne v mladom veku som toho dosiahla veľa. V devätnástich som vyhrala titul majsterky sveta v senioroch o rok na to Európu. Vyhrala som Zloty Tur, čo je jedna z najťažších súťaží. Tento zápas a ešte možno Olympiáda – to sú moje dva najväčšie sny, ktoré chcem dosiahnuť.
Čo vám na to povedali v škole, keď sa dozvedeli, že opäť budete musieť vymeškávať, kvôli ďalšiemu zápasu?
Budem sa snažiť urobiť všetky skúšky v predtermínoch ešte v decembri. Mám teraz len tri predmety, tak by sa to malo zvládnuť.
A čo v práci?
V práci sú hlavne radi. Ľudia v Kubíne sú prajní, gratulovali mi. Vyšiel článok v regionálnych novinách, takže ma neznámi ľudia oslovujú a gratulujú mi k úžasnému výsledku, že som skvelou reprezentáciou Oravy a hovoria mi, že na mňa musí byť starosta hrdý. Toho máme ešte nového, tak zatiaľ neviem, aké sú jeho emócie (smiech). Dá sa to zvládať, len človek musí byť nastavený hlavne v hlave a nastaviť si priority. Mojimi sú v decembri urobiť skúšky a v januári poraziť Gabrielu.
Ako si zvykáte na mediálny záujem?
Po majstrovstvách sveta si týždeň-dva užívam slávu a potom pokračujem ďalej. Užívam si, že som trochu zviditeľnená.
A čo ďalšie plány?
Celý rok sa bude odvíjať od toho, či sa zúčastním majstrovstiev Európy, nakoľko ma čaká bakalárka. Už mám však nejaké predstavy. Ak by som zápas s Gabrielou vyhrala, tak by som si chcela minimálne mesiac oddýchnuť. Od stolíka aj od cvičenia a regenerovať. Momentálne idem zo súťaže do súťaže, z prípravy do prípravy a je to naozaj náročné fyzicky aj psychicky.
Komentáre