Streda, 27. marec 2024

Zlej Kája, väzenský dozorca aj prvá žena. Na Q-School 2020 sa prepisovala história

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 20.01.2020
SITA/Mark Kerton/ PA via AP

Majstrovstvá sveta v šípkach sa nám skončili. Nie len majstrovstvá sveta PDC, ale aj tie „menšie“ v organizácii BDO, ktorá si prešla najväčšou krízou vo svojej histórii a otvorene sa hovorí o jej zániku. Aj vďaka tomu sme mali na tohtoročnej Q-School takmer všetkých popredných hráčov z BDO. Nechýbali najlepšie ženy, na čele s Fallon Sherrock. Je to ale iná, skúsenejšia hráčka, ktorá práve prepísala históriu.

Čo je Q-School?

Nie sme samozrejme šípkarsky portál a možno je vhodné v krátkosti vysvetliť, čo vlastne Q-School je. Aj to, prečo sa jej každoročne prikladá veľká dôležitosť a nervózne ju sleduje množstvo fanúšikov po celom svete.

Q-School je séria štyroch kvalifikačných turnajov v štyroch kvalifikačných dňoch po sebe. Kedysi sme mali všetkých hráčov na jednej Q-School v anglickom Wigane, dnes máme dve kvalifikačné školy. Jedna ostala vo Wigane, druhá sa hrá v nemeckom Hildesheime. Celkovo sa prihlásilo rekordných 853 hráčov, 521 z nich hralo o status profesionála v Anglicku, ostatných 332 v Nemecku.

Iba malá časť hráčov však odišla s úsmevom na tvári. K dispozícii bolo len 31 kariet, ktoré držiteľom zabezpečujú status profesionálneho hráča na nasledujúce dva roky. Hráči majú vďaka karte zabezpečený automatický štart v sérii Pro Tour – Players Championship, kvalifikácie na UK Open a množstvo šancí kvalifikovať sa na väčšie turnaje.

Tešia sa Česi ale i fanúšikovia ženských šípiek

Z hľadiska českého ale i slovenského diváka sú najväčšími dvoma príbehmi z tohtoročnej Q-School úspech Karla Sedláčka a tiež úspešná kvalifikácia Lisy Ashton. Karel Sedláček je historicky prvým Čechom, ktorému sa podarilo získať status profesionálneho hráča. Bude tak v elitnej kategórii spolu so 127 súpermi, ktorí majú zálusk na veľké úspechy.

Jedinou ženou bude nasledujúce dva roky Lisa Ashton. Dlhodobo najlepšia žena to počas štyroch dní dokonale potvrdila. Síce bola v posledných týždňoch v tieni fantastickej Fallon Sherrock, ktorá pobláznila milióny divákov, ale i v tieni Mikuru Suzuki, ktorá ju porazila vo finále MS BDO a stala sa tak druhý krát po sebe ženskou majsterkou sveta. Smútok Lisy však netrval dlho. Získať profesionálny status je oveľa viac, ako ženský titul v organizácii BDO.

Lisa Ashton – štvornásobná ženská majsterka sveta a účastníčka MS PDC

Dostanem sa aj ku Karlovi, dámy ale majú prednosť. Lisa Ashton je skúsená, 49-ročná hráčka. Je skvelou ambasádorkou ženských šípiek a dlhoročnou reprezentantkou Anglicka. Na individuálnej úrovní ma mnoho úspechov – okrem štyroch titulov z MS BDO má na svojom konte aj tri víťazstva na ženských World Masters, rovnaký počet trofejí z World Darts Trophy a dve víťazstva si pripísala aj na prestížnom turnaji Finder Masters.

Vďaka kvalitnej hre sa dokázala kvalifikovať na predposledné majstrovstvá sveta PDC, keď vyhrala anglickú časť ženskej kvalifikácie a rozhodne zanechala pozitívnu stopu. Proti Holanďanovi Dekkerovi odohrala vyrovnanú partiu. Zvíťazila v úvodnom sete a hoci prehrala 3:1 na sety, so solídnym priemerom 88,56 mohla odísť z pódia so zdvihnutou hlavou.

Úspech vďaka deviatim víťazstvám za dva dni

Minulý rok sa zúčastňovala PDC Challenge Tour (niečo ako druhá liga PDC), no výraznejšiu stopu nezanechala. Tú ale rozhodne zanechala na tohtoročnej Q-School. Kvalifikovať sa dalo buď postupom do finále v jednom zo štyroch dní, alebo cez celkový rebríček (Order of Merit) Q-School.

No a práve v rebríčku získala potrebných deväť bodov už v úvodné dva dni. Prvý deň dokázala poraziť štyroch chlapov, pričom jej stačil priemer 84,56. Musela v týchto zápasoch skvelo zatvárať a mala šťastie i na los. Kvalitu svojej hry vyšperkovala nasledujúci deň. Porazila až piatich chlapov a jej celodenný priemer dosiahol solídnych 87,53.

Ashton síce nepredviedla skvelé výkony, ale hrala dostatočne vyrovnane na to, aby nasledujúce dva roky hrala na profesionálnej úrovní PDC. Je prvou ženskou hráčkou, ktorej sa to podarilo.

Karel Sedláček alias Zlej Kája

Ak mal niekto z Česka či Slovenska reálnu šancu získať profesionálnu kartu na nasledujúce dva roky, bol ním rozhodne „Evil Charlie“ – Karel Sedláček. Pod touto prezývkou je známy už roky a je dlhodobo najvýraznejšou Českou tvárou v šípkarskom svete. Karla už poznajú aj mnohí poprední hráči a zamestnanci PDC. Karel sa už totiž zúčastnil nejedného veľkého turnaja. Veľmi výraznú stopu zanechal na majstrovstvách sveta BDO v roku 2014. Zvíťazil v predkole nad Škótom Paulom Coughlinom 3:2 na sety (priemer 82,74).

Oveľa viac ale ukázal v prvom kole, ktorého sa zúčastnilo 32 hráčov. Žreb bol k českému hráčovi nemilosrdný. Karel sa postavil Glenovi Durrantovi, trojnásobnému (vtedy dva tituly) majstrovi sveta BDO, ktorý si vďaka skvelým výsledkom v úvodnej sezóne PDC vyslúžil miestenku v prestížnej Premier League Darts 2020.

Karel zobral úvodný set, pričom v úvode tretieho nesprávne spočítal a nemohol tak zavrieť 137. Následne Durrant predviedol svetovú extratriedu a Karel už ďalší set nevyhral. V zápase mal pritom vyšší priemer ako jeho súper (99,57 vs. 96,21) a celkovo v 41-ročnej histórii majstrovstiev sveta BDO mali iba traja hráči, ktorí svoj zápas na MS (BDO či predtým spoločné MS) prehrali, lepší priemer ako Kája.

Na PDC od roku 2018. Po necelých dvoch rokoch status profesionála

Karel využil šance, ktoré jemu a ďalším českým či slovenským hráčom poskytovala východoeurópska kvalifikácia. Prvý krát sme ho na (individuálnom) turnaji PDC mohli vidieť na septembrovej European Tour, v roku 2018. Karel proti O´Connorovi uhral dva legy (2:6). Následne sme ho videli na majstrovstvách sveta PDC 2019, kde sa kvalifikoval cez východoeurópsku kvalifikáciu.

Karel síce proti Keeganovi Brownovi neuhral ani set, no ukázal sa solídnym priemerom 92,15 či štyrmi hodenými 180-kami. Oveľa viac zažiaril v apríli minulého roka, keď na European Tour 3 vyhral tri zápasy a dostal sa do ¼-finále, kde ho zastavil Max Hopp (v tesnom zápase prehra 5:6). Porazil ale hráčov ako Ian White či Darren Webster.

European Tour sa zúčastnil ešte na úvodnom turnaji v Českej Republike. Karel porazil Dolana a tesne nestačil na Whitea (prehra 4:6). Nestačil mu ani skvelý priemer 95,18.

Q-School ako z rozprávky

Na túto Q-School už išiel ako jeden z favoritov. Spomínali ho vo viacerých videách na FB stránke PDC a rozhodne vedeli prečo. Zlej Kája očakávania ešte predčil. Zatiaľ čo minulý rok mu ušla karta PDC o jeden bod, tento rok ju mal takmer istú už po úvodných dvoch dňoch.

V úvodný deň porazil troch Holanďanov a jedného nemeckého hráča (84,18). Nasledujúci deň svoju hru vylepšil a opäť mu to stačilo na štyri víťazstva. Úvodné prišlo proti kamarátovi Danielovi Barbořákovi, s ktorým len pár dní pred Q-School hodil na turnaji 9-šípkový leg. Deň č.2 a Karel si pripísal celkový priemer 86,98.

Pred tretím dňom bol v skvelej pozícii s poriadnou porciou získaných bodov. Nič ale ešte nebolo na 100% isté a aj on sa musel mať stále na pozore. Ak bol ale prvý deň veľmi dobrý a druhý deň skvelý, tretí deň bol ako z rozprávky.

Karel vyhral deväť zápasov po sebe a na konci dňa bol víťazom turnaja č.3 s denným priemerom 87,86. Ťažil z obrovskej vyrovnanosti, keď si takmer stále držal priemer nad 85 bodov a zaslúžene získal profesionálnu kartu, ktorá mu zabezpečí účasť na PDC turnajoch v tomto a nasledujúcom roku.

Karlovi držíme palce!

Karla Sedláčka už neuvidíme na českých amatérskych turnajoch, ani na turnajoch BDO. Teda minimálne nie nasledujúce dva roky. A všetci budeme veriť, že tých rokov bude viac. Na udržanie si karty sa potrebuje hráč umiestniť po dvoch rokoch v TOP 64 hlavného rebríčka – Order of Merit.

Karel rozhodne má svoje kvality a pravidelnou účasťou na PDC turnajoch sa môže posunúť ešte o level vyššie. Budeme jeho kariéru pozorne sledovať.

Ďalší zaujímaví, noví profesionáli PDC

Okrem Karla Sedláčka či Lisy Ashton získali profesionálnu kartu aj ďalší hráči.

Dlhoročný profesionál a už azda i žijúca legenda BDO Scott Waites, ktorý dvakrát vyhral MS BDO a raz dokonca i PDC/BDO turnaj Grand Slam of Darts. Medzi profesionálov sa dostal aj sympatický Kanaďan Jeff Smith, šokujúci víťaz jedného z turnajov World Series 2019 – Damon Heta z Austrálie, väzenský dozorca Aaron Beeney či šéf juniorskej odnože PDC Steve Brown.

Z európskej časti sa medzi profesionálov okrem Karla dostali ďalší desiati hráči. Medzi nimi Dirk van Duijvenbode, ktorý svoju tour kartu po strate získal späť, ďalší Holanďan Wesley Harms, ktorý je dlhoročnou známou tvárou BDO či Boris Krcmar. Chorvátsky borec, ktorý je trojnásobným majstrom sveta v elektronických šípkach.

Všetci noví profesionáli tak získali „zlatý tiket Willyho Wonku“, ako raz povedal šéf PDC Barry Hearn, ktorý zisk profesionálnej karty prirovnal k tomuto ikonickému tiketu. Pole PDC je tak rozšírené o ďalšiu porciu skvelých hráčov a nás čaká ešte zaujímavejší šípkarský rok 2020. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera