Piatok, 24. máj 2024

Božský copánek je film o Baggiovi, v ktorom sa každý z nás tak trochu nájde

Ján Janočko Ján Janočko 30.07.2021
TASR/AP Photo/Luca Bruno

Mal cop, strieľal góly ako na bežiacom páse a nepremenil penaltu vo finále majstrovstiev sveta proti Brazílii. Poznávacie znamenia snajpera známeho ako Roberto Baggio. My mladší si ho pamätáme najmä z archívnych záberov a z jednej kapitoly knihy, ktorú napísal Samo Marec.

Na priblíženie kariéry tohto výnimočného futbalistu poslúži film Il Divin Codino, ktorý si môžete zapnúť, ak máte predplatený Netflix. Nájdete ho aj pod luxusným českým názvom Baggio: Božský copánek.

Pán útočník

Viac o kariére Baggia si budete musieť naštudovať niekde mimo streamingovej platformy. Táto snímka totiž nie je výpočtom jeho úspechov a neúspechov napriek tomu, že sa občas šuchne okolo významných futbalových momentov z kariéry talianskeho útočníka. A šuchne sa veľmi uveriteľne, veď človek má veľakrát pocit, že je priamo na ihrisku!

Viac ako dianie na trávniku však venujú tvorcovia súkromiu legendy s copom. Robia dobre, lebo presne taký býva život futbalistu – neraz sa miesto načančaných smotánkovských večerov boria s problémami, ktoré ich potom ovplyvňujú aj na ihrisku. Neúspech z ihriska zasa prenášajú do súkromia a spustený kolobeh je potom poriadne ťažké zastaviť. Samozrejme, netýka sa to len futbalovej profesie, no práve Baggio je skvelým príkladom toho, že aj tá najväčšia hviezda občas nevie, akým smerom sa má v živote uberať.

Všetkým nevyhovieš

Aj láska miliónov fanúšikov je niekedy málo. Napríklad v momente, keď sa snažíte urobiť radosť svojmu otcovi, perfekcionistovi, ktorý si vo vás premieta svoje nesplnené životné sny. Práve vzťah otca so synom je tu azda tým najpodstatnejším prvkom a neustále dáva dôraz na hlavnú myšlienku filmu. Nesplnené (a možno až priveľké) očakávania.

Nesplnené (a možno až priveľké) očakávania – keby bola táto fráza v obrázkovom slovníku, vedľa nej by bola Baggiova fotka. Nedobrovoľne niesol bremeno celej talianskej reprezentácie a jej (ne)úspechov, pritom už malé dieťa vie, že kolektívny úspech nestojí na jednotlivcovi. Taliani mu fandili, no v hodnoteniach svoju najväčšiu hviezdu nešetrili. 

A Budha mu je svedkom, že sa snažil. Snažil sa, aby boli spokojní fanúšikovia aj jeho rodina, najmä otec. Nekonečná snaha sa snúbila s jeho nie vždy dobrou povahou a nedosiahnuteľným cieľom. Baggio majstrovstvá sveta nevyhral, napriek tomu prežil zaujímavý život. Nielen ten futbalový. 

Baggio do každej rodiny 

Snímka Il Divin Codino, ktorej český preklad je doslova luxusný, nie je určená len fanúšikom futbalu. Funguje aj ako klasická dráma pre masového diváka, no užijete si ju viac, ak sa v športe aspoň trochu orientujete. Ak sa v Baggiovom životopise nestratíte, ale aj keď počujete o copíkatom ofenzívnom frajerovi prvýkrát, stále si film môžete poriadne užiť. Dokonca aj s celou rodinou. Samozrejme, ak nemáte majstrovské ambície. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera