Piatok, 19. apríl 2024

Favoriti potvrdili kurzy. Jedným z víťazov prezidentských volieb sú aj stávkové kancelárie

SITA

Okrem športových stávok sú stále populárnejšími aj stávky na politiku. Už asi ani neexistuje kancelária príležitostí, ktorá by prezidentské, či parlamentné voľby vynechala z ponuky.

Objemové čísla stávok zatiaľ nepoznáme. Tipujeme však, že tipéri pokušeniu dokázať, ako rozumejú politike, neodolali. Poznanie povolebného rána a spočítaných hlasovacích lístkov hovorí, že prezidentské voľby 2019 stávkové spoločnosti nezruinovali. Favoriti v podstate potvrdili nastavené kurzy.

Na víťazke ste nezbohatli

Zuzana Čaputová bola ohromnou favoritkou prvého kola. Nakoniec – povedané športovou terminológiou – hravo zvíťazila. Získala vyše 40% hlasov zúčastnených voličov. Pred druhým v poradí mala náskok vyše dvadsiatich percent. Kurz na jej výhru nestál za reč a už vôbec nie za ťažko zarobené Eurá.

Aj druhé miesto skončilo podľa predpokladov bookmakerov. Maroš Šefčovič vykazoval v prieskumoch náskok pred Štefanom Harabinom, kurzy v stávkových kanceláriách hovorili o približne šesťpercentnom rozdieli. Ten bol nakoniec o čosi nižší, stále ale Eurokomisár sudcu Najvyššieho súdu hravo porazil.

Na dvojičke Šefčovič – Harabin ste už čosi zarobiť mohli, hodnota sa v kurzoch na favorita ale rovnako hľadala ťažšie.

Over/under na mieru

Najzaujímavejšou informáciou, ktorú si je dobré odložiť pre voľby v budúcnosti, je schopnosť stanoviť kurzy nad / pod presný počet percent jednotlivých kandidátov. Bookmakeri mali sťaženú úlohu vďaka dvojtýždňovému moratóriu na prieskumy nálad voličov. Napriek tomu ich stanovili na chlp presne.

Over/under sa pri Zuzane Čaputovej pohybovalo na úrovni 39%. Tipovať ste mohli 38 aj 40, nikde ale žiaden horibilný kurz. Ja som mal na jednom lístku menej, ako 38 percent a aj tam bol kurz len čosi vyše dvoch. No nič, nevydalo.

Maroš Šefčovič bol nastavený na hladinu okolo 19%, Štefan Harabin na 13, kandidát Kotleba na desiatku. Keď sa pozriete na konečné výsledky vidíte, že ani v tomto prípade neboli vôbec ďaleko.

Odchýlky len na konci rebríčka

Až pod nimi sa dala nájsť solídnejšia hodnota za rozumné riziko. Béla Bugár a Milan Krajniak získali o dosť menej, ako sa všeobecne čakalo. František Mikloško naopak. Notorický kandidát si získal hlasy konzervatívneho spektra, ktoré v druhom kole zrejme pripadnú víťazke kola prvého.

Zarobiť sa dalo aj na stávke na jeho percentuálnu výhru nad Bélom Bugárom, tam bol výherný kurz vyšší, ako dvojnásobný. Takých bolo málo.

Kuriozity a návrhy do budúcna

Internety bavili vtipné prirovnania, týkajúce sa chvosta štartovacieho rebríčka. Eduarda Chmelára porazilo plnotučné mlieko (to má aspoň 3,5% tuku), excentrický Martin Daňo porazil aspoň mlieko nízkotučné. Aj keď len o chlp, s 0,52%. Tuhý boj bol aj o posledné miesto. Robert Mistrík, ktorý sa kandidatúry vzdal a na lístku bol len preto, že ho nestihli odstrániť, takmer porazil Ivana Zuzulu a Bohumilu Tauchmanovú. Dostal vyše 3000 hasov, len o 200 menej, ako pani Bohumila.

Vtipné stávky s podobným humorom by v budúcnosti mohli ponuku stávkových kancelárií obohatiť. Okrem nich aj čosi serióznejšie – napríklad presný počet platných hlasov.

Štyridsať percent hlasov v prvom kole je číslo, ktoré si každý zapamätá. Menej ľudí už ale zaregistruje číslo 870-tisíc. Iveta Radičová získala napríklad pred desiatimi rokmi v prvom kole 714-tisíc (stačilo to na 38%). Rozhodujúce bude ako vždy až druhé kolo.

Bude na prezidentský úrad potrebný milión hlasov? Na to by som si rád tipol.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera