Nedeľa, 30. jún 2024

Game of Thrones: Mnoho stretnutí

Vlado Kurek Vlado Kurek 15.04.2019
SITA/AP Photo

Posledná sezóna seriálu Hra o tróny je tu. Dlhé čakanie, ktoré k fenoménu neodmysliteľne patrí, je čiastočne na konci. Čiastočne preto, že pôvodná knižná verzia už za seriálovou na HBO výrazne zaostáva. Na šiestu knihu sa v tejto chvíli čaká viac ako šesť rokov, posledná siedma je v nedohľadne. Vráťme sa však k televíznym obrazovkám a k seriálu, ktorý si podmanil polovicu obývačiek sveta.

Zhrnutie of Thrones

Ak si nepamätáte, čo sa udialo v predošlých sezónach, a je to pokojne možné, keďže prebudenie veľkého ľadového draka a pád Múru sa udial v podstate pred dvoma rokmi, ponúkam vám rýchlu rekapituláciu v dvoch špeciálnych epizódach môjho – inak futbalového – podcastu. A posledné varovanie na záver. Ak ste z tohto seriálu nevideli doteraz nič a rozhodli ste sa začať pozerať rovno poslednú sezónu, dobre si to rozmyslite. Môžete sa cítiť ako niekto kto sa do polovice východniarskej svadby kasal, že bude za šoféra. Nikomu nerozumie, všetko mu príde ako blábol a fakt sa nebaví.

Pre dnešný sumár som si pomohol názvom kapitoly z Pána prsteňov. Jednak preto, že tento diel, v čase písania,  žiadny oficiálny názov nemá a jednak preto, že presne vystihuje podstatu prvých 54 minút.

GoT S08E01

Centrom diania je Zimohrad, kde sa stretávajú všetci obrancovia ľudstva pred modrookou, chladnou smrťou. Je to miesto kde sa zbiehajú mnohé dejové linky, niektoré nedávne, niektore naozaj dávne. Stretávajú sa rodiny, priatelia aj nepriatelia. Najskôr je to samozrejme stretnutie severu s novým vládcom a jej drakmi, ktoré neprebieha za nadšených ovácií.

Potom tu máme stretnutia kamarátov Jon Snowa a Zabijáka Sama, bývalých manželov Sansa a Tyriona a kopu rodinných stretnutí: Yara a Theon, Jon a Bran.

A hoci ako divák som bol zvedavý, kedy konečne začne akcia, zisťujem, že k stretnutiam sa pridávajú ďalšie stretnutia. Možno ich je aj trochu viac ako unesie jeden diel. Predsa len nie je ľahké vždy znova a znova rozohrať scénu a nechať doznieť emócie. Väčšina stretnutí však prináša aspoň náznak ďalších príbehových nánosov.

Medzi to dostaneme ďalšie potvrdenie Jonovho skutočného pôvodu – stane sa z neho dračí jazdec. A neviem či sa to zdalo iba mne, ale Rhegal a Viserion vyslovene dúfali, že Dany vyliahne ďalšie dračie vajíčka.

Na chvíľu sa pozrieme aj do Kráľovho prístaviska, ale do Cerseinej hlavy teda nevidíme. Zatiaľ mi nenapadá, čo môže byť jej plán, keď na informáciu o páde Múru povie „Dobre“. Trochu sa obávam o jej duševné zdravie a o kvalitu scenáristov, no ale veď uvidíme. To, že sa rozhodne k statusu vdovy, siroty a matky, ktorá prežila deti pridať aj titul „bez súrodencov“ je rovnako podivné. Tu si však ešte vyhradzujem domienku, že to nie je naozaj jej želanie, ale intriga Qyburna.

A späť k stretnutiam, je ich ešte omnoho viac. Ukazuje to ako veľa dejových liniek treba pospájať. Stretnú sa utečenci z Východnej hliadky a z Čierného hradu, chlapec Ary stretne „Býka“, hoci sú už dnes každý naozaj sami sebou no a dve najsilnejšie hoc aj najkratšie schôdzky patria dvojiciam, ktoré si nemysleli, že si ešte navzájom uvidia do očí. Najskôr sa Sandor „The Hound“ Clegane stretáva s Aryou a potom Jaime Lannister s Branom Starkom. Pre Jamieho, ktorý si od poslednej návštevy na Zimohrad prešiel obrovskou cestou, to je akési uzavretie kruhu. Sleduje živého svedka svojich odporných skutkov, ktoré robil pre svoju lásku. To však bola úplne iná postava, namyslená, v lesklej zbroji, prichádzajúca za fanfár. Dnešný Jaime opustil/zradil Cersei, pricházda pokorne, zamaskovane, odhodlaný napraviť aspoň trochu zo svojho života. Ak niekto môže skončiť ako najzaujímavejšia postava celej ságy, tak to môže byť práve Kráľokat.

Šesťdesiata ôsma epizóda Hry o tróny prebehla v pokojnom, tichom tempe. Niekto možno bude frflať, nikto asi nebude spievať nadšené ódy. Ale myslím, že všetko je zatiaľ v poriadku. Je to ticho pred búrkou a ak o ňom vieme niečo, tak len to, že čím je tichšie, tým je búrka väčšia.

Hodnotenie 6/10

Oh a ešte jedno postscriptum. Autori seriálu seba aj nám na záver darovali novú znelku. Pozmenenú grafiku, ale aj princíp kedy sa už nepozeráme zhora slobodne ako vták, ale zaliezame do útrob hradov a katakomb. A tie tri kružnice, čo pretínajú obraz tiež rozprávajú trochu iný príbeh. Viete aký?

(Autor patrí k nešťastníkom, čo začali čítať knihu v roku 2000 a devätnásť zím neskôr stále čakajú na jej dokončenie. Teším sa, že existuje seriálová náplasť a ak mi občas uletí meno, alebo informácia, ktorá patrí výhradne do knižného sveta, ospravedlňujem sa. Nie je to zámer)

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera