Piatok, 19. apríl 2024

Koronavírus zrušil šport. Čo budeme teraz robiť?

Juraj Šlosár Juraj Šlosár 14.03.2020
Foto: Autor

Zrušili nám hokejové majstrovstvá,” znie z rádia Šport. Do toho utekám pred veľkým tučným psom a vidím pred sebou baobab, na ktorom vidím svoje útočisko. V diaľke počujem telefón s Beethovenovou ódou na radosť, otvorím oči a poteším sa, že pes zmizol a ja na baobab nemusím liezť. Na základke som bol “chválitebný”, lebo som sa nevedel vyšplhať po tyči.

Nočné mory mávame každý, spomeniete si na vašu poslednú?

Útočný Covid s číslom 19 zostrelil celý šport

Blbé je, že nám tie majstrovstvá naozaj zrušia. Úplne správne. Covid s číslom 19 sa stal aj bez draftu “snajperom” sezóny. Máj je okrem lásky pod rozkvitnutou čerešňou (budú to čítať aj ženy, musel som, nesmejte sa!) symbolom hokejovej horúčky. “Karanténa” znamená dve hodiny, nerušené pred telkou alebo v krčme s kamarátmi a pivom, pindaním a dobrými radami “Remzimu.”

Máj 2020 bude mať indiánske prívlatky. “Sediaci doma.” “Čumiaci do prázdna.” A podobne.

Myslím si, že v mnohých rodinách by mohla nová situácia zapôsobiť pozitívne. Včera som na internetoch čítal komentár, ktorý pobavil: “Po mesačnom zákaze vychádzania sa nám zdvihne pôrodnosť, alebo stúpnu rozvody”. Je na každom, ktorým smerom sa vyberie. Máme raz za život príležitosť zostať doma a venovať sa tým, ktorých – ruku na srdce – veľakrát zanedbávame.

Vrhnime sa do aktivít, ktoré nás spájajú a zabavia. Hlavne nestresujme.

Pár tipov pre o voľačo skôr narodených

Oco dáme jednu partiu dámy?”, vravím otcovi, ktorý sa práve vrátil z práce autobusom “odesaťštyri” a dojedá segedín, čo mu mamka uvarila. Mám bezmála o 60 kilo menej, pred hodinou som si urobil úlohu z Pytagorovej vety a rozmýšľam, čo budem robiť do ďaľšej časti Majora Zemana, ktorý je u nás obľúbený hrdina. 

Ale len jednu!”, znie odpoveď. Keďže sa mi pred otázkou strategicky podarilo vedľa v obývačke postaviť figúrky, unavený otec nemá na výber.

Začína sa zápas, tlak a horúčka stúpa. Prvé ťahy idú naučene rýchlo, otec robí tú istú chybu (dnes viem, že ma chcel potešiť) ja skáčem dvojskok a mám prvú dámu. Hra má rýchly deštruktívny spád, dnes vyhrávam. Otec podá ruku (nabudúce mi to zráta) a ide oddychovať.

Dnes, keď zostávame doma, lebo to jediné pomôže, tiež rozmýšľame, čo budeme robiť. Majora Zemana vie nahradiť Jano Koleník, Brad Pitt aj prípadne stoprvá repríza “Kurvahošigutentág”. Čo tak sa vrátiť na chvíľku do detstva? 

Prinášam tri tipy, ktoré som mal v detstve najradšej. Sú vo svojej podstate športom. S atmosférou, víťazstvami a prehrami a emóciami s tým spojenými.

Dáma, šach

Tip pre súťaživé dvojice. Výhodou je popri napätí zo stratégie rozvíjajúce sa myslenie a mozog, ktorý nás v starobe bude chrániť pred Alzheimerom. Nevýhodou možná nevyrovnanosť súpera, najmä v šachu.

Dáma je jednoduchá hra, ktorú nie je problém pomerne rýchlo zvládnuť a potom je už len o chcení.

Kto zažil šachové partie s vyrovnaným súperom, si iste pamätá, koľko času pri nich strávil. Veľakrát ubehla aj celá noc za desať minút. Miloval som pocit napätia, mal som vždy vlastný svet, v ktorom zachraňujem vežu, kopem súpera koňom. Niekedy sa mi zastrelo a neraz som po bratrancovi v záchvate bezmocnosti hodil figúrku. 

Teraz rozmýšľam, či bude koho vyzvať… Pre digitálnu generáciu – šachové partie fungujú aj online.

Človeče, nehnevaj sa

Nech sa prihlási narodený pred rokom 1990, ktorý nehral túto kultovku. Trať krátka pre štyroch a dlhá pre šiestich, nervy, výkriky a emócie nechýbali nikdy.

Vek je nie je číslo, hra je jednoduchá, pravidlá nestále, švindľovať povolené! Už len oprášiť krabicu, vybrať figúrky a nájsť ideálne dvoch do partie. Ozaj akú farbu figúrok ste mali obľúbenú vy?

Klobúčku, hop!

Nezabudnime ani na menších. Pamätáte si hru s klobúčikmi?

Áno, na našu dobu je to dosť netradičná hra pre deti. Chce trochu “grifu” a šikovné prsty. Vybrať si svoju farbu, pripraviť sa, zamieriť a – vystreliť. Deti budú nadšené.

Ja by som si to rozdal aj s bratom v odvete za rok 1988! 🙂 Mimochodom, dá sa stále kúpiť a nechať si ju poslať cez eshop!

Tak čo, budeme sa doma nudiť a nadávať, že nám postupne rušia všetko čo máme radi a na čo vsádzame? Alebo si vymyslíme vlastné majstrovstvá rodinného sveta?

PS.

Týmto vyzývam všetkých pisálkov, prineste aj vy svoje nápady, ako teraz tráviť čas. Dajte pokračovanie k mojím tipom.

Veď vždy je o čom písať, nie? Našu vášeň nám nič nezoberie.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera