Streda, 17. apríl 2024

Na cige s Luďanom. Lokálnym machom v novom filme Teroristka

Teroristka/CinemArt

Teroristka je fllmová novinka v slovenských kinách. Okrem stálic – hlavnú postavu hrá Iva Janžurová – je na plagátoch čiernej komédie Martin Hoffman. Aktuálne asi najvychytenejší herec v Čechách. Ak vám jeho meno na prvé počutie veľa nepovedalo, určite budete poznať meno jeho postavy, ak zavadili o seriál Most!. Áno, Luďan.

Keď som sa na Facebooku dozvedel, že Luďan Říha je nablízku, pustil som všetko, čo som práve držal v rukách, naštartoval automobil a vyštartoval do nákupného centra, kde sa konalo stretnutie s novinármi. ČoTiŠibe, Luďan je v Bratislave?!

Síce som musel skoro hodinku vydržať, kým ho vyspovedali redaktorky Slovenky (na seriál štvorstranových rozhovorov sa teším), oplatilo sa. Vytiahol ma na cigu, či mi to nebude prekážať. Hoci nefajčím, príležitosť na päť otázok som nemohol nevyužiť. Veď uznajte.

Najprv sa opýtam na Teroristku. Prečo by na Slovensku mohol fungovať film, v ktorom hráte lokálneho pôvodcu zla a pani Janžurová seniorku s nabitou pištoľou?

Ja ale vôbec neviem, ako bude Teroristka fungovať ani v Česku ani na Slovensku. Odpovedia diváci, do akej miery prídu, alebo pôjdu na niečo iné.

Čakanie na premiéru a prvé ohlasy je možno podobné tomu, ako športovci čakajú na dôležitý zápas?

Pre scenáristu, režiséra a producenta to tak môže byť.

Pri hercoch to teda neplatí?

My herci sme skôr zvedaví. Sme samozrejme vždy radi, keď film divácky úspech má. Na rozdiel od prípadu, keď ho nemá. Určite je úspech uspokojujúci, keď sa realizačný tím dlhý čas zaoberá tým, ako film roztlačiť, natočiť, dostať do postprodukcie. Chápem, že moment očakávania, ako ľudia film príjmu, je veľmi napínavý.

A mimochodom, máte na Slovensku veľmi veľa kvalitných filmov, ktoré masívny divácky zásah nezažili. To, že na ne ľudia nechodili do kina ale automaticky nehovorí o tom, že by boli zlé.

Riešite aj vy rozdiel medzi vašimi komerčne úspešnými filmami a takými, o akých ste hovorili na Slovensku?

Viete čo, tých filmov za sebou až toľko nemám. Často som pracoval v televízii. Je skôr taký optický klam, že behom pár mesiacov vylezú Ženy v behu, Sklenená izba a Teroristka (tri novinky s M.H. v krátkom čase, pozn. red.) Nie je to pre mňa rutina, tak to v mojom živote ozaj nie je. Klamal by som, keby som povedal, že dôsledne sledujem návštevnosť mojich filmov v kinách.

Zaoberáte sa ekonomikou filmov, na ktorých participujete? Riešite, koľko ktorý projekt zarobí peňazí?

Ekonomická stránka za mňou vôbec nejde. To urobil Nicholson v Batmanovi a urobil dobre. U Žien v behu to nikomu nenapadlo zatiaľ (smiech).

Sledujete, ako na Slovensku rezonuje Most!?

Prišiel som na Slovensko, aby som sa v tom zorientoval. Zatiaľ príliš netuším, ako sa Mostu u vás darí, azda dostanem odpovede. Čísla nepoznám, ale zrejme to rezonuje. Za krátku chvíľu čo som tu to vyzerá, že sa na to ľudia pozerajú.

Možno aj preto, že aj na Slovensku by sme mohli Most natočiť v ktoromkoľvek meste.

Samozrejme.

Tušili v Českej televízii, že sa podarí seriál s takým presahom do cudziny?

Nerád by som hovoril za Českú televíziu. Téma spolunažívania a schopnosti alebo neschopnosti sa dohovoriť a žiť v jednom spoločnom priestore ale presahuje hranice Mostu. Celkom určite.

V Česku ste sa k Mostu príliš nevyjadrovali, viac boli v médiách Vaši kolegovia. Bol to zámer, alebo to len tak vyšlo?

Ja som veľa pracoval, keď šiel Most do premiéry a nebolo možné nájsť na to čas. Mal som pocit, že mediálnch výstupov môže byť skôr menej, ako viac. Podľa toho som sa zariadil.

Budete ešte v Severke niekedy musieť platiť za pivo?

Myslím si, že tam by som zaplatiť musel.

S Dášou všetko v poriadku, aj keď už seriál skončil?

Jasne, s Pavlem máme výborný vzťah.

S tým sme sa rozlúčili. Rovnako, ako všetci novinári, aj ja som si na záver zaobstaral selfíčko. Ruku mám dlhú dosť, možno ste ho na sieti videli.

Dycky Most!

Teroristka (2009, Komédia/Dráma, 95 min.). Scenár a Réžia: Radek Bajgar. Hrajú:  Iva Janžurová, Martin Hofmann, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Eva Holubová, Jana Plodková, Kristína Svarinská, a ďalší.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera