Štvrtok, 25. júl 2024

Wanker prichádza futbalový Richmond zdecimovať. Ted Lasso spojí v seriáli šoubiznis, tabloidovú žurnalistiku aj fanúšikovský fanatizmus

Mišo Hudák Mišo Hudák 07.04.2021
SITA/Apple TV Plus via AP

Pred takmer ôsmimi rokmi americká televízna sieť NBC Sports chcela uviesť prenosy anglickej Premier League a na pomoc si vzala Jasona Sudeikisa, veterána Saturday Night Live (prípadne známy z komédií Horrible Bosses, Horrible Bosses 2, We’re The Millers). 

Ted Lasso – reklama na futbal

V niekoľkominútovom mockumentary/dlhej reklame tréner amerického futbalu Ted Lasso prichádza trénovať Tottenham na britské ostrovy bez základných znalostí o globálnom fodbale – nehrá sa na štyri štvrtiny, môže sa končiť remízou, po základnej sezóne nenasleduje play-off.

Spolu s podobným formátom o rok neskôr vznikli dva miniatúrne filmy nabúchané fórmi založených na jazykových odlišnostiach americkej a britskej angličtiny, kontaktnosti a nekontaktnosti oboch športov, ale najmä na ťažkopádnej kompatibilite neformálneho, prístupneho a neokrôchaného zámorského trénera v anglických reáliách.

Z približne desiatich minút dvoch videí v roku 2020 vznikol desaťdielny seriál s úhrnou stopážou nad šesť hodín. Prekvapivá hĺbka, široký záber postáv či minimálny podiel živých fodbalových scén robia z Teda Lassa seriálový blockbuster aj mimo športového žánru, potvrdením nech je Zlatý glóbus pre Jasona Sudeikisa, ktorý nie je len predstaviteľom hlavnej postavy, ale za projektom stojí aj autorsky a producentsky (spoločne s Billom Lawrenceom, hlavou seriálu Scrubs z nultých rokov (réžiu druhého dielu dostal do rúk Zach Braff, predstaviteľ hlavnej postavy Scrubs).

Ted Lasso – seriál na Apple TV+

Ted Lasso nemá kadenciu svojich dvoch predfilmov, absurditu Sudeikisovho niekdajšieho domovského SNL, ani streštenosť Scrubs a ani je nepotrebuje. Príbeh si vedie vlastným civilnejším tempom, orezáva cynizmus a vnáša do každej roviny viac ľudskosti a empatie.

Tréner Ted Lasso prichádza z amatérskej zámorskej súťaže trénovať AFC Richmond, klub Premier League, ktorý prevzala majiteľka Rebecca Welton (Hannah Waddingham) po svojom bývalom manželovi a jej motiváciou je tím zdecimovať, aby sa vysporiadala s rozvodom a ex-manželom. Táto premisa je samozrejme interným tajomstvom a postupne kladie Tedovi pod nohy viaceré prekážky.

Ted prichádza z Ameriky so svojim kolegom trénerom Beardom (Brendan Hunt), sofisitikovaným športovým stratégom a blízkym kamarátom. Rebecce spočiatku pomáha s potápaním klubu mierne domotaný riaditeľ fodbalových operácií Leslie Higgins (Jeremy Swift). Medzi hráčmi dominuje konflikt medzi narcistickým útočníkom Jamie Tarttom (Phil Dunster) a starnúcim kapitánom Royom Kentom (Brett Goldstein). Športové prostredie klubu AFC Richmond organicky spája šoubiznis, tabloidovú žurnalistiku, fanúšikovský fanatizmus a otvára dvere aj na romantické línie. 

Rozháraný a rozhádaný klub Ted Lasso lepí po kúskoch dohromady svojou bezprostrednosťou a dôverou, pôsobí na prvý pohľad jednoducho, ale už uprostred seriálu je jasné, že je sofistikovaný motivátor, ktorý nehľadí na výsledky zápasov, ale na rozvoj celého tímu aj každého jeho člena zvlášť. Na pozadí tohto prerodu podceňovaného klubu sa deje Tedova osobná kríza, ktorá vrcholí rozvodom.

Wanker!

Z pôvodného dvojvidea si Ted Lasso prináša takmer všetko, najmä prezývku Wanker, ktorá symbolizuje množstvo detailov celej série. Ted vníma slovo Wanker ako niekoho, kto nechce byť sám. Médiá aj fanúšikovia sa samozrejme držia negatívnej definície slova, ich posvätný fodbalový klub vedie Američan!

Vo vypätom zápase Richmond prehráva 0:2, dvoma gólmi vyrovná sebastredný Jamie Tartt, ktorý sa ich neobťažuje oslavovať so svojimi spoluhráčmi. Ešte pred koncom prvého polčasu za vyrovnaného stavu Ted Lasso Tartta vystrieda a hľadisko ho v tej chvíli zasype skandovaním Wanker! Wanker! Veľmi posmešným spôsobom. Richmond v závere po tímovom výkone vyhráva 3:2 a po konci zápasu diváci uznanlivo odmenia Teda potleskom a hlasným Wanker! v úplne inom, pozitívnom, kontexte. 

Ted Lasso je zastrešený Apple TV+, to znamená, že product placement s telefónmi a laptopmi je v obraze dotiahnutý do absurdna. Druhá séria bola potvrdená len päť dní po premiére pilotného dielu, tretia séria bola potvrdená ihneď po skončení série.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera