Streda, 17. júl 2024

Zahrajte si FIFU za našich

Foto SITA/AP

Ak ste už unavení z virálnych správ a neviete čo so sebou na nútenej karanténe či home office, lebo nemáte k dispozícii žiadny priamy športový prenos, vydezinfikujte ovládače alkoholickými prostriedkami, ktorými ste sa predzásobili ešte vo februári.

Na mydlom vysušené ruky rozotrite Indulonu, no len do tej miery, aby sa vám tlačidlá nešmýkali. Zo skrine vytiahnite to nevkusné oblečenie, ktoré ste dostali pred dvomi rokmi na vianoce a ktoré ste si ani za svet nechceli dať na seba. Časť si oblečte, zvyšok omotajte okolo hlavy, najmä nosa a úst. Nažhavte konzolu a poďte si zašportovať.

FIFA či PES-ko?

Samozrejme, je na vás, ktorú hru si vyberiete. Či bude športová, alebo nie, či s futbalom, či bez a s ktorým futbalom vlastne.

Pro Evolution Soccer, alebo po novom eFootball PES 2020, od japonských vývojárov z Konami má zmluvu s UEFA, vďaka ktorej sa skrz túto hru hrajú napríklad Majstrovstvá Európy v eFutbale a všetky európske mužstvá od Nemecka po Gibraltar majú komplet vyhotovené súpisky a licencované erby, logá, dresy, či šnúrky na kopačkách.

FIFA má na druhú stranu podchytenú Ligu Majstrov a väčšinu najznámejších svetových líg a v nich 99,9% klubov (sorry, Piemonte Calcio).

Súperenie medzi týmito hrami pretrváva od začiatku milénia, kedy sa Konami rozhodlo spraviť konkurenciu pre EA Sports. Všeobecne sa nesie názor, že PES si drží svoju líniu lepšej hrateľnosti a určitého schopnejšie fungujúceho prvku náhody a menšej predvídateľnosti. FIFA je zas prepracovanejšia po grafickej stránke a má rozmanitejšie herné módy.

FIFA Ultimate Team a Slováci

Najzásadnejším módom, ktorý zaviedla FIFA, je Ultimate Team. Samotnému módu a našim hráčom v ňom sme sa venovali už v septembri tesne pred príchodom novej hry.

Teraz, keď máme trochu viac času zaoberať sa nie až tak dôležitými vecami, si môžeme posvietiť na zimný update našich hráčov vo FUT 20.

Taká bola idea pred začatím písania článku. Pravdou je, že pravidelného zimného ratingového zvýhodnenia sa dočkal jediný hráč so slovenským pasom. Tým je László Bénes, ktorý povýšil zo 70 na 75 a vymenil striebornú kartičku za zlatú.

Popri ňom sme počas jesene okrem zvýšeného hodnotenia v pol sezóne už existujúcich kartičiek zaznamenali aj nové kartičky našich hráčov. Martinovi Dúbravkovi sa dvakrát dostalo pocty byť v týme týždňa a viete ho tak zohnať aj vo verzii s hodnotou 85. Milan Škriniar bol dokonca v tíme roka 2019 a jeho najvyššia hodnota na kartičke je 87.

Popri nich tu máme kartičky Slovákov, ktorí sa mali predstaviť v Lige Majstrov a ku zlatej kartičke im pribudla modrá kartička s rovnakou hodnotou, no vyzerá ľúbivejšie a dá sa použiť v iných submódoch FUT. Netreba zabudnúť na našich, ktorí zmenili dres, hoci ich hodnota žiaľ nestúpla.

Vieme zložiť slovenskú zostavu?

Bénes s novou fasádou nám pomohol vyskladať “zlatý” mančaft, inými slovami zostavu z hráčov s ratingom 75+. Máme v nej ale pretlak stredných záložníkov a to ešte Juraj De Kamps nezískal slovenské občianstvo.

Aby som to vedel zapasovať do akej-takej formácie, zvolil som 3-5-2 s tým, že dvoch “hriešnikov” som posunul na hrot, jedného na kraj a jedného do obrany.

Pri skladaní ideálnej zostavičky zo slovenských hráčov som použil čo najfarebnejšiu škálu kartičiek a dopracoval som sa k tímovému ratingu 78 (rátajúc aj so striedačkou). Ak by som to rozmenil na drobné, základná zostava má do útoku silu 81, do zálohy 77 a do obrany 81.

Našim najlepším atribútom je dribling (74) a prihrávky (72). Najhoršie sme na tom s celotímovým bránením (63) a streľbou (66), čo je logické, keďže nemáme žiadneho primárneho zakončovateľa.

Celkové hodnotenie nášho tímu je na štyri hviezdičky. Not great – not terrible. Chémiu mužstva žiaľ máme dosiahnutú len na 91%. Daň za tie posuny v pozícii stredových záložníkov.

Celkom mi nejde do hlavy, prečo je Škrtel stále evidovaný v Atalante. Turecká liga sa vo FIFE nachádza celá. Z rovnakého dôvodu ma trápi absencia Maka. Či už v Zenite alebo v tom -spore, v ktorom sa nachádza. Róbert “Božo” Rohožník tiež absentuje, no veríme, že ho góly za Feyenoord posunú do ďalšej edície hry v plnej kráse a dobrom hodnotení.

Takto by som teda hral za našich ja. A čo vy? Už hráte?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera